Nyheter

Bokmässa skapade läslust i årskurs fem

Publicerad 24 oktober, 2026 08:10

32 elever från årskurs 5 berättade om sina böcker, hade gjort illustration och tipsfråga som tillhörde boken under mässan som arrangerades lagom innan läslovet. – Vi har läst alla böckerna med "vår" författare, berättar Raqel, Nika och Isabelle.

30 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/30
2/30
3/30
Raqel, Nika och Isabelle
4/30
5/30
6/30
7/30
8/30
9/30
10/30
11/30
Malva läste om Molly som fick en ny vän
12/30
13/30
Josef, Nils och Charlie hade läst författaren från Taberg
14/30
Lisa och Morris
15/30
16/30
Lukas
17/30
18/30
19/30
Alla stationer gjorde reklam för sig och ville att eleverna skulle komma till just dem
20/30
21/30
22/30
Alma
23/30
24/30
25/30
26/30
27/30
28/30
29/30
30/30

Lärarbibliotikarien, och spindeln i nätet, Petra Ryman berättar om bokmässan som under torsdagen arrangerades på Fågelforsskolan i Skillingaryd.

– I går var det skolbiblioteksdagen och då blev det lämpligt att ha bokmässa den här veckan innan läslovet. Vi försöker uppmuntra på så många sätt med läslust och att man ska bidra till varandra, bli intresserade av att läsa. När man får en mottagare och någon som ska lyssna på en så blir det lite annorlunda. Nu är fyrorna här, tidigare i dag var tvåor och treor och anpassad och särskild undervisning här på mässan.

I årskurs fem går det 32 elever, det finns 12 stationer och en mängd böcker som har lästs inför mässan.

– Böckerna har jag bestämt utifrån att de ska vara tilltalande till yngre elever och är sådana som vi vet har mer än en bok utav på biblioteket, kanske en serie. Utifrån det sedan har man fått läsa vilka de vill och man får välja någon bok man vill presentera. Man har illustrerat, gjort en tipsfråga och genom att titta i montern kan man skriva svaret. När tipskupongen är inlämnad får eleven ett ”läspiller” av mig. Det brukar jag ge med jämna mellanrum för att ge lite extra sug till att läsa. Nu vet ju fyrorna att nästa år är det vår tur, och det är tredje året så nu är det återkommande, berättar Petra.

Nils tillsammans med Josef och Charlie berättar om ”sin” bok:
– Författaren heter Tobias Gard och är från Taberg. Boken handlar om en familj som är ute och letar efter giftormen så de kan skriva färdigt sin bok.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.