Innebandy

VIK vann genrepet

Publicerad 1 oktober, 2017 17:12

Värnamo IK herrar tog en skön derbyseger mot Westbo.

Det blev hemmaseger 7–5 (2–2, 2–2, 3–1).
– Vi var bättre redan från början med släppte in ett mål redan i andra spelminuten. I andra perioden föll vi in i deras hawaiispel men i tredje spelade vi bra igen, summerar VIK-tränaren Markus Löppönen.

Han säger att han aldrig varit med om att förlora mot Gislavedslaget och det kändes skönt med seger även om det bara var en träningsmatch.
– Westbo spelar tufft, småfult och grinigt så det är fint att vinna, noterar Markus.

Värnamo ”ska” också vara numret större då man spelare en serie högre upp men i sportens värld kan allt hända.

Målen gjordes av Emanuel Toftgård 2, Viktor Lö, Mats Eriksson, Hampus Johansson, Daniel Jönsson och Andreas Söderström.

– Bra boxspel, bra kommunikation och en bra stämning i laget, inflikar tränaren som ser fram emot match på fredag då Värnamo i seriepremiären tar emot Ljungby.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.