Fler annonser

Dagens sport

 

 Tabeller och resultat Kommande matcher – se längst ned på sidan
FOTBOLL 2022  ISHOCKEY  INNEBANDY  22/23  2021  2021
Försäsongsmatcher

DAMLAG

Bor/Rydaholm
Bredaryd Lanna
IFK Värnamo
Skillingaryd
Waggeryd

HERRLAG

Bor
Bredaryd Lanna
Dardania
Forsheda
HERRLAG
Hook
Horda
Hånger
IFK Värnamo A
IFK Värnamo U 21
Klevshult
Kärda
Liljan
Rydaholm
Skillingaryd
Waggeryd
Värnamo Södra
Västboås

• Superettan
Damallsvenskan
•  SHL
• Hockeyallsvenskan
• Div 1 södra
• Div 3
• Damtrean
Superligan dam
Division 1 damer (VIK)
Division 2 damer (SIK)
Superligan herr
Division 2 herr (VIK)
Division 4 nordvästra herrar (SIK, FIF)
 Damallsvenskan
Damer div 1
Damer div 3 norra
Damer div 3 västra
Damer div 4 Ljungby
Damer div 4 Västbo
 Allsvenskan herr
Superettan herr
Herrar div 3 sydvästra
Herrar div 4 västra
Herrar div 5 västra
Herrar div 5 sydvästra
Herrar div 6
Svenska cupen herrarBANDY
Div 2 Smålandx
VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22Här finns tidigare matcher (länk)

Slutresultat = fetmarkerad

Tisdag 27 september 2022: 22.37. Alla matcher slut

FOTBOLL
20.45 Sverige – Slovenien (nationsligan)                                   1–1

INNEBANDY
20.00  SIK dam – Månsarp F 06–07 (träningsmatch)          4–4

ISHOCKEY
19.00 Falköping – Skillingaryd (träningsmatch)  INSTÄLLD
19.00 Diö – Rydaholm (träningsmatch)                     2–4
19.00 Brynäs – Örebro (SHL)                                           3–2
19.00 Frölunda – Växjö (SHL)                                         3–1 
19.00 HV 71 – Leksand (SHL)                                           2–3 förlängning
19.00 Skellefteå – Färjestad (SHL)                                     6–0
19.00 Tingsryd – Västerås (hockeyallsvenskan)               0–4


Måndag 26 september 2022: 20.52. Matchen slut

FOTBOLL
19.00 Hammarby – Linköping (damallsvenskan) 0–1


Söndag 25 september 2022: 20.24. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 Olofström F – Forsheda F                4–16
14.00 Olymp – Forsheda F                         13–7
15.40 SIS dam – X-Calibur DB                      7–13

FOTBOLL
12.00 KlevshultHånger (6)                        7–0
12.00 Alvesta – Bor/Rydaholm (4 dam)       4–1
12.00 Bor – Skeppshult (6)                                2–0
12.00 Gislaved – Skillingaryd (6)                   0–3 walk over
13.00 Kalmar – Piteå (damallsvenskan)             0–1
13.00 AIK – Eskilstuna (damallsvenskan)          1–2
15.00 Umeå – Örebro (damallsvenskan)             1–3
15.00 IFK Värnamo – Husqvarna (1 dam)    1–0
15.00 Ryssby – Forsheda (5)                              0–3
17.00 Hallby – Waggeryd (3 dam)                     6–1

INNEBANDY
12.15 Sävsjö –  Skillingaryd  (träningsmatch herr)      11–6
16.30 Skillingaryd – Gnosjö (träningsmatch dam)       0–6

ISHOCKEY
16.00 Rydaholm – Åseda (träningsmatch)       3–8
17.00 Värnamo – Osby (träningsmatch)           6–2

Lördag 24 september 2022: 20.02

BOWLING
09.00 Göta F 1 – Team Värnamo              14–6
10.00 Forsheda – Lund                                 10–10
12.20 Team Värnamo F 2 – SIS herr      4–16
14.00 Team Värnamo F 1 – SIS herr      12–8
13.00 Full House F 1 – Team Värnamo    13–7

FOTBOLL
12.00 Skillingaryd – Råslätt (4 dam)                           1–2
12.00 Norrahammar – Bredaryd Lanna (4 dam)     1–3
13.00 Råslätt – Värnamo Södra (4 herr)                    0–0
14.00 Öckerö – Waggeryd (3 herr)                                3–1
15.00 Häcken – Brommapojkarna (damallsvenskan)   1–0
15.00 Kristianstad – Djurgården (damallsvenskan)  4–0
16.00 Rosengård – Vittsjö (damallsvenskan)               3–2
16.00 Peking – Västboås (5)                                           6–0
16.00 Strömsnäsbruk – Rydaholm (5)                         3–2
16.00 Kärda – Kånna (5)                                                4–0
16.00 Bredaryd Lanna – Torpa (5)                             2–0
16.00 Hook – Sävsjö (5)                                                1–6
20.45 Serbien – Sverige (nationsligan herrar)

INNEBANDY
11.30 Värnamo – CL 98 (damer cup)                           4–2

ISHOCKEY
15.15 Brynäs – Luleå (SHL)                        2–5
15.15 Linköping – Färjestad (SHL)          4–3 straffar
15.15 Malmö – Frölunda (SHL)                3–2 förlängning
15.15 Örebro – Oskarshamn (SHL)          4–1
18.00 Skellefteå – Rögle (SHL)                 4–2
18.00 Växjö – Timrå (SHL)                        4–0

VOLLEYBOLL
15.00 Engelholm Värnamo (elitserien)    3–0

Fredag 23 september 2022

ISHOCKEY
19.00 Djurgården – Västerås (hockeyallsvenskan)                    5–3
19.00 Björklöven – Bofors Karlskoga (hockeyallsvenskan)      1–2 förlängning
19.00 Kristianstad – Almtuna (hockeyallsvenskan)                   4–0
19.00 Mora – Vita Hästen (hockeyallsvenskan)                          3–0
19.00 Västervik – Tingsryd (hockeyallsvenskan)                        2–1 förlängning
19.00 Östersund – Södertälje (hockeyallsvenskan)                    3–2straffar
20.30 Modo – AIK (hockeyallsvenskan)                                       5–6 straffar

Torsdag 22 september 2022: 22.20. Alla matcher slut

FOTBOLL
19.30 Vrigstad – Waggeryd (3 dam)            1–1

ISHOCKEY
19.00 Frölunda – Örebro (SHL)            4–2
19.00 Färjestad – Växjö (SHL)            4–2
19.00 Oskarshamn – Brynäs (SHL)       2–1 förlängning
19.00 Leksand – Skellefteå (SHL)         1–0
19.00 Luleå – Rögle (SHL)                      2–3
19.00 Malmö – HV 71 (SHL)                  3–4 straffar
19.00 Timrå – Linköping (SHL)           3–1
19.00 Värnamo – Åseda (träningsmatch)              1–3
19.00 Skillingaryd – Falköping (träningsmatch) 2–3 förlängning
19.00 Rydaholm – Diö (träningsmatch                  8–6


Onsdag 21 september 2022: 22.24. Alla matcher slut

FOTBOLL
18.00 Brann, Norge – Rosengård (kval champions league damer)     1–1
20.30 Paris SG – Häcken (kval champions league damer)                   2–1


Tisdag 20 september 2022: 21.20. Alla matcher slut

FOTBOLL
17.00 Kalmar FF – IFK Värnamo (U 21)        2–1

INNBANDY
18.30 Växjö – Gävle (superligan herr)            10–7

ISHOCKEY
19.00 Linköping – Skellefteå  (SHL)                 2–6

SPEEDWAY
19.00 Dackarna – Lejonen (SM-semifinal 2)             37–53
19.00 Rospiggarna – Smederna (SM-semifinal 2)       43–47


Måndag 19 september 2022: 20.51. Alla matcher slut

FOTBOLL
19.00 Umeå – Piteå (damallsvenskan)                   0–1
19.00 Vittsjö – Linköping (damallsvenskan)        1–2

SPEEDWAY
19.00 Smederna – Rospiggarna (SM-semifinal 1) 55–35


Söndag 18 september 2022: 19.52. Alla matcher slut

FOTBOLL
12.00 Skillingaryd – Bor (6)                                                    7–3
12.00 Hånger – Gislaved (6)                                                      2–4
13.00 Brommapojkarna – Djurgården (damallsvenskan)      1–1
14.00 Waggeryd – Gislaved (3 herr)                                        1–1
15.00 Örebro – AIK (damallsvenskan)                                       5–1
15.00 Brage – Trelleborg (superettan)                                        1–2
15.00 Helsingborg – Malmö FF (allsvenskan)                           1–2
15.00 Elfsborg – Sirius (allsvenskan)                                           3–0
15.00 Mjällby – Sundsvall (allsvenskan)                                      2–1
16.00 Anneberg – Hook (5)                                                          8–2
16.00 Guddarp – Bredaryd Lanna (5)                                     2–2
17.00 Horda – Stockaryd/Rörvik                                               2–2
17.30 AIK – Degerfors (allsvenskan)                                            1–1
17.30 Djurgården – IFK Göteborg (allsvenskan)                       3–0

ISHOCKEY
08.30 Bohuslän/Dal – Småland (TV-pucken flickor)        0–11
16.00 Troja/Ljungby – Skövde (träningsmatch)                  3–1
17.00 Värnamo – Lenhovda (träningsmatch)                         7–0
17.00 Skillingaryd – Tidaholm (träningsmatch)                11–3
17.30 Småland – Göteborg (TV-pucken flickor)                   0–2 (båda lagen till slutspel)


Lördag 17 september 2022: 20.49

BOWLING
10.00 SIS dam – Högland DB                               4–16
10.00 Forsheda F – BK Turbanen                     15–5
10.00 Jönköpings KK F – Team Värnamo F 1       5–15
10.00 Sterling – Forsheda                               12–8
11.40 Team Värnamo – Ystad                           9–11
12.00 Cyrus – Team Värnamo F 2                    16–4   
12.00 Pergamon F – Forsheda                       18–2
13.40 Södra BK F – Team Värnamo F 2       12–8
13.50 SIS herr – Fram                                        12–6
14.00 Bogesunds BK – Team Värnamo F 1     6–14

FOTBOLL
12.00 Burseryd – Klevshult (6)                                              0–5
12.00 Bredaryd Lanna dam – Smålandsstenar (4)   walkover till Bredaryd
13.00 Värnamo Södra – Taberg (4 Norregård)                6–1
14.00 Örby – IFK Värnamo dam (1)                                  2–2
15.00 Häcken – Hammarby (allsvenskan)               1–1
15.00 Norrköping – Kalmar FF (allsvenskan)               2–2
15.00 Jönköpings Södra – Brommapojkarna (superettan)                1–2
15.00 Örgryte – Östersund (superettan)               0–1
15.00 Eskilstuna – Häcken (damallsvenskan)               1–2
16.00 Torpa – Västboås (5)                                 6–0
16.00 Bor/Rydaholm – Sunnerbo (4)                3–0
17.00 Halmstad – Öster (superettan)                             2–0
17.30 IFK Värnamo – Varberg (allsvenskan)               1–0

INNEBANDY
11.00 SIK dam – Westbo (träningsmatch)                inställd

ISHOCKEY
13.00 Småland – Västergötland (TV-pucken flickor)                 1–0
15.00 Åseda – Rydaholm (träningsmatch)                5–1
15.15 Frölunda -Timrå (SHL)                                            2–3 straffar
15.15 Oskarshamn – Växjö   (SHL)                                5–4 straffar
15.15 Rögle – Brynäs (SHL)                                              5–4 förlängning
16.45 Blekinge – Småland (TV-pucken flickor)         2–3
18.00 Färjestad – Leksand (SHL)               3–1
18.00 Luleå – HV 71 (SHL)                        3–0
18.00 Skellefteå – Malmö (18.00)             2–5
18.00 Örebro – Linköping (18.00)           3–2 förlängning

VOLLEYBOLL
11.00 Värnamo Volley – Hylte Halmstad (träningsmatch)     1–3


Fredag 16 september 2022: 21.37. Alla matcher slut

FOTBOLL
18.00 Rosengård – Kalmar (damallsvenskan)             6–2
18.00 Kristianstad – Hammarby (damallsvenskan)    3–1
19.00 Rydaholm – Ryssby (5)                                       5–0
19.00 Forsheda – Kärda (5)                                        2–2

ISHOCKEY
18.00 Modo – Björklöven (träningsmatch)            3–2
18.30 Småland – Skåne (TV-pucken flickor)         3–0
19.00 Djurgården – AIK (SDHL)                              2–0
19.00 Göteborg – Modo (SDHL)                              0–6
19.00 HV 71 – Luleå (SDHL)                                     1–3
19.00 Leksand – Brynäs (SDHL)                               2–3  förlängning
19.00 Linköping – SDE (SDHL)                                3–2
19.00 Kristianstad – Nybro (träningsmatch)         6–2
19.00 Västerås – Västervik (träningsmatch)          3–2 straffar


Torsdag 15 september 2022: 22.54. Alla matcher slut

FOTBOLL
17.45 Bor – Burseryd (6)                                             0–1
18.45 Djurgården – Molde (konferensligan)        3–2
21.00 Royale Union – Malmö FF (Europaligan)      3–2

ISHOCKEY
19.00 Åseda – Värnamo (träningsmatch)              inställd
19.00 Lenhovda – Skillingaryd (träningsmatch)      2–4
19.00 Diö – Rydaholm (träningsmatch)               inställd

VOLLEYBOLL
18.00 Gislaved – Värnamo volley (träningsmatch)    1–3


Onsdag 14 september 2022: 21.10. Alla matcher slut

FOTBOLL
12.00 Sverige – Danmark (landskamp F 16)      4–2

ISHOCKEY
19.00 AIK – Västerås (träningsmatch)              2–3
19.00 Djurgården – HV 71 (träningsmatch)    1–3
19.00 Troja/Ljungby – Dalen (träningsmatch)  5–1

SPEEDWAY
19.00 Lejonen – Dackarna (SM-semifinal)     49–41


Tisdag 13 september 2022: 20.58. Alla matcher slut

FOTBOLL
17.00 IFK Värnamo – Landskrona (U 21)              6–3
19.00 AFC Eskilstuna – Brage (superettan)             2–3
19.00 Norrby – Halmstad (superettan)                     3–0


Måndag 12 september 2022: 21.05. Alla matcher slut

FOTBOLL
19.00 Kalmar FF – Häcken (allsvenskan)                 1–1
19.00 IFK Göteborg -Helsingborg  (allsvenskan)    1–3
19.00 Trelleborg – Örgryte (superettan)                     2–1
19.00 Djurgården – Vittsjö (damallsvenskan)          0–3


Söndag 11 september 2022: 21.03. Alla matcher slut

FOTBOLL
12.00 Bor – Gislaved (6)                                                2–3
12.00 Hånger – Burseryd  (6)                                        0–3
13.00 Utsikten – Jönköpings Södra (superettan)       0–1
15.00 Öster – Dalkurd (superettan)                                2–0
15.00 Linköping – Eskilstuna (damallsvenskan)            5–2
15.00 Piteå – Brommapojkarna (damallsvenskan)          0–0
15.00 IFK Värnamo – Häcken (1 dam)                       5–1
15.00 Sundsvall – Elfsborg (allsvenskan)                      0–2
15.00 Hammarby – Djurgården (allsvenskan)                0–0
16.00 Kärda – Rydaholm (5)                                  7–0
16.00 Stockaryd/rörvik – Hook (5)                           5–2
16.30 Hillerstorp – Skillingaryd (6 herr)             1–8
17.30 Malmö FF – Norrköping (allsvenskan)          2–1
17.30 Varberg – AIK (allsvenskan)                             2–0

ISHOCKEY
14.35 Straubing – Färjestad (Che)                         5–2
15.00 Osby – Värnamo (träningsmatch)              4–3 förlängning
16.30 Davos – Skellefteå (Chl)                               2–5
18.35 Luleå – Sparta Prag (Chl)                              5–2


Lördag 10 september 2022: 22.15. Alla matcher slut

FOTBOLL
12.00 Bredaryd Lanna – Hestra Grimsås (4 dam)   3–1
12.00 Bor/Rydaholm – Ryssby (4 dam)                 3–0 walk over
13.00 Gnosjö – Värnamo Södra (4 herr)               3–3
14.00 Zenith – Waggeryd (3 herr)                            2–1
15.00 Sirius – IFK Värnamo (allsvenskan)              2–3
13.00 Brommapojkarna – Landskrona (superettan) 3–0
15.00 Västerås – Skövde (superettan)                         4–1
15.00 Östersund – Örebro (superettan)                     2–0
15.00 AIK – Kristianstad (damallsvenskan)              2–6
15.00 Hammarby – Rosengård (damallsvenskan)  2–0
15.00 Kalmar – Örebro (damallsvenskan)                 0–4
16.00 Västboås – Guddarp (5)                                   3–4
16.00 Bredaryd Lanna – Kånna (5)                3–0 walk over
17.30 Degerfors – Mjällby (allsvenskan)               0–0

INNEBANDY
13.00 Värnamo – Kalmarsund U (herr cup)                           7–8 straffar  
18.30 Backadalen – Värnamo (dam träningsmatch)            7–3

ISHOCKEY
13.00 Småland – Västergötland (TV-pucken)   2–1
14.35 Rögle -Katowice (Chl)                              5–1
16.00 Mountfield – Frölunda (Chl)                5–3
16.00 HV 71 – Linköping (träningsmatch)      3–1
16.45 Blekinge- Småland (TV-pucken)          1–10
20.00 Västerås – Kristianstad (träningsmatch)   3–2

VOLLEYBOLL
10.00 Lund – Värnamo (träningsmatch)    2–1
15.00 Rig – Värnamo (träningsmatch)      2–2

 

Kommande matcher

 

SEPTEMBER - OKTOBER 2022

Onsdag 28 september 2022

FOTBOLL
18.00 Rosengård – Brann (kval champions league)
18.45 Häcken – Paris SG (kval champions league)

ISHOCKEY
19.00 Djurgården – Kristianstad (hockeyallsvenskan)

SPEEDWAY
19.00 Smederna – Lejonen (SM-final 1 av 2)

Torsdag 29 september 2022

ISHOCKEY
19.00 Lenhovda – Värnamo (träningsmatch)
19.00 Färjestad – Skellefteå (SHL)
19.00 Oskarshamn – Frölunda (SHL)
19.00 Leksand – Örebro (SHL)
19.00 Linköping – Luleå (SHL)
19.00 Rögle – Malmö (SHL)
19.00 Timrå – HV 71 (SHL)
19.00 Växjö – Brynäs (SHL)

Fredag 30 september 2022

INNEBANDY
19.30 Vimmerby – Värnamo IK (2 herr)

ISHOCKEY
19,00 AIK – Björklöven (hockeyallsvenskan)
19.00 Almtuna – Tingsryd (hockeyallsvenskan)
19.00 Bofors Karlskoga – Västervik (hockeyallsvenskan)
19.00 Vita Hästen – Modo (hockeyallsvenskan)
19.00 Mora – Kristianstad (hockeyallsvenskan)
19.00 Södertälje – Djurgården (hockeyallsvenskan)
19.00 Västerås – Östersund (hockeyallsvenskan)
••••••••••••••••••

Lördag 1 oktober 2022

FOTBOLL
12.00 Bredaryd Lanna dam – Hovslätt (4)
13.00 Eskilstuna – Örebro (superettan)
13.00 Värnamo Södra – Anderstorp (4)
14.00 Waggeryd – Jönköpings BK (3 herr)
14.00 HGH – IFK Värnamo (1 dam)
15.00 Malmö FF – Hammarby (allsvenskan)
15.00 Landskrona – Dalkurd (superettan)
15.00 Örgryte – Brage (superettan)
15.00 Östersund -Halmstad (superettan)
16.00 VästboåsBredaryd Lanna (5 herr)
16.00 RydaholmPeking (5)
16.00 Guddarp – Kärda (5)
16.00 Forsheda – Strömsnäsbruk (5)
16.00 Lammhult – Hook (5)
16.00 Skillingaryd – Myresjö (kval)
17.30 Degerfors – Djurgården (allsvenskan)

INNEBANDY
14.00 Värnamo – Vetlanda (1 dam)

ISHOCKEY
15.00 Dalen – Lindlöven (hockeyettan)
15.15 HV 71 – Oskarshamn (SHL)
15.15 Luleå – Växjö (SHL)
15.15 Timrå – Färjestad (SHL)
18.00 Frölunda – Leksand (SHL)
18.00 Rögle – Linköping (SHL)
18.00 Örebro – Skellefteå (SHL)
18.00 Västerås – Modo (hockeyallsvenskan)

VOLLEYBOLL
15.00 Göteborg – Värnamo (elitserien)

•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
Söndag 2 oktober 2022

FOTBOLL
13.00 Utsikten – Västerås (superettan)
13.00 Brommapojkarna – Kalmar (damallsvenskan)
13.00 Vittsjö – Umeå (damallsvenskan)
15.00 Norrby – Skövde (superettan)
15.00 Sundsvall – Norrköping (allsvenskan)
15.00 Varberg – Häcken (allsvenskan)
17.30 Sirius – AIK (allsvenskan)
17.30 Kalmar – Helsingborg (allsvenskan)
15.00 Djurgården – AIK (damallsvenskan)
15.00 Eskilstuna – Kristianstad (damallsvenskan)
15.00 Linköping – Häcken (damallsvenskan)
15.00 Piteå – Hammarby (damallsvenskan)
15.00 Örebro – Rosengård (damallsvenskan)
16.00 Waggeryd – Bankeryd (3 dam)

ISHOCKEY
15.00 Malmö – Brynäs (SHL)
16.00 Kalmar – Troja/Ljungby (hockeyettan)
16.00 Lenhovda – Rydaholm (3)
17.00 Värnamo – Åseda (3)
17.00 Skillingaryd – Valdemarsvik (3)
•••••••
Måndag 3 oktober 2022

FOTBOLL
19.00 Trelleborg – Jönköpings Södra (superettan)
19.00 IFK Värnamo – Mjällby
19.10 IFK Göteborg – Elfsborg

ISHOCKEY
19.00 Östersund – Västervik (hockeyallsvenskan)
••••••••••
Tisdag 4 oktober 2022
FOTBOLL
19.00 Öster – Brommapojkarna (superettan)

ISHOCKEY
19.00 Kristianstad – Djurgården (hockeyallsvenskan)