Skytte

Sex gick vidare till Skyttiadens regionfinal

Publicerad 13 januari, 2019 14:37

Nu har distriktsfinalen för Småland i Skyttiaden avgjorts i Rottne och det blev framgångar både för Skillingaryd och Värnamo.

Detta var den tredje uttagningen av fyra i Skyttiaden som sen kommer att avslutas med en riksfinal i mars.

Skillingaryds Skyttegille hade fem skyttar som hade gått vidare till denna distriktsfinal. Nästa final är regionfinalen för södra Sverige. Fem skyttar från varje klass går direkt vidare från distriktsfinalen till regionfinalen.

Alfred Elg, Erik Allansson, Alice Sjöberg, Michaela Arvidsson och Johanna Arvidsson var de fem skyttar från Skillingaryds Skyttesille som deltog i distriktsfinalen i Rottne. Alice deltog i två klasser, både stå och sitt.

Trots fina skytteinsatser gick inte alla vidare till nästa final men motståndet var mycket tufft.

– Men vi säger grattis till Alice Sjöberg som gick vidare i sin ståklass och till Johanna och Michaela Arvidsson. Till Värnamo säger vi grattis till Eddie Johansson, Oskar Andersson, Elsa Nilsson, hälsar Annika Arvidsson i Skillingaryds Skyttegille.

Här finns alla resultat från tävlingen (pdf)

5 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/5
Prisutdelning med Alice Sjöberg på plats fem längst till höger
2/5
Prisutdelning. Johanna Arvidsson på andra plats, Eddie Johansson på tredje plats och Viktor Johansson på sjätte plats
3/5
Alfred Elg och Alice Sjöberg
4/5
Johanna Arvidsson
5/5
Arik Allansson. Arkivbild

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.