Motorsport

Nya framgångar för Värnamoduo

Publicerad 28 juli, 2025 15:50

"Jag är nöjd med hur jag presterade"

2 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/2
Eddie och Acosta i full aktion! Bild: Pressbild
2/2
Eddie och Acosta blev tvåa i ungdomsrallyt. Bild: Pressbild

Dagen började med att bilen var trött och inte ville starta. Då kopplade stallet om batteriet och sedan fungerade den felfritt. Duon gav sig ut som 59:e bil av 61 ekipage på förstasträckan, vilket resulterade i att banan var väldigt uppkörd när det var dags för Värnamoduon.

– Vi skulle köra samma sträcka två gånger, men vi började lugnt och jag ville känna mig bekväm med bilen igen, säger Eddie.

När det var dags för den andra turen på sträckan inledde Värnamoduon starkt.

– Jag hittade hastigheten och jag gasade på bra. Tyvärr var sträckan helt uppkörd med massor av stora hål, så det blev mycket gupp o hoppande. Jag hoppas att underredet har klarat sig, berättar Eddie.

När de två sträckorna räknats samman stod det klart att Värnamoduon blev tvåa i ungdomsrallyt och slutade på en sammanlagd 52:a plats.

– Jag är nöjd med hur jag presterade. Nu laddar vi om till ett nytt rally om tre veckor i Gränna, säger Eddie.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.