Fler annonser

Dagens sport-äldre

 Kommande matcher – se längst ned på sidan
 Tabeller  ISHOCKEY  INNEBANDY
 BANDY
Div 2 Småland
Allsvenskan herr
Superettan herr
Herrar div 3 sydvästra
Herrar div 4 västra
Herrar div 5 västra
Herrar div 5 sydvästra
Herrar div 6

Svenska cupen herrar
 SHL
Hockeyallsvenskan
Hockeyettan
Div 2 södra B
Div 3 södra B
Div 3 södra D
Damtvåan södra
Superligan dam
Division 1 damer
Division 2 damer
Superligan herr
Division 3 norra herrar
Division 4 nordvästra herrar
 Damallsvenskan
Damer div 1
Damer div 3 norra
Damer div 3 västra
Damer div 4 Ljungby
Damer div 4 Västbo

Slutresultat = fetmarkerad

Onsdag 4 maj 2022

ISHOCKEY
19.30 Björklöven – HV 71 (kval till SHL – match sex)

Tisdag 3 maj 2022: 22.22. Alla matcher slut

FOTBOLL
19.00 Halmstad – Östersund (superettan)     2–0

ISHOCKEY
19.30 Luleå – Färjestad (SM-final 3)                5–4 förlängning

SPEEDWAY
19.00 Indianerna – Masarna (elitserien)      47–43
19.00 Lejonen  – Rospiggarna (elitserien)    52–38
19.00 Piraterna – Dackarna (elitserien)        46–44

Måndag 2 maj 2022: 21.49. Alla matcher slut

FOTBOLL
19.00 Skillingaryds IS dam – Smålandsstenar B (4)     0–2
19.00 Liatorp-Eneryda B – Bor/Rydaholm dam (4)        0–5
19.00 Gnosjö B – Bredaryd Lanna dam (4)                     4–0
19.00 Linköping – Örebro (damallsvenskan)                        1–0
19.00 Dalkurd – Öster (superettan)                                        0–3
19.00 Norrby – Landskrona (superettan)                               0–0
19.00 IFK Göteborg – Kalmar FF (allsvenskan)                    1–2
19.00 IFK Norrköping – IFK Värnamo (allsvenskan)    2–0
19.10 Hammarby – Malmö FF (allsvenskan)                         0–0

ISHOCKEY
19.30 Färjestad – Luleå (SM-final 2)                        4–0

Söndag 1 maj 2022: 20.48. Alla matcher slut

FOTBOLL
13.00 Västerås – Brage (superettan)                       2–1
13.00 Umeå – AIK (damallsvenskan)                      2–0
15.00 Djurgården – Kristianstad (damallsvenskan)      1–0
15.00 Eskilstuna – Kalmar (damallsvenskan)           1–0
15.00 Brommapojkarna – Piteå (damallsvenskan) 0–1
15.00 Vittsjö – Häcken (damallsvenskan)              0–0
15.00 Örgryte – Utsikten (superettan)                    0–2
15.00 Degerfors – Elfsborg  (allsvenskan)              0–6
15.00 Mjällby –  Helsingborg (allsvenskan)          2–1
15.30 IFK Värnamo dam – Nittorp (1)              2–0
17.00 Horda – Vislanda U (Utbildning)               1–0
17.00 Husqvarna B – Waggeryd dam (3)           1–2
17.30 Häcken – Varberg (allsvenskan)                   3–1
17.30 Sundsvall – AIK (allsvenskan)                      0–2

ISHOCKEY
12.00 Sverige – Tjeckien (turnering)                  2–0
18.30 HV 71 – Björklöven (kvalspel till SHL)   2–7

Lördag 30 april 2022: 18.28. Alla matcher slut

FOTBOLL
13.00 Brommapojkarna – Jönköpings Södra (superettan)        2–1
14.00 Waggeryds IK herr – Hestrafors (3)                               2–0
15.00 Djurgården – Sirius (allsvenskan)                                       4–0
15.00 Trelleborg – Brage (superettan)                                             2–2
15.00 AFC Eskilstuna – Skövde (superettan)                                1–2
16.00 Kånna – Forsheda (5)                                                          1–3

ISHOCKEY
15.15 Luleå – Färjestad (SM-final 1)                              4–1
16.00 Tjeckien – Sverige (turnering herrar)             9–3

Fredag 29 april 2022: 21.10. Alla matcher slut

FOTBOLL
18.45 Haga – Värnamo Södra (4)                     5–1
18.45 Bredaryd Lanna herr – Kärda (5)      3–1
18.45 Västboås – Ryssby (5)                                  2–2
19.00 Dardania – Hook (5) (Gröndal)              4–0

ISHOCKEY
18.30 Björklöven – HV 71 (direktkval till SHL)          2–3 förlängning

Torsdag 28 april 2022: 21.00

FOTBOLL
18.45 Klevshult – Hillerstorp (division 6)                               5–0
18.45 Hånger – Nissafors (division 6)                                      4–2
18.45 Skeppshult – Skillingaryds IS herr (division 6)      3–3
19.00 Guddarp – Rydaholm (division 5)                                3–0

ISHOCKEY
17.30 Finland – Tjeckien  (turnering)           2–1 straffar
19.00 Sverige – Österrike  (turnering)          1–0

Onsdag 27 april 2022: 21.14. Alla matcher slut

FOTBOLL
19.00 Waggeryd – Mariebo (Smålandscupen damer)  0–7

ISHOCKEY
19.00 Björklöven – HV 71 (final till SHL)                         1–5

Tisdag 26 april 2022: 23.11. Alla matcher slut.

FOTBOLL
16.00 IFK Värnamo U 21 – Mjällby (Ljusseveka)       2–0
19.00 Tolg – Rydaholm (Smålandscupen)       2–3
19.00 Kalmar FF – Norrköping (allsvenskan)    1–2
19.00 Örebro – Halmstad                                        0–2

ISHOCKEY
19.30 Färjestad – Rögle (SM-semifinal)                5–4 förlängning –  Färjestad till SM-final

Måndag 25 april 2022: 21.28. Alla matcher slut

FOTBOLL
18.45 Bredaryd Lanna dam – Skillingaryds IS dam (4)  7–1
18.45 Bor/Rydaholm dam – Ljungby (4) (Rydaholm)        3–2
19.00 IFK Värnamo – Degerfors (allsvenskan)                         2–0
19.00 Elfsborg – Sundsvall (allsvenskan)         3–1
19.00 Sirius – Hammarby (allsvenskan)           0–3
19.00 Landskrona – Örgryte (superettan)        3–2
19.00 Öster – Västerås (superettan)                  1–1
19.00 Häcken – Rosengård  (damallsvenskan)              2–2
19.00 Djurgården – Eskilstuna (damallsvenskan)       2–0
19.00 Kalmar – Brommapojkarna (damallsvenskan) 1–0
19.00 Kristianstad – Linköping (damallsvenskan)      1–0
19.10 Malmö FF – IFK Göteborg (allsvenskan)           1–0

ISHOCKEY
19.00 HV 71 – Björklöven (final 2 till SHL)               1–3

Söndag 24 april 2022: 19.24. Alla matcher slut

FOTBOLL
12.30 AIK – Vittsjö (damallsvenskan)                                 0–3
13.00 Hammarby – Umeå (damallsvenskan)                   2–0
13.00 Piteå – Örebro (damallsvenskan)                          4–1
13.00 Skövde – Norrby (superettan)                                  2–0
15.00 AIK -Djurgården (allsvenskan)                                1–0
15.00 Varberg – Mjällby (allsvenskan)                               0–0
15.00 Brage – Brommapojkarna (superettan)                  3–1
17.00 Waggeryds IK dam – Smålandsstenar (3)  1–3
17.30 Helsingborg – Häcken (allsvenskan)                1–1

ISHOCKEY
14.30 Rögle – Färjestad (semifinal SHL)                      5–1

Lördag 23 april 2022: 20.56. Alla matcher slut

FOTBOLL
13.00 Östersund – Dalkurd (superettan)                   1–0
14.00 IFK Björkö – Waggeryds IK herr (3)          6–1
15.00 Jönköpings Södra – Trelleborg (superettan) 2–3
15.00 Utsikten – AFC Eskilstuna (superettan)          2–3
15.00 Tjust – IFK Värnamo dam (1)                      3–2
16.00 Peking –Forsheda (5)                                          6–1
16.00 Hook – Holsby (5)                                               0–4

INNEBANDY
SM-finaler dam och herr
12.10 Pixbo – TG Umeå                4–5
15.10 Falun – Kalmarsund            5–4

ISHOCKEY
15.15 Luleå – Frölunda (semifinal SHL)          4–1
18.30 HV 71 – Björklöven (final 1 till SHL)    6–1

Fredag 22 april 2022: 21.01. Alla matcher slut

FOTBOLL
18.30 Kärda – Västboås (5)                                       0–0
18.30 Värnamo Södra – Kulltorp (4) (Gröndal)   3–0
18.30 Dardania – Stockaryd/Rörvik   (5)                  1–4
19.00 Häcken – Kristianstad (damallsvenskan)           3–1

ISHOCKEY
19.00 Färjestad – Rögle  (semifinal SHL)                     6–2

Torsdag 21 april 2022: 21.42. Alla matcher slut

FOTBOLL
18.30 Skillingaryds IS herr – Hånger (6)                          3–0
19.00 Eskilstuna – Brommapojkarna (damallsvenskan)        3–0
19.00 Degerfors – Hammarby (allsvenskan)                             0–1
19.00 Helsingborg – Elfsborg (allsvenskan)                             1–0
19.00 IFK Värnamo – Malmö FF (allsvenskan)                     0–0
19.00 Rydaholm – Kånna (5)                                                     2–0

ISHOCKEY
19.00 Frölunda – Luleå (semifinal SHL)                                    0–2
19.00 Modo – Björklöven (semifinal hockeyallsvenskan)       3–8

Onsdag 20 april 2022: 21.21. Alla matcher slut

FOTBOLL
17.45 Bor/Rydaholm – Hovshaga (Rydaholm)                     5–0
19.00 Reftele – Bredaryd Lanna herr (5)                               0–4
19.00 Klevshult – Bosna i Vaggeryd (Smålandscupen)           0–4
19.00 Rosengård – AIK (damallsvenskan)                                   2–1
19.00 Linköping – Hammarby (damallsvenskan)                       3–1
19.00 Piteå – Kalmar (damallsvenskan)                                         1–0
19.00 Vittsjö – Djurgården (damallsvenskan)                               1–0
19.00 Örebro – Umeå  (damallsvenskan)                                       2–0
19.00 AIK -Varberg (allsvenskan)                                                   1–0
19.00 Sundsvall – Kalmar FF (allsvenskan)                                  1–1
19.00 IFK Göteborg – Djurgården (allsvenskan)                         1–1
19.00 IFK Norrköping – Häcken (allsvenskan)                            1–1
19.00 Mjällby – Sirius (allsvenskan)                                               3–0

ISHOCKEY
19.00 Rögle – Färjestad (semifinal SHL)                               3–2

Tisdag 19 april 2022: 21.20. Alla matcher slut

FOTBOLL
19.00 Trelleborg – Östersund (superettan)                                 1–1

ISHOCKEY
19.00 Luleå – Frölunda (semifinal SHL)                                     4–2
19.00 Björklöven – Modo (semifinal i hockeyallsvenskan)      5–3

Måndag 18 april 2022: 19.08. Alla matcher slut

FOTBOLL
13.00 Vrigstad – Värnamo Södra (4)                  0–0
13.00 Brommapojkarna – Skövde (superettan)       2–2
14.00 Torpa – Kärda (5)                                            2–1
15.00 Jönköpings Södra – IFK Värnamo dam (1) 0–2
15.00 Brage – Jönköpings Södra (superettan)             1–2
15.00 Norrby – Örebro (superettan)                                   0–2
15.30 Eksjö – Hook (5)                                                         2–0
16.00 Forsheda – Rydaholm (5)                                  1–1
17.00 Dalkurd – Halmstad (superettan)                          0–1
17.00 Örgryte – Öster (superettan)                                 0–1
17.00 Kristianstad – Eskilstuna (damallsvenskan)       2–2

ISHOCKEY
15.00 Färjestad – Rögle (semifinal SHL)          2–1

Söndag 17 april 2022: 20.49. Alla matcher slut

FOTBOLL
13.00 Brommapojkarna – Örebro (damallsvenskan)  1–2
13.00 Västerås – Utsikten (superettan)                   0–3
15.00 Hammarby – Piteå (damallsvenskan)          1–0
15.00 Eskilstuna – Landskrona (superettan)           2–0
15.00 Kalmar FF – Degerfors (allsvenskan)            2–0
15.00 Malmö FF – AIK (allsvenskan)                      3–0
17.30 Häcken – IFK Göteborg (allsvenskan)           0–2
17.30 Elfsborg – IFK Värnamo (allsvenskan)      4–1
17.30 Sirius – Helsingborg (allsvenskan)                 1–0

ISHOCKEY
15.00 Frölunda – Luleå (SHL)                                                    2–4
13.40 Pantern – Gislaved (kval till division 2)                         3–2 straffar
17.00 Halmstad – Olofström (kval till division 2)                     3–10
16.00 Skillingaryd – Värnamo   (kval till division 2)        5–7
18.30 Modo – Björklöven (semifinal hockeyallsvenskan)      2–1

Lördag 16 april 2022: Alla matcher slut

FOTBOLL
13.00 Kalmar – Linköping (damallsvenskan)               1–4
15.00 Djurgården – IFK Norrköping (allsvenskan)    2–1
15.00 Varberg – Sundsvall (allsvenskan)                      2–0
15.15 Rögle – Färjestad (semifinal SHL)                        3–4

Fredag 15 april 2022: 20.45. Alla matcher slut

FOTBOLL
15.00 Hammarby – Mjällby (allsvenskan)                   2–0
15.00 AIK – Häcken (damallsvenskan)                        0–3
16.00 Djurgården – Rosengård (damallsvenskan)      2–5
16.00 Umeå – Vittsjö (damallsvenskan)                        4–0
17.00 Dardania – Österängen (Ljusseveka) (5)         2–3

ISHOCKEY
15.00 Luleå – Frölunds (SM-semifinal)                              3–6
16.00 Värnamo GIK – Pantern (kval till division 2)     2–3
16.00 Gislaved – Halmstad (kval till division 2)              2–0
16.00 Olofström – Skillingaryd (kval till division 2)    10–0
18.30 Björklöven – Modo (semifinal i hockeyallsvenskan)     2–3

Torsdag 14 april 2022 22.05

FOTBOLL
18.00 Västboås – Reftele (5)                                 2–2
19.00 Assyriska – Waggeryds IK herr (3)       1–0

ISHOCKEY
19.00 Bofors Karlskoga – HV 71 (hockeyallsvenskan semifinal)  2–3

Onsdag 13 april 2022: 21.24. Alla matcher slut

FOTBOLL
19.00 Bredaryd Lanna herr – Peking (5)     3–2
19.00 Rydaholm – Slätthög (träning)         INSTÄLLD

ISHOCKEY
19.00 Björklöven – Modo (hockeyallsvenskan semifinal)    3–2
19.00 Olofström – Värnamo (kval till division 2)              6–2
19.00 Skillingaryd – Gislaved (kval till division 2)            2–7
19.00 Halmstad – Pantern (kval till division 2)                  1–12

Tisdag 12 april 2022: 21.33. Alla matcher slut

FOTBOLL
16.00 Malmö FF – IFK Värnamo (U 21)      3–1
18.30 Sverige – Irland (VM-kval damer)        1–1
19.00 Kulltorp – Kärda (träningsmatch)        1–1
19.00 Örebro – Jönköpings Södra (superettan)  3–1

ISHOCKEY
19.00 Rögle – Oskarshamn (avgörande kvartsfinal SHL)                4–1
19.00 Bofors Karlskoga- HV 71 (hockeyallsvenskan semifinal)    3–5

Måndag 11 april 2022: 22.52. Alla matcher slut

FOTBOLL
19.00 Halmstad – Norrby (superettan)             1–2
19.00 IFK Värnamo – Sirius (allsvenskan)     0–0
19.00 Västerås – Östersund (allsvenskan)     0–1
19.10 Malmö FF – Elfsborg (allsvenskan)     1–1

ISHOCKEY
19.00 Färjestad – Skellefteå (kvartsfinal SHL)            5–0
19.00 Modo – Björklöven (hockeyallsvenskan semifinal)     1–2 förlängning

Söndag 10 april 2022: 21.00. Alla matcher slut

BOWLING
09.30 Sture – Team Värnamo F 1               7–13 (5585–5724)
10.00 Skillingaryds IS herr – Trippel F   18–2 (6029–5157)
14.50 Högland – Team Värnamo F 1         12–8 (6326–5972)

FOTBOLL
13.00 Bor dam – Moheda (i Rydaholm)                   8–0
13.00 Öster – Brage (superettan)                               1–2
14.00 Guddarp – Forsheda (träningsmatch)          inställd
15.00 Utsikten – Brommapojkarna (superettan)      3–2
15.00 Varberg – Kalmar FF (allsvenskan)                 0–3
15.00 Helsingborg – IFK Göteberg (allsvenskan)      0–1
15.00 IFK Värnamo dam – Eksjö (division 1)       0–2
17.30 AIK – Norrköping (allsvenskan)                       1–0
17.30 Mjällby – Djurgården (allsvenskan)                 1–0

ISHOCKEY
15.00 Oskarshamn – Rögle  (SM-kvartsfinal)                                2–5
16.00 Gislaved – Olofström (kval till division 2)                           3–2
17.00 Halmstad –  Värnamo (kval till division 2)                          5–9
17.00 Pantern    Skillingaryd (kval till division 2)                   10–0
18.30 HV 71 – Bofors Karlskoga (hockeyallsvenskan semifinal)  5–2

Lördag 9 april 2022: 21.10 Alla matcher slut

BOWLING
10.00 Skillingaryds IS dam – Vågen       13–7 (5441–5408)
10.00 Forsheda F – Flax                              16–4 (6513–5902)
11.40 Team Värnamo F 2 – Vårkulla F     16–4 (5383–5117)
12.00 Allön – Team Värnamo                  10–9 (6279–6194)
15.00 Forsheda BK – Olofström               14–5 (7077–6520)
15.40 Frigg – Team Värnamo                   10–9 (6269–6290)

FOTBOLL
11.30 Hook – Mariebo                                             2–4
13.00 V-Södra –  Lagan (Ljusseveka)                  3–2
13.00 AFC Eskilstuna – Örgryte (superettan)      4–3
14.15 WIK dam – Lindsdal (Ekerum)                   5–4
15.00 Dalkurd – Trelleborg (superettan)                2–0
15.00 Skövde – Landskrona (superettan)               2–0
15.00 Sundsvall – Hammarby (allsvenskan)          1–5
15.15 Torpa – Dardania                                           3–3
16.00 Stockaryd/Rörvik- Hånger     INSTÄLLD
17.30 Degerfors – Häcken (allsvenskan)                1–2

ISHOCKEY
15.00 Halmstad – Dalen (allettan slutspel)                               4–5 straffar
18.30 Modo – Björklöven (hockeyallsvenskan semifinal)       4–1

Fredag 8 april 2022

FOTBOLL
18.00 Västboås – Klevshult                            2–3
19.00 Waggeryds IK herr – Dalstorp (3)     3–1

ISHOCKEY
19.00 Luleå – Örebro (SHL – kvartsfinal)     3–2 förlängning (Luleå till semifinal)
19.00 Rögle – Oskarshamn (SHL – kvartsfinal)   1–4 (Oskarshamn har nu 3–2 i matcher)
19.00 Värnamo    Gislaved                           2–4
19.00 Olofström – Pantern                               1–6
19.00 Skillingaryd    Halmstad                   5–2
19.00 HV 71 – Bofors Karlskoga (hockeyallsvenskan semifinal) 2–1

Torsdag 7 april 2022: 21.28

FOTBOLL
18.00 Georgien – Sverige (VM-kval damer)               0–15

ISHOCKEY
18.05 Brynäs – Luleå (avgörande SM-final damer)    2–5
19.00 Färjestad – Skellefteå (SHL – kvartsfinal)        4–1
19.00 Växjö – Frölunda (SHL – kvartsfinal)                2–5
19.20 Halmstad – Skillingaryd                                   8–5

Onsdag 6 april 2022: 21.21. Alla matcher slut

FOTBOLL
18.00 Västboås – Kulltorp UTGÅR

ISHOCKEY
19.00 Oskarshamn – Rögle (SHL – kvartsfinal)     1–0
19.00 Örebro – Luleå (SHL – kvartsfinal)                 1–2
19.00 Dalen – Östersund (allsvenskan slutspel)     0–3
19.00 Halmstad – Nybro (allsvenskan slutspel)      2–5

Tisdag 5 april 2022: 21.49. Alla matcher slut

FOTBOLL
19.00 Hånger – Kärda – i Forsheda (träningsmatch)      2–5
19.00 Örgryte – Halmstad (superettan)                                 2–2

ISHOCKEY
19.00 Frölunda – Växjö (SHL – kvartsfinal)                        4–3 förlängning
19.00 Skellefteå – Färjestad (SHL – kvartsfinal)                  3–2
19.20 Halmstad – Gislaved (kvalserien till division två)    1–2

Måndag 4 april 2022: 21.57. Alla matcher slut

FOTBOLL
16.00 IFK Värnamo U 21 – Helsingborg (Ljusseveka)    2–3
19.00 Värnamo Södra – Kärda                       7–5
19.00 Brage – Örebro (superettan)              3–0 försenad
19.00 Landskrona  Öster (superettan)                1–3
19.00 Elfsborg – Mjällby (allsvenskan)              0–2
19.10 Djurgården – Degerfors (allsvenskan)     3–1

ISHOCKEY
19.00 Luleå – Örebro (SHL – kvartsfinal)               3–1
19.00 Rögle – Oskarshamn (SHL – kvartsfinal)    4–1

Söndag 3 april 2022: 20.59

FOTBOLL
13.00 Norrby – Dalkurd (superettan)   1–0
13.00 Eskilstuna – Linköping (damallsvenskan)   0–2
13.00 Brommapojkarna – Umeå (damallsvenskan) 3–0
13.00 Piteå – Kristianstad (damallsvenskan) 2–2 
13.00 Trelleborg – Utsikten (superettan)   1–0
15.00 Vittsjö  – Rosengård (damallsvenskan) 1–1
13.00 Örebro – Djurgården (damallsvenskan) 2–0 
15.00 IFK Göteborg – IFK Värnamo (allsvenskan)   2–1
15.00 Östersund – Skövde (superettan)   2–3
15.00 Sirius- Sundsvall (allsvenskan)      2–1
16.30 Hook – Solberga (Vaggeryd)            2–3
17.30 Kalmar FF – Malmö FF (allsvenskan) 0–1

ISHOCKEY
15.00 Färjestad – Skellefteå (SM-slutspel)  4–3
15.00 Växjö – Frölunda (SM-slutspel)         4–5 förlängning
16.00 Gislaved – Pantern                                6–4
16.00 Värnamo – Skillingaryd                 8–1
16.00 Olofström – Halmstad                           3–0
18.00 Kristianstad – Modo (hockeyallsvenskan slutspel)                2–3

Lördag 2 april 2022: 18.30

BOWLING
10.00 Team Värnamo F 1 – Varta F 2 19–1 (6012–5366)
10.00 Turbo – Forsheda F 12–8 (6466–6505)
10.00 Cahoot – Forsheda 8–12 (6369–6626)
12.10 Bockarna F2 – Team Värnamo F 2 11–9 (5040–5005)
13.40 Linnéa – SIS dam 14–6 (5310–5106)
13.40 Kinna F – SIS herr 11–9 (5594–5536)
13.50 Trippel – Team Värnamo F 2 15–5 (5821–5120)
14.00 Team Värnamo – Domino 10–10 (6337–6291)
16.00 Olofström – Forsheda 14–6 (7044–6566
15.20 Vårkulla – SIS herr 12–8 (5699–5433)
15.20 Gislaved – Forsheda BK F 11–8 (6058–6023)

FOTBOLL
12.30 IFK Värnamo dam – Halmia (Ljusseveka)    2–5
12.30 Klevshult – Norrahammars GIS (Vaggeryd) INSTÄLLD
13.00 Vislanda – Rydaholm  1–5
15.00 WIK dam – Ljungby  1–2
15.00 Hammarby – Helsingborg (allsvenskan) 2–1
15.00 Brommapojkarna – Västerås (superettan) 2–1
15.00 Jönköpings Södra – AFC Eskilstuna (superettan) 2–3
17.00 SIS dam – Hovslätt
17.30 Häcken – AIK (allsvenskan) 2–1

INNEBANDY
Kval till division 2
16.00 Värnamo IK – Väckelsångs IK    10–4 (Värnamo klart för division 2)

ISHOCKEY
15.00 Boden – Dalen (allettan slutspel) 3–4
15.00 Kalmar – Halmstad (allettan slutspel) 3–4
15.15 Oskarshamn – Rögle    2–3
15.15 Örebro – Luleå 2–1 förlängning
18.30 Timrå – Djurgården (kval till SHL)
18.30 Bofors Karlskoga – Mora (hockeyallsvenskan slutspel)
18.30 Björklöven – Västerås (hockeyallsvenskan slutspel)

Fredag 1 april 2022: 22.10. Alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
Häcken – Hammarby    4–1
Kalmar – AIK                3–1

Träningsmatch
19.00 Gislaveds IS – Waggeryd herr UTGÅR

ISHOCKEY
SHL – kvartsfinaler
19.00 Frölunda – Växjö             4–3 förlängning
19.00 Skellefteå – Färjestad      1–2

Kval till SHL
19.00 HV 71 – Västervik           5–1
19.00 Modo – Kristianstad        2–3 förlängning

Kvalserien till division 2
19.00 Pantern – Värnamo               5–0
19.00 Skillingaryd – Olofström     1–8

Torsdag 31 mars 2022: 22.00

ISHOCKEY
SHL-slutspel
19.00 Luleå – Örebro                5–1
19.00 Rögle – Oskarshamn      1–2

Kval  till SHL (första till fyra segrar för avancemang)
19.30 Djurgården – Timrå            3–5 (0–3 i matcher)

Hockeyallsvenskan slutspel (första till fyra segrar för avancemang)
19.00 Mora  – Bofors Karlskoga     4–5 förlängning (1–3 i matcher)
19.00 Västerås – Björklöven           2–2 förlängning

Onsdag 30 mars 2022: 22.40

Slutspel hockeyallsvenskan
19.00 Kristianstad – Modo     2–7
19.00 Västervik – HV 71         4–3

Kval till hockeyallsvenskan
19.00 Troja/Ljungby – Södertälje    1–2 förlängning

Kvar till division 2
19.00 Värnamo    Olofström         5–6 förlängning
19.00 Pantern – Trelleborg                 11–1
19.00 Gislaved    Skillingaryd       4–5

Tisdag 29 mars 2022: 22.01
(länk till tabeller se ovan)

FOTBOLL
17.00 Öster – IFK Värnamo U 21 FLYTTAD TILL SENARE DATUM
20.45 Polen – Sverige (VM-kval)                            1–0

INNEBANDY
Kval till division 2
19.25 Väckelsångs IK – Värnamo IK herr         2–5

ISHOCKEY
SHL – åttondelsfinaler
19.00 Leksand – Oskarshamn             2–4
19.00 Örebro – Brynäs                          4–2
Hockeyallsvenskan – kvalspel till SHL
19.00 Mora – Bofors Karlskoga             7–3
19.00 Västerås – Björklöven                  1–3

Måndag 28 mars 2022: 21.57 – alla matcher slut
(länk till tabeller – se ovan)

ISHOCKEY
SHL – åttondelsfinaler
19.00 Leksand – Oskarshamn        4–1 (1–1 i matcher)
19.00 Örebro – Brynäs                     0–3 (1–1 i matcher)

Hockeyallsvenskan – kvalspel  till SHL
19.00 Kristianstad – Modo              4–2 (1–2 i matcher)
19.00 Västervik – HV 71                  2–11 (0–3 i matcher)

SHL – kvalspel fortsättning
19.30 Timrå – Djurgården              4–3

Söndag 27 mars  2022: 20.22

FOTBOLL
13.00 AIK – Örebro (damallsvenskan)               2–0
13.00 Umeå – Häcken (damallsvenskan)           1–1
13.15 Torpa – SIS dam  (Smålandscupen)           7–0
14.00 Angelstad – Horda                                        6–1
14.00 Rydaholm – Urshult (Smålandscupen)    0–0
15.00 WIK dam – BLIK  (Smålandscupen)          5–0
15.00 Kristianstad – Kalmar (damallsvenskan)    4–0
15.00 Linköping – Vittsjö (damallsvenskan)    1–1
17.30 Djurgården – Piteå (damallsvenskan)   1–4

ISHOCKEY
15.00 Bofors Karlskoga – Mora                  2–1
15.00 Björklöven – Västerås                      2–3
16.00 Värnamo    Halmstad                    7–2
16.00 Skillingaryd    Osby                    2–5
16.00 Olofström – Gislaved                        6–7 straffar
18.00 Södertälje – Troja/Ljungby         1–6

Lördag 26 mars 2022: 20.56. Alla matcher slut

FOTBOLL
11.00 Forsheda – Klevshult  (Smålandscupen)    0–5
13.00 V-Södra – Malmbäck (Gröndal)                   5–2
13.00 Västboås – Hånger (Smålandscupen) Forsheda  3–1
13.00 Dardania – Bor (Smålandscupen)       0–0
13.00 AIK – Jönköpings Södra        2–1
13.00 Öster Helsingborg                  2–4
14.00 Kalmar FF – IFK Värnamo  3–0
14.00 Hammarby dam  – Eskilstuna 0–3
15.00 Hook – Ekenässjön  (Smålandscupen) Vaggeryd     1–2
15.00 Kärda – SIS herr (Smålandscupen) Ljusseveka        1–2

ISHOCKEY
SM-slutspel
15.15 Brynäs – Örebro                2–7
15.15 Oskarshamn – Leksand   3–1

Kval till SHL
18.30 Djurgården – Timrå       2–4
18.30 HV 71 – Västervik           5–2
18.30 Modo – Kristianstad       5–2

Fredag 25 mars 2022: 22.37. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatch
19.00 Bredaryd Lanna – Hillerstorp (Smålandscupen)    4–0
20.30 Engelskt lag – IFK Värnamo dam        3–1

ISHOCKEY
Kval till hockeyallsvenskan
Troja/Ljungby – Södertälje         0–3

Kval till division 2
19.00 Gislaved – Värnamo             3–1
19.00 Pantern – Olofström                6–1

Allettan slutspel
19.00 Dalen -Strömsbro              4–1
19.00  Mariestad – Halmstad        2–2 förlängning

Torsdag 24 mars 2022: 23.18. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatch
19.00 Smålandsstenar – Bor dam     1–1
VM-kval
20.45 Sverige – Tjeckien                     1–0

ISHOCKEY

SHL
19.00 Brynäs – Leksand                      5–4 förlängning
19.00 Frölunda – Linköping               3–1
19.00 Färjestad – Växjö                      2–3 förlängning
19.00 Oskarshamn – Djurgården       3–2
19.00 Luleå – Malmö                            3–0
19.00 Timrå – Rögle                             0–2
19.00 Örebro -Skellefteå                     3–1

Kval till SHL
19.00 HV 71 – Västervik                        7–0
19.00 Modo – Kristianstad                   1–0

Onsdag 23 mars 2022: 19.55

FOTBOLL
Försäsongsmatch
16.00 West Ham dam U 20 – IFK Värnamo dam  1–1

ISHOCKEY
Kval till hockeyallsvenskan 3:7
19.00 Troja/Ljungby – Södertälje 0–2

Tisdag 22 mars 2022: 21.46

FOTBOLL
Försäsongsmatch
19.45 Waggeryd – Ulricehamn               0–2

INNEBANDY
Division 4 nordvästra herrar
19.30 Skillingaryd – Beduinerna            5–6

ISHOCKEY
SHL
19.00 Oskarshamn – Växjö      1–6
19.00 Linköping – Örebro         4–0
19.00 Luleå – Skellefteå             3–4 straffar

Hockeyallsvenskan slutspel
19.00 Mora – Tingsryd             4–2

Allettan slutspel
19.00 Halmstad – Mariestad   2–3
19.00 Strömsbro – Dalen          2–5

Måndag 21 mars 2022: 21.26

ISHOCKEY
Kval till hockeyallsvenskan 2:7
18.00 Södertälje –Troja/Ljungby   2–0

Söndag 20 mars 2022: 20.57. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
18.00 Växjö Norra U – Rydaholm (Smålandscupen)     1–2

INNEBANDY
Division 2 damer
10.45 Husqvarna B – Skillingaryd          5–6

Division 3 norra herrar
14.00 Westbo – Värnamo      7–19

ISHOCKEY
SHL
18.00 Rögle – Frölunda                 3–4 förlängning

Hockeyallsvenskan slutspel – åttondelsfinal
18.30 AIK – Västervik         2–4 (Västervik vidare med 2–0 i matcher)

Kval till kvalserien till division 21
17.00 Glimma – SIS                     1–2

VOLLEYBOLL
SM-kvartsfinal 3:3
Hylte/Halmstad – Värnamo       3–0

Lördag 19 mars 2022: 22.08. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
11.00 Skillingaryds IK – Beduinerna herr       Uppskjuten
11.00 Forsheda – Hillerstorp  (Smålandscupen) 2–2
12.30 WIK herr – Ulricehamn                               Uppskjuten
13.00 Västboås – Bor  (Smålandscupen) 6–1
13.00 V-Södra – Gransholm (Gröndal)               1–1
13.00 Trelleborg – IFK Värnamo                        2–0
15.00 Klevshult – Bredaryd 
(Smålandscupen) 2–2
15.00 Kärda – 
Nissafors (Smålandscupen)      3–0
15.30 Hånger – Dardania
(Smålandscupen) 0–1

INNEBANDY
Division 1 damer
14.00 Olofström – Värnamo           9–2

Division 2 damer
14.00 Skillingaryd – Växjö U          3–8

ISHOCKEY
SHL
15.15 Frölunda – Djurgården        5–4 förlängning
15.15 Rögle – Malmö                      2–3
15.15 Skellefteå – Brynäs               3–1
18.00 Färjestad – Timrå                  6–1
18.00 Leksand – Oskarshamn          3–2 förlängning

Kval till hockeyallsvenskan 1:7
18.00 Södertälje –Troja/Ljungby   3–1

Kval till kvalserien till division 2
17.00 Glimma – Skillingaryd           6–5


Fredag 19 mars 2022: 22.02. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
18.30 BLIK dam – Smålandsstenar  (Smålandscupen)     2–1
19.00 SIS dam – Hallby  (Smålandscupen)                         3–0 walk over

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
19.30 Värnamo IK  – Bankeryd                9–11

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Mora – Tingsryd       2–3 förlängning
19.00 Västervik – AIK         6–2

Torsdag 17 mars 2022: 21.59. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
20.00 SIS herr – Peking (Smålandscupen) Vaggeryd      1–3

ISHOCKEY
SHL
19.00 Linköping – Oskarshamn  3–2 straffar
19.00 Luleå – Frölunda            3–0
19.00 Malmö – Rögle               1–3
19.00 Skellefteå – Leksand    5–2
19.00 Timrå – Färjestad          2–6

Kvalmatch till kvalserie till division 2
19.00 SIS – Glimma          6–2 (bästa av tre matcher)

Onsdag 16 mars 2022: 2155. Alla matcher slut

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
20.00 Värnamo  – Husar              17–6

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Modo                                          1–3
19.00 Almtuna – Västerås                             2–3 förlängning
19.00 Vita Hästen – Kristianstad                2–8
19.00 HV 71 – Mora                                       6–5 förlängning
19.00 Björklöven – Västervik                       4–2
19.00 Tingsryd – Bofors – Karlskoga          1–4
19.00 Troja/Ljungby – Södertälje           2–4

Allettan södra
19.00 Tyresö Hanviken – Dalen              4–7

VOLLEYBOLL
Elitserien kvartsfinaler
19.00 Hylte/Halmstad – Värnamo        3–0

Tisdag 15 mars 2022: 21.19. Alla matcher slut

ISHOCKEY
SHL
19.00 Färjestad – Rögle             0–3
19.00 Oskarshamn – Örebro     1–4
19.00 Leksand – Skellefteå       1–3
19.00 Malmö – Djurgården      3–1
19.00 Växjö – Frölunda            5–2

Måndag 14 mars 2022: 21.20. Alla matcher slut

ISHOCKEY
SHL
19.00 Timrå – Luleå                      4–3 förlängning

Hockeyallsvenskan
Västervik – Bofors Karlskoga     5–2
19.00 Västerås – Modo                 2–4

Söndag 13 mars 2022: 20.12. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
13.00 Smålandsstenar – WIK dam (Smålandscupen)  3–5
14.00 Bor dam – BLIK  (Smålandscupen) Rydaholm   1–2

INNEBANDY
Division 2 damer
15.00 Skillingaryd – Tranås      5–5

Division 3 norra herrar
18.00 Värnamo – Tranås           2–2

ISHOCKEY
SHL
15.00 Brynäs – Oskarshamn        2–1
18.00 Linköping – Skellefteå       0–0

Hockeyallsvenskan
15.00 AIK – Tingsryd                                 1–4
15.00 Vita Hästen – Södertälje                3–4 förlängning
18.00 Björklöven – Troja/Ljungby     1–0

Div 2 fortsättning 2022
16.00 Jonstorp    Värnamo       5–3
16.00 Gislaved – Olofström           2–1
16.00 Sölvesborg -Osby                  6–2
16.00 Trelleborg – Nässjö               7–1

Alltrean södra B
16.00 Pantern – Glimma     9–1
16.00 Virserum – Åseda       2–3

Div 3 fortsättning 2022
16.00 Frosta – Diö                            12–6
16.00 Rydaholm    Åstorp            2–4
16.00 Skillingaryd    Ronneby    6–2


Lördag 12 mars 2022:20.40. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 Värnamo F 1 – Gamleby F 18–2 (6331–5649)
12.00 Forsheda F – Markaryd      14–6 (6429–5948)

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
11.00 Peking – Kärda                                 5–3
12.00 Ljungby – Värnamo Södra              3–2
12.30 WIK herr – Hvetlanda                        1–2
14.00 Nissafors – Skillingaryd herr (Smålandscupen) SPELADES FREDAG 1–8
14.00 Eskilsminne – IFK Värnamo dam                            2–4
15.00 Hook – Eksjö  (Smålandscupen) Vaggeryds IP          2–0
16.00 Mullsjö – Skillingaryd dam                                       5–5
16.30 Hillerstorp – Klevshult (Gnosjö)                                   0–2
Liljan – Reftele  UTGÅR

INNEBANDY
Division 1 damer
12.00 Värnamo IK dam – Husqvarna       5–3

ISHOCKEY
SHL
15.15 Brynäs – Rögle                 3–1
15.15 Djurgården – Örebro      0–3
15.15 Leksand – Färjestad       2–5
15.15 Timrå – Oskarshamn      1–4
15.15 Växjö – Luleå                     1–2
18.00 Frölunda – Malmö          1–3

Fredag 11 mars 2022: 21.46. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
14.00 IFK Värnamo – Mjällby                                               1–2
19.00 Dardania – Västboås  (Smålandscupen)          1–3
19.00 Rydaholm – Vislanda (Smålandscupen)                   2–1
19.00 Bredaryd Lanna – Forsheda (Smålandscupen)    2–0
19.00 Nissafors – Skillingaryd (Smålandscupen)                1–8

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
19.30 Värnamo – Östra          10–6

Division 4 nordvästra herrar
20.00 Husqvarna – Skillingaryd        8–4

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Bofors Karlskoga – Vita Hästen     3–2 straffar
19.00 HV 71 – Troja/Ljungby              3–2
19.00 Björklöven – Västerås                      4–6
19.00 Södertälje – Tingsryd                       2–3
19.00 Västerås – Mora                               2–1 förlängning

Torsdag 10 mars 2022: 21.42. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
19.00 Bor – Hånger (Smålandscupen Gröndal )       3–1

INNEBANDY
Division 1 damer
20.00 Ryd – Värnamo                    0–4

ISHOCKEY
SHL
19.00 Frölunda – Växjö           5–4 förlängning
19.00 Luleå – Färjestad              4–1
19.00 Leksand – Djurgården     2–4
19.00 Rögle – Brynäs                  3–0
19.00 Timrå- Örebro                   3–1
19.00 Malmö – Linköping         7–0

Div 3 fortsättning 2022
18.00 Frosta – Åstorp         5–4

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22 kvartsfinal 1:5
19.00 Värnamo – Hylte/halmstad                  0–3

Onsdag 9 mars 2022: 20.21

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
17.45 Bor dam – IFK Värnamo F 17            1–3

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Vita Hästen – Bofors Karlskoga    2–1
19.00 Troja-Ljungby – Tingsryd          2–2
19.00 HV 71 – Södertälje                           3–1
19.00 Kristianstad – Almtuna                     0–4
19.00 Modo – AIK                                         3–2
19.00 Mora – Västerås                                  3–0

Allettan södra
19.00 Dalen – Kalmar                                  1–2

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Värnamo – Olofström         2–4
19.00 Osby – Trelleborg                     11–3
19.00 Sölvesborg – Nässjö                 1–4

Div 3 fortsättning 2022
19.20 Ronneby – Åstorp                     5–2

Tisdag 8 mars 2022: 21.28. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
19.00 Rydaholm – Kulltorp      0–1

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
19.30 Tenhult – Värnamo           3–5

ISHOCKEY
SHL
19.00 Skellefteå – Luleå               2–4
19.00 Oskarshamn – Brynäs         1–2 förlängning
19.00 Djurgården – Timrå            5–1
19.00 Växjö – Rögle                      4–1
19.00 Färjestad – Örebro               2–1
19.00 Linköping – Leksand          4–0

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Diö – Rydaholm         3–6

Måndag 7 mars 2022: 21.12

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Västerås – Troja-Ljungby         5–2

Söndag 6 mars 2022: 20.32. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 SIS herr – Bockarna F 2                    17–3
12.00 Forsheda – Sterling                            12–8
15.00 Team Värnamo F 1 – Högland           5–15

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
11.30 Klevshult – Österängen (Vaggeryd)        3–4
14.00 SIS herr -Egnahem (Vaggeryd)               3–3
15.00 Lagan – Kärda                                            4–2

ISHOCKEY
SHL
18.00 Brynäs – Frölunda         5–2
18.00 Linköping – Malmö       2–5
18.00 Timrå – Djurgården      4–5 straffar

Hockeyallsvenskan
15.00 Björklöven – Vita Hästen               4–1
18.00 Tingsryd – Kristianstad                  2–1
18.00 Västerås – Troja-Ljungby         5–0

Allettan södra
16.00 Vimmerby – Dalen              4–1

Div 2 fortsättning 2022
15.00 Trelleborg – Olofström        3–4
16.00 Nässjö – Värnamo           3–2
16.00 Gislaved – Jonstorp              3–4

Damtvåan södra
16.30 VGIK dam – LN 70           3–6

Div 3 fortsättning 2022
16.00 Frosta – Lenhovda               4–8

Lördag 5 mars 2022: 20.23. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 Team Värnamo – Thule                       15–5
11.40 Team Kungsbacka – SIS dam               13–7
11.40 Team Värnamo F 2 – Kungsbacka F  19–1
14.00 Forsheda F – Oskarshamn                  15–5

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
13.00 V-Södra – Bredaryd Lanna (Gröndal)    1–1
13.00 Alvesta – Bredaryd dam                               1–6
15.20 Bor – Burseryd (Gröndal)                     INSTÄLLD
15.30 Waggeryd herr – Jönköpings BK                 3–4
16.00 Peking – Bor                                                  2–1
17.30 Malmö FF – IFK Värnamo                           2–0

HANDBOLL
EM-kval damer
17.00 Sverige – Serbien            33–25

INNEBANDY
Division 1 damer
14.30 Värnamo – Karlskrona                  5–6

Division 3 norra herrar
18.30 Nässjö – Värnamo               5–5

Division 4 nordvästra herrar
15.00 Skillingaryd – S/W 2010        21–0

ISHOCKEY
SHL
15.15 Malmö – Örebro                   4–5 förlängning
15.15 Färjestad – Linköping         3–4 förlängning
15.15 Timrå- Brynäs                      6–2
15.15 Djurgården – Frölunda       3–1
18.00 Växjö – Leksand                1–3
18.00 Rögle – Skellefteå                 4–1
18.00 Oskarshamn – Luleå             2–5

Hockeyallsvenskan
18.00 Bofors Karlskoga – HV 71      1–4

Div 3 fortsättning 2022
16.00 Diö – Åstorp                           4–3  förlängning

Fredag 4 mars 2022: 21.25

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Västerås – Mora                                  3–4
19.00 Bofors Karlskoga – Tingsryd             1–0
19.00 Vita Hästen – Almtuna                     4–3 förlängning
19.00 HV 71 – Modo                               4–0
19.00 Troja-Ljungby – Björklöven          1–3
19.00 Södertälje – Kristianstad                   1–3
19.00 AIK – Västervik                                     2–4

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Olofström – Gislaved    2–5
19.00 Nässjö – Osby                5–3

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Skillingaryd – Rydaholm            15–3

Torsdag 3 mars 2022: 22.15. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
19.15 IFK Värnamo dam – Jönköpings-Södra      0–1
20.00 Bosna – Västboås                                             1–2
20.00 Skillingaryd herr – Hillerstorp                      4–3

HANDBOLL
EM-kval damer
18.00 Serbien – Sverige                 24–21

ISHOCKEY
SHL
19.00 Frölunda – Leksand              3–0
19.00 Luleå – Brynäs                        2–5
19.00 Skellefteå – Växjö               4–3 förlängning
19.00 Linköping – Timrå                 2–1
19.00 Djurgården – Färjestad        4–5 förlängning
19.00 Örebro – Malmö                   3–5
19.00 Oskarshamn – Rögle            3–5

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Ronneby – Diö                    6–9

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
19.00 Värnamo – Falköping          3–0

Onsdag 2 mars 2022: 22.01. Alla matcher slut

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
20.00 Månsarp – Värnamo              6–5

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Västervik – Bofors Karlskoga   2–3 förlängning
19.00 Troja-Ljungby – Modo          3–7
19.00 HV 71 – Björklöven                 2–3 förlängning
19.00 Vita Hästen – AIK                       0–1
19.00 Tingsryd – Västerås                   2–3
19.00 Kristianstad – Södertälje           3–2 förlängning

Allettan södra
19.00 Dalen – Väsby                             0–4

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Jonstorp – Olofström            5–4
19.00 Trelleborg – Värnamo        1–3
19.00 Osby – Sölvesborg                  6–2

Tisdag 1 mars 2022: 21.18. Alla matcher slut

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
19.00 Gnosjö – Dardania          51

ISHOCKEY
SHL
19.00 Oskarshamn – Leksand        1–3
19.00 Luleå – Djurgården                2–3
19.00 Malmö – Timrå                       0–3
19.00 Växjö – Skellefteå                  3–2

Champions hockey league – final
19.oo Rögle  – Tappara                       2–1

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Diö – Rydaholm             UPPSKJUTEN

Måndag 28/2 2022: 21.14. Alla matcher slut

FOTBOLL
Svenska cupen
19.00 Varberg – Öster                      1–0

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Bofors Karlskoga            2–6
19.00 Troja/Ljungby – Västerås        2–3 förlängning
19.00 Västervik – Björklöven              1–6

Söndag 27 februari 2022: 20.40. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 Team Värnamo F 2 – SIS herr               9–11
11.00 Domino F – Team Värnamo F 1            12–8
14.00 Sunnerbo – SIS herr                             16–4
15.00 Gamleby F – Team Värnamo F 1          8–12

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
11.00 IFK Värnamo dam – Nittorp (Bollagården) INSTÄLLD
13.00 Forsheda – Kulltorp                            INSTÄLLD
14.00 SIS fotboll – Skeppshult (Vaggeryd)   INSTÄLLD
14.00 Bor dam – Grimslöv (Rydaholm)              0–2
15.00 Växjö BK – Värnamo Södra                     3–0

INNEBANDY
Division 1 damer
16.30 VIK Dam – Vetlanda          6–7

Division 2 damer
16.30 Nässjö – SIK Dam              6–5

Division 4 nordvästra herrar
13.45 Värnamo B – SIK Herr       7–10

ISHOCKEY

SHL
15.00 Leksand – Brynäs               1–0
18.00 Örebro – Frölunda             4–3

Hockeyallsvenskan
15.00 Södertälje – Vita Hästen         3–2

Allettan södra
16.00 Dalen – Karlskrona         3–4 straffar

Div 2 fortsättning 2022
16.00 Jonstorp – Sölvesborg                     4–1
16.00 Nässjö – Trelleborg                         3–4  straffar
17.00 Värnamo    Gislaved                       2–4

Div 3 fortsättning 2022
16.00 Åstorp – Lenhovda         5–3
16.00 Ronneby –  Frosta          4–6
17.00 SIS  – Diö                        7–2

Lördag 26 februari 2022: 20.26

BOWLING
10.00 Team Värnamo – Tingsryd           17–3
12.00 Forsheda – Clan F 1                          8–12
14.00 Forsheda F – Femtionian               11–9

FOTBOLL
Försäsongsmatcher
12.30 Waggeryd herr – Haga                                0–2
13.00 Rydaholm – Alvesta                                      1–2
13.00 IFK Värnamo -Gais (Ljusseveka)             1–0
13.00 Bankeryd – Waggeryd dam                       4–2 
xxxxxx Kärda – Bosna (Bollagården)                 UTGÅR
16.15 Smålandsstenar – Dardania                         6–1

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
13.00 Södra Wättern – VIK Herr                         6–10

ISHOCKEY
SHL
15.15 Brynäs – Djurgården        0–2
18.00 Leksand – Luleå               4–5 straffar
15.15 Malmö – Oskarshamn      3–4
18.00 Örebro – Växjö                6–2
18.00 Timrå- Skellefteå               3–2 förlängning
18.00 Färjestad – Frölunda         3–0
18.00 Linköping – Rögle              1–3

Hockeyallsvenskan
15.00 Västerås – HV 71            3–2
18.00 Västervik – Almtuna      3–2

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
15.00 Värnamo Volley – Örebro                0–3

Fredag 25 februari 2022. 23.22

BANDY
Div 2 Småland
19.00 WIK – Nässjö U       3–2

FOTBOLL
Träningsmatcher
18.00 Västboås – Burseryd (Bollagården)                    4–2
19.00 Skillingaryd – Bredaryd Lanna (Vaggeryd)     1–2

INNEBANDY
Division 1 damer
20.00  Värnamo IK dam – Vimmerby          8–1

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
18.00 Mora – HV 71                  3–4 straffar
19.00 Västerås -Bofors Karlskoga      4–1
19.00 Modo – Tingsryd               2–1
19.00 AIK – Troja-Ljungby     6–3
19.00 Västervik – Almtuna          4–1
19.00 Björklöven – Kristianstad      4–2
20.30 Vita Hästen – Södertälje         4–1

Torsdag 24 februari 2022: 21.35. Alla matcher slut

INNEBANDY
Division 2 damer
19.00  Gnosjö – Skillingaryds IK          2–0

ISHOCKEY
SHL
19.00 Färjestad – Skellefteå      1–5
19.00 Örebro – Luleå                   3–5
19.00 Brynäs – Linköping          0–2
19.00 Växjö – Oskarshamn        3–2
19.00 Timrå- Frölunda               2–3
19.00 Rögle – Leksand            5–4

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Åstorp – Frosta                    8–4
19.00 Diö – Lenhovda                    4–1
19.00 Ronneby – Rydaholm      3–0



Onsdag 23 februari 2022: 21.27

BANDY
Div 2
19.30 WIK – Månsarp                     3–8

FOTBOLL
Algarve cup – final
12.00 Italien – Sverige                     1–2 straffar

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 HV 71 – Västervik                     2–3
19.00 Troja-Ljungby – Mora            7–6 straffar
19.00 Almtuna – Västerås                    0–4
19.00 Bofors Karlskoga – AIK              1–0
19.00 Björklöven – Tingsryd                 5–2
19.00 Modo – Kristianstad                    4–3

div 1
Skövde – Dalen         3–2 straffar

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Osby – Gislaved                             7–8 straffar
19.00 Olofström – Jonstorp                    1–7
19.00 Värnamo – Trelleborg                1–2
19.00 Nässjö – Sölvesborg                        4–2

Tisdag 22 februari 2022: 21.24. Alla matcher slut

ISHOCKEY
SHL
19.00 Oskarshamn – Färjestad       4–3
19.00 Luleå – Timrå                         2–3 förlängning
19.00 Skellefteå – Djurgården       3–0
19.00 Leksand – Frölunda             4–5 förlängning
19.00 Rögle – Örebro                       3–2 förlängning
19.00 Linköping – Växjö              1–5
19.00 Malmö – Brynäs                    2–1 förlängning

Hockeyallsvenskan
19.00 Södertälje – Vita Hästen         1–4

Måndag 21 februari 2022: 21.12

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Troja-Ljungby – Mora                1–3

Söndag 20 februari 2022: 20.03 – alla matcher slut

BOWLING
10.00 SIS herr – Trippel                                  12–8
10.00 Team Värnamo F 1 – Clan F 2              9–11
15.00 Team Värnamo F2 – Kinna BK F       15–4

FOTBOLL
18.05 Portugal dam – Sverige dam                 0–4
14.00 Kärda – Klevshult (Gröndal)              2–0
14.00 SIS herr – Hillerstorp (Vaggeryd)      INSTÄLLD
15.00 Ängelholm – IFK Värnamo herr        1–2

ISHOCKEY
OS-final herrar
05.10 Finland – Ryssland                2–1

Damtvåan södra
00.00 Karlskrona 2 – VGIK Dam    EJ SPELAD

Allettan södra
16.00 Dalen – Huddinge           2–0

Hockeyallsvenskan
14.00 AIK – Modo                         4–1
15.00 Tingsryd – Björklöven       3–2 straffar

Div 3 fortsättning 2022
16.00 Lenhovda – Frosta         6–5
16.00 Rydaholm – Diö            5–1
16.00 Skillingaryd – Åstorp   8–2

Lördag 19 februari 2022: 20.30. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 SIS dam – Kvänum                      9–11
10.00 Forsheda – Virveln                      16–4
10.00 Olofström F – Forsheda F            4–16
14.00 Osby – Forsheda F                          9–11
15.00 Team Värnamo – BK Borgen      10–10

FOTBOLL
13.00 IFK Värnamo dam – Älmhult (Bollagården)      8–2
13.30 IFK Värnamo P 19 – Kalmar FF (Ljusseveka)     1–2
14.00 Värnamo Södra – Jönköpings BK (Gröndal)     1–5

INNEBANDY
Division 2 damer
14.00 SIK dam – Växjö U      UPPSKJUTEN

ISHOCKEY
OS – bronsmatch herrar
14.10 Sverige – Slovakien          0–4

SHL
15.15 Luleå – Rögle                          4–1
15.15 Frölunda – Skellefteå           3–0
18.00 Djurgården – Linköping      3–2
18.00 Leksand -Malmö                   2–1 förlängning
18.00 Växjö – Brynäs                     3–2 straffar

Hockeyallsvenskan
15.00 Vita Hästen – Modo          4–5 straffar
18.00 Kristianstad – Troja-Ljungby       4–0
18.00 HV 71 – Almtuna                5–3

Div 2 fortsättning 2022
14.00 Trelleborg – Osby              2–5
16.00 Jonstorp – Gislaved           6–3
16.00 Värnamo – Nässjö           4–2
16.00 Sölvesborg – Olofström     5–4 förlängning

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
14.00 IKSU – Värnamo Volley           3–1

Fredag 18 februari 2022: 22.23. Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
19.00 Jönköping – Waggeryd               4–3

INNEBANDY
Division 1 damer
20.00 CL 98 – Värnamo                      4–4

Division 4 nordvästra herrar
20.00 Månsarp B – Skillingaryd         2–11

ISHOCKEY
OS-semifinaler herrar
05.10 Finland – Slovakien               2–0
14.10 Ryssland – Sverige               2–1 straffar

Hockeyallsvenskan
19.00 Västerås – Södertälje      3–2 straffar
19.00 AIK – Björklöven            6–1
19.00 Almtuna – Västervik      1–4
19.00 Kristianstad – Mora       0–4
19.00 Tingsryd – HV 71             0–6

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Rydaholm – Skillingaryd             1–3

Torsdag 17 februari 2022. Uppdaterat 21.10. Alla matcher slut

ISHOCKEY
SHL
19.00 Rögle – Luleå                         4–2
19.00 Leksand – Timrå                  3–6
19.00 Brynäs – Örebro                   2–1
19.00 Djurgården – Växjö           6–2
19.00 Färjestad – Malmö               4–1
19.00 Frölunda – Oskarshamn      6–1

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Lenhovda – Åstorp            3–8
19.00 Frosta – Ronneby               5–4

Onsdag 16 februari 2022. Uppdaterat kl. 22.03

BANDY
Div 2 Småland
19.30 Waggeryd – Tranås    10–2

ISHOCKEY
OS herrar – kvartsfinal
14.30 Sverige – Kanada         2–0

Hockeyallsvenskan
19.00 Kristianstad – Mora              2–5
19.00 Södertälje – HV 71                           3–7
19.00 Västervik – Västerås             1–4
19.00 Modo – Almtuna               4–3 straffar
19.00 Björklöven – Vita Hästen            6–2
19.00 Bofors Karlskoga – Troja-Ljungby  4–2

Allettan
19.00 Kalmar – Dalen              1–2

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Jonstorp – Osby                 5–4 straffar
19.00 Gislaved – Nässjö              6–1
19.00 Sölvesborg – Trelleborg  5–4 straffar
19.00 Olofström – Värnamo       3–2 förlängning


Tisdag 15 januari 2022: 21.25. Alla matcher slut

FOTBOLL
Träningsmatcher
18.45 Bredaryd Lanna – Anderstorp        4–2
19.00 Värnamo Södra – Gislaveds IS       2–5

ISHOCKEY
SHL
19.00 Frölunda – Färjestad          6–4
19.00 Rögle – Växjö                        0–2
19.00 Skellefteå – Örebro               2–4

Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Tingsryd                      4–3 förlängning

Måndag 14 januari 2022: 21.16

FOTBOLL
Träningsmatch
19.00 SIS herr – Waggeryds IK B (Vaggeryd)          0–1

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Almtuna – Vita Hästen                                          4–3 förlängning

Söndag 13 februari: 20.23

FOTBOLL
Träningsmatcher
13.00 Bor – Kärda                                    1–2

ISHOCKEY
Damtvåan södra
13.00 Karlskrona 2 – VGIK Dam           6–4

SHL
18.00 Skellefteå – Malmö                            7–3

Hockeyallsvenskan
15.00 Modo – Mora                                     2–1
18.00 Troja/Ljungby – Kristianstad   4–3

Allettan södra
16.00 Dalen – Vimmerby                 3–7

Div 2 fortsättning 2022

17.00 Trelleborg – Gislaved             3–1
16.00 Nässjö – Jonstorp                    2–1 förlängning
16.00 Osby – Olofström                     5–3
16.00 Värnamo – Sölvesborg         7–1

Div 3 fortsättning 2022
16.00 Ronneby – Lenhovda           6–5 förlängning
16.00 Åstorp – Diö                           2–4
17.00 Skillingaryd – Frosta        10–1

OS herrar
09.40 Finland – Sverige                          4–3 förlängning

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
15.00 Värnamo – Lindesberg           3–1

Lördag 12 februari 2022: 20.37 – alla matcher slut

FOTBOLL
Träningsmatcher
12.00 Hultsjö – WIK dam                                      UTGÅR
12.30 Växjö DFF F 19 – IFK Värnamo dam            4–3
14.00 Gnosjö – Peking                                                4–2
14.00 Klevshult – Hillerstorp (Vaggeryd)         UTGÅR
14.00 Öster – Kalmar FF                                            0–0
15.00 AFC Eskilstuna – Jönköpings Södra         5–2

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
12.30 Gränna B – Värnamo             5–9

ISHOCKEY
SHL
15.15 Brynäs – Växjö                        1–5
15.15 Örebro – Leksand                   3–1
18.00 Djurgården – Luleå                 5–4 förlängning

Hockeyallsvenskan
15.00 Almtuna – Vita Hästen                  3–1
15.00 Södertälje – AIK                             3–1
18.00 Västervik – Tingsryd                      3–4 förlängning
18.00 HV 71 – Bofors Karlskoga             4–1


Fredag 11 februari 2022: 21.29. Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
19.00 Tranås B – WIK            5–8

ISHOCKEY
OS herrar
09.40 Sverige – Slovakien      4–1
OS-damer
14.10 Kanada – Sverige             11–0

SHL
19.00 Malmö – Frölunda          1–2 straffar

Hockeyallsvenskan
19.00 Mora – Modo                                         4–3
19.00 Bofors Karlskoga – Södertälje           4–2
19.00 Västerås – Björklöven                         0–4
19.00 AIK – Almtuna                                   5–0
19.00 Tingsryd – Troja-Ljungby           3–2
19.00 Kristianstad – HV 71                      1–2
19.00 Vita Hästen – Västervik                     4–3 förlängning

Div 2 fortsättning 2022
16.00 Jonstorp – Nässjö                         4–3 förlängning

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
19.00 Linköping – Värnamo                   1–1

Torsdag 10 februari 2022: 21.56. Alla matcher slut.

INNEBANDY
Division 1 damer
20.00 Sävsjö –Värnamo                                3–4

Division 4 nordvästra herrar
20.00 Skillingaryd– Fagerhult Habo U       7–10

ISHOCKEY
SHL
19.00 Leksand – Örebro                    4–2

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Diö – Ronneby                          10–2
19.00 Lenhovda – Skillingaryd      5–4 straffar
19.00 Frosta – Rydaholm                9–2

OS-herrar
05.10 Sverige – Lettland             3–2
09.40 Finland – Slovakien            6–2
14.10 Kanada – Tyskland            5–1
14.10 USA – Kina                         8–0

Onsdag 9 februari 2022: 21.54 – alla matcher slut

FOTBOLL
Träningsmatcher
18.00 IFK Värnamo – Skövde     0–0
19.00 J-Södra – Husqvarna          3–0

ISHOCKEY
SHL
19.00 Djurgården – Brynäs           2–3 förlängning

Hockeyallsvenskan
19.00 Björklöven – AIK           2–3
19.00 Almtuna – Tingsryd        3–2
19.00 Västervik – Kristianstad    3–7
19.00 HV 71 – Vita Hästen            8–2
19.00 Södertälje – Modo                 2–3 straffar
19.00 Bofors Karlskoga – Mora        4–0

Allettan södra
19.00 Väsby – Dalen        4–3 förlängning

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Olofström – Nässjö          6–1
19.00 Jonstorp – Trelleborg       1–3
19.00 Gislaved – Sölvesborg     6–2
19.00 Osby – Värnamo           3–2

Tisdag 8 februari 2022: 21,25 – alla matcher slut

FOTBOLL
Träningsmatcher
16.00 IFK Värnamo U 21 – Öster                          2–0
19.00 Bredaryd Lanna – Bosna (Bollagården)    2–0

ISHOCKEY
OS-damer
14.10 Sverige – Danmark                3–1
SHL
19.00 Rögle -Timrå         5– 3

Hockeyallsvenskan
19.00 Troja/Ljungby – Västerås        1–2 straffar

Måndag 7 februari 2022: 21,12

ISHOCKEY
SHL
19.00 Rögle -Timrå          1–0

Söndag 6 februari 2022 20.25 – alla matcher slut

FOTBOLL
Träningsmatch
15.00 Waggeryd – Mariebo       3–1

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
15.00 AIK – Kristianstad            3–2
15.00 Almtuna – Björklöven      5–4 förlängning
18.00 Västervik – Västerås        1–2 förlängning

Allettan södra
16.00 Mariestad – Dalen         1–2

Div 3 fortsättning 2022
16.00 Glimma – Frosta               UTGÅR DÅ GLIMMA FLYTTATS TILL ALLTREAN
16.00 Rydaholm – Lenhovda            5–2
16.00 Skillingaryd – Diö            UPPSKJUTEN
16.00 Ronneby – Åstorp               UPPSKJUTEN

Lördag 5 februari 2022: 20.20. Alla matcher slut

BOWLING
Div 1 dam
10.00 SIS  – Kvänum                                      9–11

FOTBOLL
Träningsmatch
14.00 IFK Värnamo – Oskarshamn       5–0

INNEBANDY
Div 3 herr
13.45 VIK – Tranås           UPPSKJUTEN

Div 4 herr
15.00 SIK – Forserum         UPPSKJUTEN

ISHOCKEY
SHL
15.15 Leksand – Linköping         8–4
15.15 Örebro – Timrå                 3–1
18.00 Växjö – Malmö               4–7

Hockeyallsvenskan
15.00 Almtuna – Bofors Karlskoga        0–1
18.00 Södertälje – Björklöven                 4–1
18.00 Troja-Ljungby – Vita Hästen       4–3

Div 2 fortsättning 2022
16.00 Värnamo – Gislaved      UPPSKJUTEN
16.00 Sölvesborg – Jonstorp           1–3
16.00 Trelleborg – Olofström       UPPSKJUTEN
16.00 Nässjö – Osby                        UPPSKJUTEN


Fredag 4 februari 2022: 21.23. Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
19.00 WIK – Månsarp    UPPSKJUTEN

INNEBANDY
Division 1 damer
19.45 VIK – Husqvarna        UPPSKJUTEN

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Modo – AIK                       4–1
19.00 HV 71 – Västerås              4–1
19.00 Kristianstad – Tingsryd    2–4
19.00 Mora – Västervik                2–0

Allettan
Dalen – Tyresö                         3–4 förlängning

Torsdag 3 februari 2022: 21.48 – alla matcher slut

ISHOCKEY
SHL
19.00 Växjö – Timrå                        5–2
19.00 Djurgården – Rögle             2–3
19.00 Skellefteå – Linköping         5–0
19.00 Malmö – Färjestad                1–5

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Skillingaryd – Lenhovda         5–1

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22

19.00 Värnamo Volley – RIG Falköping   UPPSKJUTEN

Onsdag 2 februari 2022: 21.55. Alla matcher slut

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Mora – Troja-Ljungby      5–0
19.00 Björklöven – AIK               6–3
19.00 Vita Hästen – HV 71          3–4
19.00 Tingsryd – Södertälje         5–4
19.00 Modo – Bofors Karlskoga   4–3 förlängning
19.00 Västerås – Västervik          3–4

Allettan södra
19.00 Karlskrona – Dalen    3–2

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Värnamo – Olofström UPPSKJUTEN
19.00 Jonstorp – Osby                UPPSKJUTEN


Tisdag 1 februari 2021: 21.30

ISHOCKEY
SHL
19.00 Skellefteå – Färjestad         4–1

Måndag 31/1 2022 – inga matcher

Söndag 30/1 2022: 20.14. Alla matcher slut

BOWLING
11.00 Pergamon F – Forsheda    UPPSKJUTEN
15.40 Virveln – Forsheda            UPPSKJUTEN

INNEBANDY
Division 2 damer
13.00 Hovshaga – Skillingaryd            6–6

HANDBOLL
EM – Semifinal och final
15.30 Danmark – Frankrike             35–32
18.00 Sverige –  Spanien               27–26

ISHOCKEY
Damtvåan södra
14.00 Kalmar/Oskarshamn – VGIK Dam UPPSKJUTEN

SHL
15.00 Brynäs – Skellefteå              4–6
18.00 Färjestad – Djurgården        1–3
18.00 Örebro – Oskarshamn           3–0

Hockeyallsvenskan
15.00 Mora – Vita Hästen                  3–6
18.00 Björklöven – Almtuna             5–1
18.00 Troja/Ljungby . Bofors Karlskoga       1–4

Allettan södra
16.00 Nybro – Dalen                  3–4 förlängning

Div 2 fortsättning 2022
16.00 Olofström – Gislaved       UPPSKJUTEN
16.00 Osby – Sölvesborg                 3–2 förlängning
16.00 Nässjö – Trelleborg        UPPSKJUTEN

Div 3 fortsättning 2022
16.00 Diö – Frosta                                     8–3
16.00 Åstorp – Rydaholm               UPPSKJUTEN
16.00 Ronneby – Skillingaryd          2–7
26.00 Glimma – Lenhovda            UTGÅR DÅ GLIMMA FLYTTATS TILL ALLTREAN


Lördag 29/1 2022: 20.26. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 Team Värnamo F 1 – Sture                  16–4
10.00 SIS herr – Team Värnamo F 2              12–8
14.00 Götene – SIS dam                                     12–8
12.00 Team Värnamo – Eksjö                         13–7
14.00 Forsheda F – Markaryd                    spelas 12/3

FOTBOLL
Träningsmatch
13.00 IFK Värnamo – J-Södra    5–0

INNEBANDY
Division 1 damer
15.00 Värnamo – Vimmerby      UPPSKJUTEN

Division 3 norra herrar
16.00 Tenhult – Värnamo          UPPSKJUTEN

ISHOCKEY

Damtvåan södra
1
4.00 Kalmar – Värnamo            UPPSKJUTEN

SHL
18.00 Örebro – Djurgården               7–1
18.00 Färjestad – Oskarshamn         2–0

Hockeyallsvenskan
18.00 Södertälje – Västervik            3–2 straffar

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
15.00 Lund – Värnamo Volley              3–1

Fredag 28/1 2022 22.51. Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland

Waggeryd – Tranås UPPSKJUTEN

HANDBOLL
EM-semifinaler herr
18.00 Spanien – Danmark     29–25
20.30 Sverige -Frankrike    34–33

INNEBANDY
Division 4 nordvästra herrar
19.30 Tenhult B – Skillingaryd      5–9

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
18.00 Björklöven – Mora                   1–2 förlängning
19.00 HV 71 – Södertälje             UPPSKJUTEN
19.00 Troja-Ljungby – AIK          1–4
19.00  Almtuna – Västervik            4–3
20.30 Bofors Karlskoga – Modo     5–2
20.30 Tingsryd – Kristianstad       UPPSKJUTEN

Torsdag 27/1 2022; 21.17. Alla matcher slut

INNEBANDY
Div 3 herr
20.00 Värnamo IK – Bankeryd      UPPSKJUTEN

ISHOCKEY
SHL
19.00 Oskarshamn — Skellefteå   4–3
19.00 Örebro – Rögle                     4–1

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Frosta – Åstorp              UPPSKJUTEN
19.00 Lenhovda – Diö           3–2
19.00 Skillingaryd – Glimma           UTGÅR DÅ GLIMMA FLYTTATS TILL ALLTREAN
19.00 Rydaholm – Ronneby             4–5

Onsdag 26/1 2022: 21.39 – alla matcher slut

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Vita Hästen                         3–0
19.00 Bofors Karlskoga – Björklöven  3–2 förlängning
19.00 Södertälje – Modo                         3–7
19.00 HV 71 – Västervik                         4–3

Allettan södra
19.00 Dalen –  Nybro                       3–1

DIV 2
19.00 Gislaved – Osby                UPPSKJUTEN
19.00 Jonstorp – Olofström      UPPSKJUTEN
19.00 Trelleborg – Värnamo   UPPSKJUTEN
19.00 Sölvesborg – Nässjö          UPPSKJUTEN

Tisdag 25/1 2022: 22.10. Alla matcher slut

HANDBOLL
EM-herrar
15.30 Polen – Spanien                 27–28
18.00 Tyskland – Ryssland        30–29
20.30 Sverige – Norge              24–23 (9–14)

ISHOCKEY
SHL
19.00 Luleå – Oskarshamn           4–1

Hockeyallsvenskan
19.00 Tingsryd – Almtuna             3–2 straffar

Måndag 24/1 2022

ISHOCKEY
SHL
19.00 Timrå- Linköping               3–1
Hockeyallsvenskan
19.00 Kristianstad – Björklöven   2–7

Söndag 23/1 2022: 22.01. Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
16.30 Åby Tjureda U – Waggeryd        6–1

HANDBOLL
EM-herrar
15.30 Polen – Ryssland                 29–29
18.00 Tyskland – Sverige             21–25
20.30 Spanien – Norge                   23–27

INNEBANDY
Div 2 dam
16.00 Gnosjö – SIK Dam  UPPSKJUTEN

ISHOCKEY
SHL
18.00 Djurgården – Oskarshamn      4–2

Hockeyallsvenskan
15.00 Modo – Södertälje            4–3 straffar
18.00 Tingsryd – Vita Hästen   2–3 förlängning
Damtvåan södra
16.30 Värnamo – LN 70   UPPSKJUTEN

Div 2 fortsättning 2022
16.00 Gislaved – Jonstorp     UPPSKJUTEN
16.00 Nässjö – Värnamo           UPPSKJUTEN
16.00 Värnamo – Jonstorp           3–4
16.00 Olofström – Sölvesborg       25/2
16.00 Osby – Trelleborg             UPPSKJUTEN

Div 3 fortsättning 2022
16.00 Frosta – Lenhovda         UPPSKJUTEN
16.00 Ronneby – Glimma             UTGÅR DÅ GLIMMA FLYTTATS TILL ALLTREAN
16.00 Diö – Rydaholm                 UPPSKJUTEN
16.00 Åstorp – Skillingaryd        1–6

Lördag 22/1 2022: 20.05. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 SIS dam – Linnéa                          10–10
10.00 Heim – SIS herr                             14–6
10.00 Team Växjö – Team Värnamo       8–11
10.00 Team Värnamo F 1 – Pondus       12–8
13.40 Kungsbacka F – SIS herr              14–6
14.00 Forsheda F – Turbo                    17–3
14.00 Tingsryd – Team Värnamo           5–15

INNEBANDY
Division 4 nordvästra herrar
15.00 Skillingaryd – Malmbäck   8–4

ISHOCKEY
SHL
15.15 Timrå- Växjö                         3–0
15.15 Luleå – Linköping                   3–2 förlängning
15.15 Djurgården – Leksand            2–1 straffar
15.15  Skellefteå – Örebro              uppskjuten
18.00 Brynäs – Rögle                      uppskjuten
18.00 Oskarshamn – Frölunda      7–4
18.00 Malmö – Färjestad           uppskjuten

Hockeyallsvenskan
18.00 Västervik – AIK           1–3

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
14.00 Gislaved – Linköping           1–3
14.30 Sollentuna – Värnamo      3–1

Fredag 21/1 2022: 22.01. Alla matcher slut

HANDBOLL
EM-herrar
15.30 Ryssland – Spanien           25–26
18.00 Polen- Sverige                18–28
20.30 Tyskland – Norge              23–28

INNEBANDY

Div 3 herr
19.30 Värnamo – Husar  UPPSKJUTEN

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Modo – HV 71                                     3 –1
19.00 Kristianstad – AIK                                 4–2
19.00 Västervik – Södertälje                           4–3
19.00 Mora – Almtuna                                      1–2
19.00 Björklöven – Troja-Ljungby         UPPSKJUTEN
19.00 Bofors Karlskoga – Vita Hästen      UPPSKJUTEN
19.00 Västerås – Tingsryd                              4–0

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Trelleborg – Jonstorp                          1–2 förlängning

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Skillingaryd – Rydaholm            UPPSKJUTEN

Torsdag 20/1 2022: 21.58. Alla matcher slut

HANDBOLL
EM-herrar
15.30 Ryssland – Sverige         23–29
18.00 Tyskland – Spanien       23–29
20.30 Polen – Norge                   31–42

ISHOCKEY
SHL
19.00 Örebro – Malmö                UPPSKJUTEN
19.00 Linköping – Frölunda       2–1
19.00 Leksand – Växjö              7–3
19.00 Skellefteå – Timrå              5–2
19.00 Rögle – Luleå                  UPPSKJUTEN
19.00 Oskarshamn – Brynäs    UPPSKJUTEN

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Åstorp – Lenhovda       UPPSKJUTEN
19.00 Ronneby – Frosta        UPPSKJUTEN
19.00 Glimma – Diö               UTGÅR DÅ GLIMMA FLYTTATS TILL ALLTREAN

Onsdag 19/1 2022: 21.25 – alla matcher slut

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Modo – Troja-Ljungby           1–2 straffar
19.00 Södertälje – Tingsryd                  2–4
19.00 AIK – Mora                                    1–2
19.00 Björklöven – HV 71                    2–5
19.00 Almtuna – Kristianstad               2–5
19.00 Vita Hästen – Västerås                 5–1

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Osby – Jonstorp                   UPPSKJUTEN
19.00 Nässjö – Gislaved                        3–2
19.00 Trelleborg – Sölvesborg              3–2 förlängning
19.00 Värnamo – Olofström       UPPSKJUTEN

Tisdag 18/1 2022: 21.18 – alla matcher slut

ISHOCKEY
SHL
19.00 Luleå – Växjö              4–3 förlängning
19.00 Malmö – Leksand      1–2
19.00 Skellefteå – Frölunda   5–2

Måndag 17/1 2022: 22.05 – alla matcher slut

HANDBOLL
EM-herrar
20.30 Tjeckien – Sverige         27–27

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Almtuna – HV 71                 2–3
19.00 Mora – Kristianstad              6–5

Söndag 16/1 2022: 20.25 – alla matcher slut

BOWLING
Herr
10.00 Skillingaryd – Turbo F      18–2

INNEBANDY
Division 2 damer
15.00 Skillingaryd – Jönköping U        2–8

ISHOCKEY
SHL
15.00 Oskarshamn – Malmö                   3–1

Hockeyallsvenskan
15.00 Bofors Karlskoga – Södertälje          0–2
18.00 Mora – Kristianstad                          3–4

Div 3 fortsättning 2022
16.00 Frosta – Skillingaryd                   2–10
16.00 Lenhovda – Ronneby                        6–2
16.00 Diö – Åstorp                                uppskjuten
16.00 Rydaholm – Glimma                 UTGÅR DÅ GLIMMA FLYTTATS TILL ALLTREAN

Lördag 15/1 2022: 21.59

BOWLING
10.00 Forsheda F – V 8                                  14–6
10.00 Team Blue – Team Värnamo F 1        9–10
11.40 Cahoot F – Team Värnamo F 1          7–12
11.40 Team Värnamo F 2 – Heim                 7–13
12.20 Götene – SIS dam                           flyttad till 29/1
14.20 Kåess – Forsheda                                13–7
15.00 Team Värnamo – Bråhög                    15–5
16.20 Marbodal – Forsheda                         10–10

HANDBOLL
Herr-EM
20.30 Spanien –Sverige          32–28

ISHOCKEY
SHL
15.15 Brynäs – Timrå             6–2
15.15 Frölunda – Rögle            4–1
15.15 Växjö – Linköping        1–4
18.00 Luleå – Skellefteå         4–2

Div 2 fortsättning 2022
15.00 Gislaved – Trelleborg           3–2
16.00 Jonstorp – Nässjö                  uppskjuten till 11/2 på grund av covid-19
16.00 Sölvesborg – Värnamo       2–5

Fredag 14/1 2022: 21.26 – alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
19.30 Waggeryd – Skirö B                10–3

INNEBANDY
Division 1 damer
20.00 Ryd – Värnamo               UPPSKJUTEN

Division 3 norra herrar
20.00 Månsarp – Värnamo        UPPSKJUTEN

Division 4 nordvästra herrar
19.00 Hestra – Skillingaryd               4–14

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Bofors Karlskoga – Mora        5–2
19.00 Tingsryd – Modo                       1–3
19.00 Västervik – AIK                   UPPSKJUTEN

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Olofström – Osby                           5–0

Torsdag 13/1 2022: 21.55 – alla matcher slut

HANDBOLL
EM för herrar
20.30 Sverige – Bosnien-Hercegovina        30–18

ISHOCKEY
SHL
19.00 Rögle – Linköping         2–1
19.00 Växjö – Färjestad           4–1

Div 3 fortsättning 2022
19.00 Ronneby – Diö                             UPPSKJUTEN
19.00 Skillingaryd – Lenhovda        UPPSKJUTEN
19.00 Rydaholm – Frosta                6–3
19.00 Glimma – Åstorp               UTGÅR DÅ GLIMMA FLYTTATS TILL ALLTREAN

Onsdag 12/1 2022: 21.30 – alla matcher slut

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Bofors Karlskoga    uppskjuten
19.00 Södertälje – Vita Hästen   uppskjuten
19.00 Tingsryd – Björklöven 4
19.00 Mora – Vastervik                       3–1
19.00 Bofors Karlskoga – HV 71     4–3   
19.00 Kristianstad – Modo              4–3 förlängning
19.00 Västerås – Troja-Ljungby   uppskjuten

Allettan
19.00 Dalen  Väsby                   uppskjuten

Div 2 fortsättning 2022
19.00 Nässjö – Olofström        4–1
19.00 Trelleborg – Jonstorp            uppskjuten
19.00 Sölvesborg – Gislaved       6–1
19.00 Värnamo – Osby            3–4


Tisdag 11/1 2022: 21.22

ISHOCKEY
CHL – semifinal 2:2
19.00 Frölunda – Rögle 0–3 – totalt 3–8. Rögle till final

SHL
19.00 Färjestad – Brynäs    2–1

Måndag 10/1 2022 – inga matcher

Söndag 9/1 2022: 18.22 Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
14.00 Fredriksberg – WIK          uppskjuten på grund av covid-19

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
16.00 Sävsjö B – Värnamo           0–6

ISHOCKEY
SHL
18.00 Luleå – Skellefteå                  uppskjuten

Hockeyallsvenskan
15.00 Björklöven – Västervik         uppskjuten

Allettan
16.00 Mariestad – Dalen           2–3

Div 2 fortsättning 2022
16.00 Gislaved – Värnamo             1–2
16.00 Jonstorp – Sölvesborg          uppskjuten på grund av covid-19
16.00 Olofström – Trelleborg             2–3
16.00 Osby – Nässjö                             2–3

Div 3 fortsättning
16.00 Frosta – Glimma           UTGÅR DÅ GLIMMA FLYTTATS TILL ALLTREAN
16.00 Lenhovda – Rydaholm         7–2
16.00 Diö – Skillingaryd                4–3
16.00 Åstorp – Ronneby                    3–4 förlängning

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
16.00 Engelholm – Värnamo         3–0


Lördag 8/1 2022: 20.55 Alla matcher slut

INNEBANDY
Division 2 damer
14.00 Westbo – Skillingaryd                       4–6

Division 4 nordvästra herrar
15.00 Skillingaryd – Fagerhult Habo U     Uppskjuten

ISHOCKEY
SHL
15.15 Rögle – Färjestad           2–3 förlängning
15.15 Frölunda – Örebro         6–5 straffar
18.00 Linköping – Brynäs      4–3 straffar

15.15 Leksand – Örebro         UPPSKJUTEN
15.15 Luleå – Växjö                UPPSKJUTEN
15.15 Frölunda – Djurgården    UPPSKJUTEN
18.00 Oskarshamn – Malmö   UPPSKJUTEN
18.00 Skellefteå – Färjestad       UPPSKJUTEN
18.00 Rögle – Timrå             UPPSKJUTEN   


Fredag 7/1 2022 21.39

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Björklöven – AIK                        UPPSKJUTEN
19.00 Almtuna . Vita Hästen                UPPSKJUTEN
19.00 Västervik – Bofors Karlskoga       UPPSKJUTEN
19.00 Modo – Södertälje                       UPPSKJUTEN
19.00 Troja-Ljungby – Tingsryd        UPPSKJUTEN
19.00 Västerås – HV 71                       UPPSKJUTEN
19.00 Mora – Kristianstad                     UPPSKJUTEN

Allettan södra
19.00 Tyresö – Dalen                       4–3 straffar

Torsdag 6/1 2022: 20.34. Alla matcher slut

HANDBOLL
Landskamp herrar
19.05 Sverige – Nederländerna     34–30

ISHOCKEY
SHL
14.00 Frölunda – Luleå                   0–1
15.15 Brynäs – Skellefteå         UPPSKJUTEN
15.15 Djurgården – Luleå          UPPSKJUTEN
15.15 Malmö – Frölunda             UPPSKJUTEN
15.15 Färjestad – Oskarshamn  UPPSKJUTEN
18.00 Leksand – Linköping      UPPSKJUTEN
18.00 Växjö – Rögle                UPPSKJUTEN
18.00 Örebro – Färjestad             2–3

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
14.30 Sollentuna – Värnamo      UPPSKJUTEN

Onsdag 5/1 2022: 21.39. Alla matcher slut

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Västervik – Västerås          UPPSKJUTEN
19.00 HV 71 – Troja-Ljungby UPPSKJUTEN
19.00 AIK – Modo                        UPPSKJUTEN
19.00 Tingsryd – Vita Hästen    UPPSKJUTEN
19.00 Mora – Kristianstad            UPPSKJUTEN
19.00 Almtuna – Björklöven               0–3

Allettan södra
19.00 Dalen – Karlskrona                     6–4

Träningsmatcher
19.00 Värnamo – Ulricehamn            1–4

Tisdag 4/1 2022: Alla matcher slut

ISHOCKEY
CHL – semiifnaler
19.00 Rögle – Frölunda             5–3
20.30 München – Tappara           UPPSKJUTEN

Måndag 3/1 2022

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Bofors Karlskoga – Södertälje        UPPSKJUTEN

Söndag 2/1 2022: Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
14.00 Waggeryd – Målilla         5–4

Lördag 1/1 2022: Inga matcher

Fredag 31/12 2021: Inga matcher

Torsdag 30/12 2021: 21.24. Alla matcher slut

ISHOCKEY
SHL
19.00 Brynäs – Färjestad                 1–3
19.00 Linköping – Djurgården       5–2
19.00 Luleå – Leksand                   4–1
19.00 Rögle – Oskarshamn           3–1
19.00 Timrå – Malmö                     6–5 förlängning
19.00 Växjö – Örebro                      1–0

Hockeyallsvenskan
19.00 HV 71 – Tingsryd                            5–3
19.00 Kristianstad – Troja/Ljungby    9–1
19.00 Mora -Vita Hästen                           5–4 straffar
19.00 Södertälje – AIK                                0–3
19.00 Västerås – Almtuna                          5–1

Allettan
19.00 Skövde – Dalen                              5–3


Onsdag 29/12 2021: 21.38. Alla matcher slut

ISHOCKEY
Junior-VM 20
01.00 Österrike – Kanada          2–11
20.00 Finland – Tjeckien           1–0  Finland tilldelad segern på grund av coronafall hos motståndaren
22.30 Slovakien – Ryssland       1–0  Slovakien tilldelad segern på grund av coronafall hos motståndaren

Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Södertälje                             4–3
19.00 Almtuna -Mora                            3–2
19.00 Vita Hästen – Västerås                  5–4
19.00 Björklöven – Bofors Karlskoga     3–4 straffar
19.00 Modo – Västervik                            4–3 förlängning
19.00 Tingsryd – Kristianstad                2–3 straffar
19.00 Troja/Ljungby – HV 71            0–2

Tisdag 28/12 2021: 21.24. Alla matcher slut

INNEBANDY
Träningsmatch damer
18.50 Skillingaryd – Värnamo DJ 20   2–5

ISHOCKEY
Junior-VM 20
01.00 Tjeckien -Tyskland            1–2 förlängning
03.30 Sverige – Slovakien         3–0
22.30  Schweiz – USA                   1–0 – ej spelad, Schweiz tilldömd segern

SHL
19.00 Djurgården -Skellefteå        2–3 förlängning
19.00 Färjestad – Luleå                  0–8
19.00 Oskarshamn – Linköping   3–1
19.00 Leksand – Rögle                   5–2
19.00 Malmö – Växjö                   3–1
19.00 Örebro – Brynäs

Allettan södra
19.00 Dalen – Skövde                    3–2

Måndag 27/12 2021: 05.40

ISHOCKEY
Junior-VM 20
01.00 Tjeckien – Kanada                 3–6
03.30 USA – Slovakien                     3–2
20.00 Österrike – Finland                    1–7
22.30 Ryssland – Schweiz                 4–2

Hockeyallsvenskan
19.00 Bofors Karlskoga – Almtuna      4–3 förlängning
19.00 Vita Hästen – Kristianstad         3–4 straffar
19.00 Mora – Modo                                  4–3 förlängning
19.00 Södertälje – Troja/Ljungby      2–3 förlängning
19.00 Tingsryd – AIK                               2–5
19.00 Västervik – HV 71                       5–2
19.00 Västerås – Björklöven                  6–5 förlängning


Söndag 26/12 2021:  01.09 Alla matcher slut

ISHOCKEY
Junior-VM 20
20.00 Finland – Tyskland             3–1
22.30 Ryssland – Sverige            3–6

SHL
15.15 Brynäs – Malmö                     4–0
15.15 Linköping  – Färjestad          1–3
15.15 Luleå – Örebro                        2–3 förlängning
15.15 Skellefteå – Oskarshamn       4–1
18.00 Rögle – Djurgården               4–5 förlängning
18.00 Timrå – Leksand                    5–1

Tisdag 21/12 2021

ISHOCKEY
SHL
19.00 Malmö – Timrå       6–3

Måndag 20/12 2021: Inga matcher

Söndag 19/12 2021: 18.59.

HANDBOLL
Damer-VM
14.30 Danmark – Spanien (bronsmatch)       35–28
17.30 Frankrike – Norge (final)                          22–29                      
INNEBANDY

Division 2 damer
15.00 Skillingaryd – Husqvarna B      8–2

ISHOCKEY
Damtvåan södra
15.30 Linköping 3 – Värnamo                3–1

Landslagsturnering
09.00 Tjeckien – Sverige                        2–3
13.30 Ryssland – Finland                           2–3 förlängning

Allettan
16.00 Dalen – Huddinge                           5–1

Div 2 södra B
16.00 Töreboda – Borås              2–5
16.00 Mjölby – Guts                      3–4
16.00 Gislaved – Värnamo         4–6
16.00 Nässjö – Ulricehamn           4–3 straffar

Div 3 södra B
16.00 Skara – Tibro                                          6–3
16.00 Lidköping – Motala                                7–2
1600 Falköping – Tidaholm                            3–3 avbruten – skadad is
16.30 Sörhaga/Alingsås – Skillingaryd     6–3

Div 3 södra D
16.00 Virserum – Lehovda                               6–3
16.00 Eksjö – Åseda                                           4–10
16.00 Valdemarsvik – Taif Löfstad                 6–4
16.00 Skärblacka – Rydaholm                      3–0


Lördag 18/12 2021: 20.26. Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
14.00 Tjust Bandy U — Waggeryd                   7–2

INNEBANDY
Division 1 damer
15.00 Sävsjö – Värnamo                            UPPSKJUTEN

Division 4 nordvästra herrar
17.00 Beduinerna – Skillingaryd                  5–10

ISHOCKEY
Landslagsturnering
09.00 Finland – Kanada                              4–1
13.30 Ryssland – Tjeckien                            5–2

Hockeyallsvenskan
15.00 AIK – Vita Hästen                        3–2 straffar
15.00 Bofors Karlskoga – Västerås      4–2
15.00 Mora – Södertälje                        3–2 förlängning
15.00 Troja/Ljungby – Tingsryd      6–5 förlängning
18.00 HV 71 – Almtuna                         2–1
18.00 Kristianstad – Västervik              5–0
18.00 Modo – Björklöven                        7–1


Fredag 17/12 2021:  21.58

HANDBOLL
Dam-VM semifinaler
17.30 Frankrike – Danmark          23–22
20.30 Norge – Spanien                   27–21

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
19.30 Värnamo  – Westbo             14–7

ISHOCKEY
Landslagsturnering
13.00 Kanada – Sverige                      3–1

Hockeyallsvenskan
19.00 Almtuna – AIK                                     4–2
19.00 Vita Hästen – Troja/Ljungby        5–3
19.00 Björklöven – Modo                              7–3
19.00 Södertälje – Bofors/Karlskoga         2–3
19.00 Tingsryd – HV 71                              0–4
19.00 Västervik – Kristianstad                     0–2
19.00 Västerås – Mora                                    2–3


Torsdag 16/12 2021: 21.29

ISHOCKEY
Landslagsturnering
16.30 Sverige -Ryssland          0–1
18.00 Tjeckien – Finland           2–3 straffar

Div 3 södra D
19.00 Rydaholm – Virserum       1–8
19.00 Åseda – Valdemarsvik          4–1
19.00 Lenhovda – Eksjö                 6–4
19.00 Taif Löfstad – Skärblacka   2–7

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
19.00 Värnamo – Gislaved            3–2 (25–21, 25–11, 23–25, 26–28, 15–11)


Onsdag 15/12 2021: 21.57. Alla matcher slut

FOTBOLL
Champions League – damer
18.45 Lyon – Häcken                       4–0

HANDBOLL
Dam-VM kvartsfinaler
17.30 Norge – Ryssland              34–28
20.30 Frankrike – Sverige         31 –26

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Bofors Karlskoga – Vita Hästen    3–2 förlängning
19.00 Modo – Almtuna                                6–5
19.00 Mora – HV 71                                  4–3 straffar
19.00 Tingsryd – AIK                                  5–2
19.00 Troja/Ljungby – Södertälje         4–2

Allettan södra
19.00 Kalmar – Dalen                    6–2

Div 2 södra B
19.00 Nittorp – Töreboda         5–4 förlängning
19.00 Värnamo – Nässjö        0–4
19.00 Ulricehamn – Gislaved  4–2
19.00 Borås – Mjölby                 3–2


Tisdag 14/12 2021: 21.53

FOTBOLL
Kval till allsvenskan
19.00 Halmstad – Helsingborg.   1–3 (Helsingborg klart för allsvenskan)

ISHOCKEY
CHL
19.00 Frölunda – Leksand    3–3
19.00 Rögle – Sparta Prag       1–3

Hockeyallsvenskan
19.00 Kristianstad – Västerås   0–2


Måndag 13/12 2021: 22.00. Alla matcher slut

HANDBOLL
Dam-VM
18.00 Sverige – Rumänien.        34–30
20.30 Nederländerna – Norge      34–37

ISHOCKEY
SHL
19.00 Linköping – Oskarshamn   6–2


Söndag 12/12 2021: 20.04. Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
16.30 Nässjö U- Waggeryd             9–1

INNEBANDY
Division 2 damer
14.00 Tranås – Skillingaryd           8–6

Division 3 norra herrar
16.00 Östra – Värnamo                    9–15

ISHOCKEY
Damtvåan södra
Värnamo – Kalmar/Oskarshamn      1–6

Hockeyallsvenskan
15.00 Västervik – Björklöven          2–3 förlängning

Allettan
16.00 Dalen – Vimmerby                 4–1

Div 3 södra B
16.30 Motala – Finspång                  5–3
17.00 Skillingaryd– Lidköping   3–7

Div 3 södra D
16.00 Eksjö – Valdemarsvik             5–3
16.00 Skärblacka – Lenhovda         1–3


Lördag 11/12 2021: 21.56. Alla matcher slut

HANDBOLL
Kval till allsvenskan – match 1 av 2
15.00 Helsingborg – Halmstad           0–1

HANDBOLL
VM herrar
20.30 Sverige – Norge                 30–30

INNEBANDY
Division 1 damer
11.30 Vetlanda – Värnamo           9–2            

Division 4 nordvästra herrar
15.00 Skillingaryd – Husqvarna    1–6

VM-final herrar
16.30 Finland – Sverige                    4–6

ISHOCKEY
SHL
15.15 Frölunda – Brynäs               0–4
15.15 Oskarshamn – Timrå           6–3
15.15 Skellefteå – Rögle                   0–3
18.00 Färjestad – Leksand             3–2
18.00 Malmö – Luleå                       2–1 straffar
18.00 Växjö – Djurgården              3–0
18.00 Örebro – Linköping                1–3

Hockeyallsvenskan
18.00 Mora – Tingsryd                   1–2

Div 2 södra B
16.00 Mjölby – Värnamo           5–2
16.00 Guts – Nittorp                       0–3
16.00 Nässjö – Gislaved                2–4
16.00 Töreboda – Ulricehamn      2–4

Div 3 södra D
15.00 Rydaholm – Taif Löfstad        5–4 förlängning
16.00 Virserum – Åseda                       3–5

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
14.00 Hylte/Halmstad – Värnamo         3–0

Fredag 10/12 2021: 21.41. Alla matcher slut

INNEBANDY
Herr-VM, semifinaler
14.30 Schweiz – Sverige         1–6
17.45 Finland – Tjeckien           3–2

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Bofors Karlskoga – Kristianstad   4–2
19.00 Vita Hästen – Västervik                  2–4
19.00 HV 71 – Modo                                  4–3 förlängning
19.00 Mora – Tingsryd                             3–0
19.00 Södertälje – Almtuna                     2–3
19.00 Troja/Ljungby – Björklöven     5–2
19.00 Västerås – AIK                                 3–2

Div 2 södra B
19.00 Värnamo – Ulricehamn   4–3
19.00 Mjölby – Nittorp                  4–2
19.00 Töreboda – Guts                   2–3 förlängning
19.00 Borås – Gislaved                   5–0

Div 3 södra B
19.30 Tidaholm -Tibro                     2–9
19.30 Skara – Sörhaga/Alingsås     1–6


Torsdag 9/12 2021: 21.54. Alla matcher slut

FOTBOLL
Champions League. Damer
18.45 Häcken – Bayern           1–5

HANDBOLL
Dam-VM
20.30 Kazakstan – Sverige       20–55

INNEBANDY
VM herrar. Kvartsfinaler
14.30 Schweiz – Estland            9–0
17.30 Sverige – Norge             8–2

ISHOCKEY

SHL
19.00 Djurgården – Växjö              2–3 straffar
19.00 Färjestad – Brynäs                 2–1
19.00 Leksand – Frölunda              2–4
19.00 Linköping – Oskarshamn     1–1 avbruten på grund av isproblem
19.00 Luleå – Rögle                         3–2 förlängning
19.00 Timrå – Skellefteå                  2–5

Div 3 södra D
19.00 Virserum – Taif Löfstad          7–4
19.00 Eksjö – Rydaholm                 3–4
19.00 Valdemarsvik – Skärblacka     2–5

Onsdag 8/12 2021: 22.00. Alla matcher slut

FOTBOLL
Champions League
18.45 Juventus – Malmö FF     1–0
18.45 Zenit – Chelsea                  3–3

INNEBANDY
VM herrar. Kvartsfinaler
14.30 Tjeckien – Lettland          9–1
17.30 Finland – Slovakien          5–1

ISHOCKEY
SHL
19.00 Malmö – Örebro                   5–2

Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Mora                                    2–1
19.00 Almtuna – Södertälje                   3–2
19.00 Bofors Karlskoga – Västervik     2–3 förlängning
19.00 HV 71 – Björklöven                     3–0
19.00 Kristianstad – Vita Hästen          4–5
19.00 Troja/Ljungby – Modo             1–2 förlängning

Allettan
19.00 Väsby – Dalen                   5–2

Div 2
19.00 Borås – Värnamo               5–1
19.00 Nittorp – Gislaved                   2–3 straffar
19.00 Guts – Nässjö                           4–5 straffar
19.00 Ulricehamn – Mjölby            2–3 straffar

Tisdag 7/12 2021: 21.54

HANDBOLL
VM damer

20.30 Nederländerna – Sverige            31–31

ISHOCKEY
Champions Hockey League
18.00 Sparta Prag – Rögle                   2–5
19.00 Leksand – Frölunda                2–5

Hockeyallsvenskan
19.00 Tingsryd – Västerås           1–5

Div 3 södra B
19.30 Falköping – Lidköping   3–10
19.30 Tidaholm – Skara             2–5
19.30 Tibro – Skillingaryd     5–2

Div 3 södra D
19.00 Rydaholm – Valdemarsvik   3–2

Måndag 6/12 2021: 21.08. Alla matcher slut

INNEBANDY
VM – herrar
16.00 Danmark – Sverige       1–15

ISHOCKEY
SHL
19.00 Linköping – Luleå             2–1 förlängning

Div 2 södra B
19.00 Ulricehamn – Borås          0–3

Söndag 5/12 2021: 20.08

FOTBOLL

Kval till superettan 2022
14.00 Akropolis -Skövde                    0–0 Skövde till superettan
16.00 Gais – Dalkurd                           1–1 Dalkurd till superettan

HANDBOLL
Dam-VM
15.30 Sverige – Puerto Rico.               48–10

INNEBANDY
Herrar VM
14.00 Lettland – Finland                         2–7

Damer VM-final
16.30 Sverige – Finland                         4–3 förlängning

ISHOCKEY
Div 2 södra B
16.00 Gislaved – Guts                 4–2
16.00 Nässjö – Töreboda            2–3
17. 00 Värnamo – Nittorp      5–4 förlängning

Div 3 södra B
16.00 Lidköping – Skillingaryd     8–2
16.00 Sörhaga/Alingsås – Motala   13–4

Div 3 södra D
16.00 Rydaholm – Åseda           0–11
16.00 Skärblacka – Virserum      4–3 
16.00 Lenhovda – Valemarsvik   9–1
17.15 Taif Löfstad – Eksjö              10–0

Lördag 4/12 2021: 21.42. Alla matcher slut

FOTBOLL
Allsvenskan herr
15.00 AIK – Sirius                        4–2
15.00 Häcken – Djurgården       0–1
15.00 Hammarby – Kalmar FF  5–3
15..00 Norrköping – IFK Göteborg    1–2
15.00 Malmö FF – Halmstad               0–0
15.00 Varberg – Mjällby                       0–3
15.00 Örebro – Elfsborg                    2–3
15.00 Östersund – Degerfors             0–1

INNEBANDY
Dam-VM. Slutspel – semifinaler
15.45 Sverige – Schweiz                 14–1
19.55 Tjeckien – Finland                    4–5

Herr-VM
17.55 Finland – Sverige                   7–3

Division 4 nordvästra herrar
15.00 S/W – Skillingaryd              1–11

ISHOCKEY
SHL
15.15 Frölunda – Linköping           1–2 förlängning
15.15 Oskarshamn – Färjestad      0–5
15.15 Växjö – Timrå                     3–2 straffar
18.00 Brynäs – Djurgården          4–0
18.00 Leksand – Luleå                  2–3 straffar
18.00 Rögle – Örebro                     4–5 förlängning
18.00 Skellefteå – Malmö             4–3 straffar

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
15.00 Örebro – Gislaved                     3–0
16.00 Värnamo – Sollentuna          3–2


Fredag 3/12 2021: 21.56. Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
19.00 Waggeryd – Jönköping Bandy        1–9

HANDBOLL
VM damer
20.30 Sverige – Uzbekistan    46–15

INNEBANDY
Herr-VM
14.15 Sverige – Lettland        11–1

Division 3 norra herrar
19.30 Värnamo – Nässjö       5–5

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Bofors Karlskoga       2–3
19.00 Vita Hästen – Modo              1–4
19.00 Björklöven – Tingsryd          3–2 förlängning
19.00 Kristianstad – Almtuna        2–1
19.00 Mora – Troja                       3–1
19.00 Södertälje – Västervik          3–2
19.00 Västerås – HV 71                 7–2

Div 2 södra B
19.00 Nässjö – Borås                        0–6
19.00 Nittorp- Ulricehamn             0–4
19.00 Töreboda – Mjölby                 6–7
19.00 Guts – Värnamo                 4–0


Torsdag 2/12 2021: 21.26

FOTBOLL
Direktkval till superettan
19.00 Dalkurd – Gais                     2–1
19.00 Skövde – Akropolis             3–0

INNEBANDY
Dam-VM kvartsfinal
18.10 Sverige – Norge                   13–0

ISHOCKEY
SHL
19.00 Färjestad – Skellefteå             3–6
19.00 Oskarshamn – Djurgården    5–2
19.00 Linköping – Växjö               1–2
19.00 Luleå – Frölunda                    3–2 straffar
19.00 Rögle – Brynäs                        4–2
19.00 Timrå – Malmö                      4–2
19.00 Örebro – Leksand                  3–1

Div 3 södra D
19.00 Lenhovda – Rydaholm         4–1

VOLLEYBOLL
Elitserien damer 21/22
19.00 Värnamo – Engelholm       0–3


Onsdag 1/12 2021: 21.30

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Almtuna – Kristianstad           1–2 förlängning
19.00 Troja – AIK                              1–2 straffar
19.00 HV 71 – Mora                           1–3
19.00 Modo – Tingsryd                      6–5 straffar
19.00 Västerås – Vita Hästen           5–1

Onsdag 1/12 2021: 21.30

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Almtuna – Kristianstad           1–2 förlängning
19.00 Troja – AIK                              1–2 straffar
19.00 HV 71 – Mora                           1–3
19.00 Modo – Tingsryd                      6–5 straffar
19.00 Västerås – Vita Hästen           5–1

Tisdag 30/11 2021: 21.33

FOTBOLL
VM-kval damer
19.00  Sverige – Slovakien                           3–0

INNEBANDY
VM-damer
16.55 Finland – Sverige                             3–9

ISHOCKEY
SHL
19.00 Brynäs – Örebro               2–1 förlängning
19.00 Djurgården – Malmö        3–0
19.00 Frölunda – Oskarshamn  3–4 förlängning
19.00 Leksand – Färjestad         5–4
19.00 Skellefteå – Linköping     2–0
19.00 Timrå – Rögle                     4–3 straffar
19.00 Växjö – Luleå                     2–3 förlängning

Hockeyallsvenskan
19.00 Bofors Karlskoga – Björklöven  2–3
19.00 Västervik – Södertälje                 10–0

Div 3 södra B
19.30 Falköping – Skillingaryd            4–3
19.30 Motala – Tidaholm                          13–1

Måndag 29/11 2021: 21.08. Alla matcher slut

FOTBOLL
Allsvenskan herr
19.00 Elfsborg – AIK                    2–4
19.00 Sirius – Häcken                  3–0
19.00 Mjällby – Örebro                0–0

Söndag 28/11 2021: 20.21. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 Trippel F – Team Värnamo F 2            11–9 (5357–5372)
10.00 Forsheda F – Gislaved                            8–12 (6071 –6210)
10.00 SIS herr – Sunnerbo                               12–7 (5642–5458)
11.40 Team Värnamo F 1 – Oskarshamn F   20–0 (6367–5097)
14.00 Turbo F – Team Värnamo F 2              10–10 (5206–5357)

FOTBOLL
Allsvenskan herr
15.00 Degerfors – Norrköping            4–1
15.00 Djurgården – Varberg                2–3
15.00 IFK Göteborg – Östersund       4–0
17.30 Halmstad – Hammarby              0–0
17.30 Kalmar FF – Malmö FF              0–1

INNEBANDY
Dam-VM
15.30 Sverige -Tyskland                 20–0

Division 2 damer
15.00 Skillingaryd – Nässjö          2–4

ISHOCKEY
Damtvåan södra
14.30 Värnamo – Karlskrona               2–5

Hockeyallsvenskan
15.00 Bofors Karlskoga – Almtuna       4–1
15.00 Mora – Björklöven                        1–4
15.00 Västervik – Vita Hästen               6–4
16.30 AIK – Troja/Ljungby                    4–1
18.00 HV 71 – Kristianstad                    2–3
18.00 Modo – Västerås                            5–1
18.00 Tingsryd – Södertälje                    1–5

Div 2 södra B
16.00 Töreboda – Värnamo          6–1
16.00 Nittorp – Nässjö                       4–5 förlängning
16.00 Guts – Borås                              1–6
16.00 Mjölby – Gislaved                     4–1

Div 3 södra B
17.00 Skillingaryd  – Motala         3–5

Div 3 södra D
16.00 Rydaholm – Valdemarsvik       uppskjuten
16.00 TAIF Löfstad – Lenhovda           5–10
16.00 Skärblacka – Åseda                      3–6
16.00 Virserum – Eksjö                          6–2

Lördag 27/11 2021: 20.18. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 Forsheda – Kulladals F          16–3  (6534–5950)
10.00 Domino – Team Värnamo.    15–5 (6184–5929)
14.00 Varta – Team Värnamo          11–9 (6112–6082)
16.20 Forsheda – Bulltofta                9–11 (6611–6519)

FOTBOLL
Superettan herr
15.00 AFC Eskilstuna – Landskrona       1–0
15.00 Falkenberg – Brage                         1–2
15.00 Gais – Sundsvall                               2–1
15.00 Helsingborg – Västerås                   2–2
15.00 IFK Värnamo – Norrby                 1–2
15.00 Trelleborg – Jönköpings Södra    1–3
15.00 Vasalund – Örgryte                              1–2
15.00 Öster – Akropolis                                2–1

INNEBANDY
Dam-VM
17.00 Sverige – Slovakien                       22–3

Division 3 norra herrar
15.00 Värnamo IK herr – Södra Wättern       4–7

Division 4 nordvästra herrar
17.00 Skillingaryds IK herr – Värnamo B.   15–5

ISHOCKEY

SHL
15.15 Djurgården – Örebro              0–3
15.15 Färjestad – Växjö                    4–3 straffar
15.15 Luleå – Malmö                        4–0
15.15 Rögle – Leksand                     1–4
18.00 Brynäs – Frölunda                3–4 förlängning
18.00 Oskarshamn – Skellefteå    8–5
18.00 Linköping – Timrå                 2–4

Hockeyallsvenskan
15.00 Södertälje – Mora            1–2

Div 3 södra B
15.00 Tibro – Lidköping           2–5

Fredag 26/11 2021: 22.50. Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
19.30 Waggeryd – Tranås B          UPPSKJUTEN

INNEBANDY
Division 1 damer
19.45 Värnamo – Olofström           3–4

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
18.00 Kristianstad – HV 71                         2–1
19.00 Almtuna. -Modo                                  3–4
19.00 Vita Hästen – Tingsryd                      4–2
19.00 Björklöven – Bofors Karlskoga         4–2
19.00 Troja/Ljungby – Västervik            3–1
20.30 Västerås – AIK                                     5–2

Div 3 södra B
19.30 Skara – Falköping                                6–2
19.30 Tidaholm – Sörhaga/Alingsås           1–5

Torsdag 25/11 2021: 21.55. Alla matcher slut

FOTBOLL
VM-kval damer
18.30 Sverige – Finland        2–1
20.00 Irland -Slovakien         1–1

ISHOCKEY
SHL
19.00 Linköping – Leksand        5–6 straffar
19.00 Luleå – Brynäs                  4–2
19.00 Malmö – Rögle                  3–4 förlängning
19.00 Skellefteå – Djurgården    3–1
19.00 Timrå – Färjestad              1–4
19.00 Växjö – Oskarshamn       1–2
19.00 Örebro – Frölunda            5–1

Onsdag 24/11 2021: 21.39. Alla matcher slut

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 HV 71 – Vita Hästen                     6–4
19.00 Mora – Västerås                              3–2 straffar
19.00 Västervik – Troja/Ljungby        4–2

Hockeyettan

19.00 Vimmerby – Dalen                     2–6

Div 2 södra B
19.00 Borås – Nässjö                              3–0

Div 3 södra D
19.20 TAIF – Löfstad – Virserum          1–9

VOLLEYBOLL
Elitserien
19.00 Gislaved – Värnamo                  1–3

Tisdag 23/11 2021: 22.54. Alla matcher slut

FOTBOLL
Champions League
21.00 Chelsea – Juventus                    4–0
21.00 Malmö FF – Zenit                     1–1

ISHOCKEY
CHL
18.00 Sparta Prag -Skellefteå                  1–2
18.00 Tappara – Växjö                             4–2
18.05 Frölunda – Adler Mannheim         4–1
18.05 Rögle – Zürich                                  3–1
19.00 Leksand – Klagenfurt                     8–1

Måndag 22/11 2021: 22.42. Alla matcher slut

FOTBOLL
Allsvenskan herr
19.00 IFK Norrköping – Djurgården         1–1
19.00 Örebro – Kalmar FF                           1–2
19.30 Östersund – Mjällby                           0–2 försenad

Söndag 21/11 2021: 21.24. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 Team Värnamo F 2 – Trippel F     19–1

FOTBOLL
Allsvenskan herr
15.00 Degerfors – Hammarby        1–4
15.00 Halmstad –  Elfsborg            0–1
17.30 Sirius – IFK Göteborg          3–3
17.30 Varberg – AIK                        0–1

Superettan herr
15.00 Akropolis – Gais                 0–0
15.00 Jönköpings Södra – AFC Eskilstuna            1–2

ISHOCKEY
Damtvåan södra
16.30 Värnamo GIK – Karlskrona 2              2–1

SHL
18.00 Färjestad – Luleå      3–2 förlängning

Hockeyallsvenskan
15.00 Modo – Bofors Karlskoga  2–1 förlängning

Div 2 södra B
16.00 Nässjö – Ulricehamn      5–2

Div 3 södra B
16.00 Tibro – Sörhaga/Alingsås          5–8
16.30 Motala – Skara                        3–1
17.00 Skillingaryd – Tidaholm       10–1

Div 3 södra D
16.00 Lenhovda – Virserum     1–4
16.00 Åseda – Eksjö                     6–0

Lördag 20 /11 2021: 20.20. Alla matcher slut

BOWLING
10.00 Forsheda F – Vetlanda                18–2
10.00 SIS herr – Kungsbacka F             17–3
12.00 Clan F 2 – Team Värnamo F 1  15–5
12.20 Göta F 1 – Team Värnamo        16–4
13.40 Pondus – Team Värnamo F 1    14–6
14.00 SIS dam – Kungsbacka                17–3
15.00 Forsheda – Femtionian              12–8
16.00 Bjuv – Team Värnamo                8–11

FOTBOLL
Allsvenskan herr
15.00 Malmö FF – Häcken              2–2

Superettan herr
13.00 Sundsvall – Öster                 1–1
13.00 Brage – IFK Värnamo      3–1
13.00 Örgryte – Helsingborg           0–1
15.00 Landskrona – Vasalund         3–1
15.00 Norrby – Falkenberg     1–0
15.00 Västerås – Trelleborg     1–1

Herrar div 3 sydvästra
14.00 Waggeryd – Ljungby        5–2

INNEBANDY
Division 2 damer
16.00 Växjö IBK U – Skillingaryd     11–2

Division 3 norra herrar
12.00 Bankeryd – Värnamo                    5–18

Division 4 nordvästra herrar
16.00 Skillingaryd – Månsarp B       13–3

ISHOCKEY
SHL
15.15 Frölunda . Växjö                   5–2
15.15 Färjestad – Rögle           4–3 straffar
15.15 Leksand – Skellefteå     1–2
15.15 Malmö – Brynäs          1–2 straffar
18.00 Djurgården – Linköping   2–5
18.00 Timrå – Oskarshamn            2–0
18.00 Örebro – Luleå              2–3

Hockeyallsvenskan
18.00 Björklöven – Västerås      0–5
18.00 Tingsryd – Västervik      5–4 förlängning

Div 2 södra B
15.00 Borås – Töreboda              7–3
16.00 Värnamo – Gislaved       2–3 straffar
16.00 Guts – Mjölby                          3–0

Div 3 södra D
14.00 Rydaholm – Skärblacka            2–0
16.00 TAIF Löfstad – Valdemarsvik   6–2

 Fredag 19/11 2021: 21.45. Alla matcher slut

BANDY
Div 2 Småland
19.00 Månsarp – Waggeryd            5–2

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Almtuna – Troja/Ljungby     3–2 förlängning
19.00 HV 71 – AIK                             3–0
19.00 Modo – Vita Hästen              4–3
19.00 Mora – Bofors/Karlskoga      0–4
19.00 Södertälje – Kristianstad      7–4
19.00 Västervik – Tingsryd              0–1 förlängning

Div 3 södra B
19.30 Falköping – Tibro                        6–5
19.30 Lidköping – Sörhaga/Alingsås   5–4 förlängning

Torsdag 18/11 2021: 21.32. Alla matcher slut

ISHOCKEY

SHL
19.00 Brynäs -Leksand                 4–0
19.00 Djurgården – Timrå            2–5
19.00 Färjestad – Malmö              2–3
19.00 Oskarshamn – Örebro        3–2 straffar
19.00 Linköping – Luleå                3–2
19.00 Rögle – Frölunda                 4–3
19.00 Skellefteå – Växjö              5–3

Div 3 södra D
19.00 Virserum – Rydaholm            4–3 förlängning
19.00 Skärblacka – TAIF Löfstad        5–1
19.00 Valdemarsvik – Åseda                0–12
19.00 Eksjö – Lenhovda                        2–6

Onsdag 17/11 2021: 21.28. Alla matcher slut

ISHOCKEY

Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – HV 71                            1–2
19.00 Bofors Karlskoga – Modo       3–0
19.00 Vita Hästen  Björklöven           4–5 förlängning
19.00 Kristianstad – Södertälje         5–2
19.00 Troja/Ljungby – Almtuna   3–5
19.00 Västerås – Västervik                  4–0

Hockeyettan
19.00 Halmstad – Dalen          4–1

Div 2 södra B
19.00 Nässjö – Värnamo         1–3
19.00 Töreboda – Nittorp         3–4 förlängning
19.00 Gislaved . Ulricehamn     1–2
19.00 Mjölby – Borås                   4–3 förlängning

Tisdag 16/11 2021: 22.29. Alla matcher slut

ISHOCKEY
CHL
18.05 Skellefteå – Sparta Prag             1–3
19.00 Klagenfurt – Leksand                  4–0
19.00 Växjö – Tappara                            2–2
19.30 Adler Mannheim – Frölunda      1–10
20.05 Zürich – Rögle                               33

Div 3 södra B
19.30 Lidköping – Falköping                       10–0

Måndag 15/11 2021 – inga matcher

Söndag 14/11 2021: 22.39

FOTBOLL
VM-kval herrar
20.45 Grekland  Kosovo   1–1
20.45 Spanien – Sverige  0–0

INNEBANDY
Division 1 damer
14.00 Värnamo –  CL 98          3–2

ISHOCKEY
Karjala cup
13.00 Tjeckien  -Ryssland     2–5
17.00 Sverige – Finland        3–1

OS-kval damer
19.00 Sverige – Frankrike    3–2

Hockeyallsvenskan
15.00 Vita Hästen – Troja          5–2
15.00 Modo – Mora                        3–1
18.00 Björklöven – Almtuna        5–4

Hockeyettan
16.00 Kalmar – Dalen        5–1

Div 2 södra B
16.00 Nittorp – Guts                    3–6
16.00 Ulricehamn – Töreboda     4–1
16.00 Gislaved – Nässjö                3–1
17.00 Värnamo – Mjölby            2–4

Div 3 södra B
17.00 Skara – Skillingaryd           3–0

Div 3 södra D
16.00 Valdemarsvik – Eksjö              3–5
16.00 Lenhovda – Skärblacka           4–6
17.15 TAIF Löfstad – Rydaholm      2–4

VOLLEYBOLL
Elitserien
14.00 Hylte/Halmstad – Iksu     3–0
14.30 Falköping – Linköping        0–3
15.00 Engelholm – Sollentuna    3–0
15.00 Lindesberg – Värnamo Volley      0–3
17.30 Lund – Gislaved                                    3–0

Lördag 13/11 2021: 21.07. Alla matcher slut

ISHOCKEY
OS-kval damer
16.00 Sverige – Sydkorea          15–0

Hockeyallsvenskan
15.00 AIK – Västerås                          2–1
15.00 Kristianstad – Västervik        4–0
18.00 HV 71 – Tingsryd                      3–1
18.00 Södertälje – Bofors-Karlskoga   1–3

Div 3 södra D
15.00 Åseda – Virserum          uppskjuten

VOLLEYBOLL
Elitserien
15. 00 Värnamo Volley – Iksu        3–0
16.30 Falköping – Engelholm               0–3

Fredag 12/11 2021: 21.48. Alla matcher slut

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
19.30 Värnamo – Gränna B          10–4

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Almtuna – Modo                     1–3
19.00 Bofors-Karlskoga – AIK        6–3
19.00 Mora – Björklöven                2–3
19.00 Tingsryd – Vita Hästen         0–3
19.00 Troja – Kristianstad             1–2
19.00 Västervik – HV 71                 3–4 förlängning
19.00 Västerås – Södertälje            3–0

Hockeyettan
19.00 Dalen – Hanhals                   5–1

Div 2 södra B
19.00 Ulricehamn – Värnamo        1–2 förlängning
19.00 Guts – Töreboda                        4–3
19.00 Nittorp – Mjölby                        1–5
19.00 Gislaved – Borås                        3–5

Div 3 södra B
19.30 Tidaholm – Lidköping                     2–5
19.30 Tibro – Motala                                   7–5
19.30 Sörhaga/Alingsås – Falköping       6–3

Torsdag 11/11 2021: 22.40. Alla matcher slut

FOTBOLL
VM-kval herrar
18.00 Georgien – Sverige         2–0
20.45 Grekland – Spanien          0–1

ISHOCKEY
OS-kval damer
19.00 Slovakien – Sverige           0–3

Karjala cup
17.30 Ryssland – Finland                 0–3

Div 3 södra D
19.00 Skärblacka – Valdemarsvik      11–4
19.00 Rydaholms SK – Eksjö         6–5 förlängning

Onsdag 10/11 2021: 21.32. Alla matcher slut

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Almtuna                     5–2
19.00 Vita Hästen – Mora             2–1 straffar
19.00 HV 71 – Troja                   5–3
19.00 Björklöven – Södertälje     4–3 förlängning
19.00 Kristianstad – Karlskoga   4–1

Karjala cup
19.00 Sverige – Tjeckien             4–1

Hockeyettan
19.00 Nybro – Dalen                 5–4 förlängning

Div 2 södra 

19.00 Värnamo – Borås             2–3 förlängning
19.00 Gislaved – Nittorp              3–4
19.00 Nässjö – Guts                      3–5
19.00 Mjölby – Ulricehamn        9–3

Tisdag 9/11 2021: 21.43. Alla matcher slut

FOTBOLL
U 21
16.00 Kalmar FF – IFK Värnamo   2–5

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Modo – Västerås             4–0

Div 3 södra B

19.30 Tidaholm – Falköping    3–4
19.30 Tibro – Skara                     2–3

Måndag 8/11 2021. Inga matcher i dag

Söndag 7/11 2021: 19.52. Alla matcher slut

FOTBOLL
Allsvenskan herr
15.00 AIK – Östersund                     3–0
15.00 Häcken – Degerfors               2–0
15.00 Hammarby – Örebro              3–2
17.30 IFK Göteborg – Malmö FF    0–2
17.30 Kalmar FF – IFK Norrköping  1–0

Superettan herr
13.00 Falkenberg – AFC Eskilstuna  3–4
13.00 Norrby – Sundsvall                    1–4
17.30 Öster -Gais                                1–0
15.00 Brage – Akropolis                       2–0

ISHOCKEY
Div 2 södra B
16.00 Nittorp – Värnamo GIK    6–5 straffar
16.00 Guts – Gislaved                        4–2
16.00 Borås – Ulricehamn                 6–1
16.00 Töreboda – Nässjö                   3–2

Div 3 södra D
16.00 Åseda – Rydaholms SK      11–3
16.00 Eksjö – Löfstad                          1–3
16.00 Virserum – Skärblacka             6–4

Div 3 södra B
16.30 Motala – Lidköping                         0–3
17.00 Skillingaryds IS – Sörhaga        0–7

Lördag 6/11 2021: 20.22. Alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
14.00 Djurgården – Rosengård    0–2
14.00 Eskilstuna – Häcken            3–2
14.00 Linköping – AIK                   2–0
14.00 Piteå – Kristianstad             1–2
14.00 Växjö – Hammarby              0–2
14.00 Vittsjö – Örebro                   8–2

Damer div 1
14.00 IFK Värnamo – Göteborgs DFF  2–1

Allsvenskan herr
15.00 Elfsborg – Varberg             0–0
17.30 Djurgården – Halmstad     1–0
17.30 Mjällby – Sirius                    2–3

Superettan herr
13.00 IFK Värnamo – Helsingborg      3–1
13.00 Trelleborg – Vasalund                     1–2
15.00 Jönköpings Södra – Västerås    0–0
15.00 Örgryte – Landskrona                      3–2

Herrar div 3 sydvästra
14.00 Waggeryd – Gislaveds IS          2–2

ISHOCKEY
SHL
15.15 Frölunda – Skellefteå            3–1
15.15 Malmö – Oskarshamn           1–4
15.15 Rögle – Linköping                  3–4 förlängning
15.15 Timrå – Brynäs                       4–1
18.00 Luleå – Djurgården              7–0
18.00 Växjö – Leksand                4–1
18.00 Örebro -Färjestad                3–2

Hockeyettan
15.00 Dalen – Kallinge/Ronneby     3–2

Fredag 5/11 2021: 22.08. Alla matcher slut

ISHOCKEY
Div 2 södra B
19.00 Värnamo – Guts     2–3 förlängning
19.00 Ulricehamn – Nittorp 4–5 förlängning
19.00 Mjölby  –  Töreboda.   4–1
19.00 Borås – Nässjö 4–2

Torsdag 4/11 2021: 21.36. Alla matcher slut

HANDBOLL
Landskamp herrar
19.00 Sverige – Polen               31–24

ISHOCKEY
SHL
19.00 Frölunda – Malmö           1–0
19.00 Färjestad – Linköping     2–5
19.00 Leksand – Djurgården    2–3
19.00 Luleå – Timrå                    4–0
19.00 Rögle – Oskarshamn         5–4
19.00 Växjö – Brynäs                3–1
19.00 Örebro – Skellefteå           3–2 straffar

Div 3 södra D
19.00 Rydaholm – Lenhovda       4–3 förlängning
19.00 Virserum – Valdemarsvik     6–1
19.00 Åseda – TAIF Löfstad            9–4
19.30 Skärblacka – Eksjö                 2–1

Onsdag 3/11 2021

ISHOCKEY
Hockeyettan
19.00 Tranås – Dalen

Tisdag 2/11 2021:

FOTBOLL
Superettan herr
19.00 Sundsvall – Falkenberg        1–1
19.00 Landskrona – Öster            1–4

Champions League
18.45 Malmö FF – Chelsea                0–1
21.00 Juventus – Zenit                         4–2

ISHOCKEY
SHL
19.00 Brynäs – Oskarshamn   2–5
19.00 Djurgården – Färjestad  6–3
19.00 Linköping – Örebro        2–3 förlängning
19.00 Rögle – Växjö               6–2
19.00 Skellefteå – Luleå             5–2
19.00 Timrå – Frölunda             1–3

Div 3 södra B
19.30 Falköping – Motala             3–4 förlängning
19.30 Sörhaga/Alingsås – Skara  9–1
19.30 Tibro – Tidaholm                 7–2

Måndag 1/11 2021: 21.20 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
19.00 Rosengård – Eskilstuna       3–1
19.00 Örebro – Piteå                         2–1

Allsvenskan herr
19.00 Degerfors – IFK Göteborg    0–1
19.00 Halmstad – AIK                      1–0
19.00 Mjällby – Hammarby            2–0

Superettan herr
19.00 Eskilstuna – IFK Värnamo    0–2
19.00 Gais – Norrby                               1–4

ISHOCKEY
SHL
19.00 Malmö – Leksand                         3–5

Söndag 31/10 202: 20.00. Alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
14.00 Kristianstad – Växjö       0–1
16.00 Häcken – Djurgården       4–0

Damer div 1

15.00 Örby – IFK Värnamo    3–2

Allsvenskan herr
15.00 IFK Norrköping – Elfsborg    3–2
17.30 Örebro – Djurgården                  0–1

Superettan herr
13.00 Akropolis – Trelleborg                       3–1
15.00 Helsingborg – Brage                           3–0
15.00 Vasalund – Jönköpings Södra    1–1         

INNEBANDY
Division 2 damer
15.00 Skillingaryd – Hovshaga         9–2

ISHOCKEY
Damtvåan södra
15.00 LN 70 – Värnamo GIK        2–3

Hockeyettan
16.00 Dalen – Mörrum                 4–2

Div 3 södra D
16.00 Åseda – Skärblacka                4–6
16.00 Eksjö – Virserum                     2–7
16.00 Lenhovda- TAIF Lövstad      4–3
16.00 Valdemarsvik – Rydaholm     3–4 förlängning

Lördag 30/10 2021: 20.31. Alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
13.00 AIK – Vittsjö                        1–0
14.00 Hammarby – Linköping    1–3

Allsvenskan herr
15.00 Sirius – Malmö FF              2–3
15.00 Varberg – Östersund            3–0
17.30 Häcken – Kalmar FF             1–4
Superettan herr
15.00 Västerås – Örgryte           2–2

Herrar div 3 sydvästra
13.00 Stafsinge – Waggeryd         2–1

Kval till div 4
14.00 Kärda – Örserum          2–1
14.00 Forsheda – Sävsjö         0–4

Kval till div 4
14.00 Taberg – Västboås          7–2
14.00 Bankeryd – Sommen           2–3

INNEBANDY
Division 1 damer
14.00 Husqvarna – Värnamo     4–7

Division 4 nordvästra herrar
15.00 Forserum – Skillingaryd 6–7

ISHOCKEY
SHL
15.15 Leksand – Timrå        3–0
15.15 Malmö – Linköping     5–1
15.15 Rögle – Djurgården      3–2
18.00 Färjestad – Frölunda   1–4
18.00 Oskarshamn – Luleå  2–5
18.00 Skellefteå – Brynäs      2–3
18.00 Örebro – Växjö           3–1

Hockeyallsvenskan
15.00 Vita Hästen – AIK          2–3 förlängning
15.00 Kristianstad – Tingsryd  7–1
15.00 Troja – Västervik            2–4
18.00 Bofors Karlskoga – Västerås    3–4 förlängning
18.00 Björklöven – Modo                    8–1
18.00 Södertälje – HV 71                    0–1

Div 2 södra B
15.00 Borås – Guts                     4–2
15-00 Gislaved – Mjölby            1–4
16.00 Värnamo – Töreboda   4–3
16.00 Nässjö – Nittorp                2–3

VOLLEYBOLL
Elitserien
15.00 Värnamo Volley – Hylte    0–3

Fredag 29/10 2021: 22.52. Alla matcher slut

INNEBANDY
Division 3 norra herrar
19.30 Tranås – Värnamo      3–8
19.30 Husar – Bankeryd            6–9

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
18.00 AIK – Södertälje                        4–0
19.00 HV 71 – Kristianstad                5–4 straffar
19.00 Mora – Bofors Karlskoga          5–2
19.00 Tingsryd – Troja                      5–3
19.00 Västervik – Vita Hästen               5–2
19.00 Västerås – Almtuna                       4–0
20.30 Modo – Almtuna                            5–2

Hockeyettan
19.00 Dalen – Vimmerby                      1–4

Div 3 södra B
19.30 Skillingaryds IS – Tibro    5–6
19.30 Skara – Tidaholm                    7–2

Div 3 södra D

19.00 Lenhovda – Åseda                     1–10

 

Torsdag 28/10 2021: 21.45. Alla matcher slut

FOTBOLL
Allsvenskan herr
19.00 Degerfors – Elfsborg                  1–2
19.00 Halmstad – Örebro                     1–1
19.00 IFK Göteborg – Djurgården     3–0
19.00 IFK Norrköping – Mjällby         2–2

ISHOCKEY
SHL
19.00 Brynäs – Linköping            4–1
19.00 Frölunda – Djurgården      5–2
19.00 Oskarshamn – Leksand      1–4
19.00 Luleå – Färjestad                  2–1
19.00 Rögle – Skellefteå                 5–2
19.00 Timrå – Örebro                      3–4 förlängning
19.00 Växjö – Malmö                     5–3

Onsdag 27/10 2021: 21.20. Alla matcher slut.

FOTBOLL
Allsvenskan herr
19.00 Sirius – Hammarby     0–1
19.00 Kalmar FF – Varberg    2–0
19.00 Malmö FF – AIK             1–0
19.00 Östersund – Häcken       1–1

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Almtuna – Bofors Karlskoga            1–2
19.00 Vita Hästen – Tingsryd                     2–1
19.00 Björklöven – Mora                              8–2
19.00 Kristianstad – AIK                               3–1
19.00 Södertälje – Västerås                           2–5
19.00 Troja – HV 71                                    3–6

Tisdag 26/10 2021: 22.02. Alla matcher slut

FOTBOLL
VM-kval damer (Sveriges grupp)
16.30 Slovakien – Georgien               2–0
17.15 Finland – Irland                         1–2

Damer landskamp
20.05 Skottland – Sverige                    0–2

Superettan herr
19.00 Helsingborg – Gais                           0–1
19.00 Trelleborg – AFC    Eskilstuna       4–0

ISHOCKEY
SHL
19.00 Oskarshamn – Rögle                1–2 förlängning
19-00 Malmö – Skellefteå                    1–6

19.00 Västervik – Modo                      2–3 förlängning

Division 3
19.30 Tidaholm – Skillingaryd            3–4 förlängning

Måndag 25/10: 21.32. Alla matcher slut

FOTBOLL
Allsvenskan herr
19.00 Örebro – Degerfors                      1–2

Superettan herr
19.00 IFK Värnamo – Falkenberg      3–2

Söndag 24/10 2021: 20.30. Alla matcher slut.

BANDY
Träningsmatch
15.30 Åby/Tjureda U  – Waggeryds IK    3–7

FOTBOLL
Damer div 1
15.00 Mariebo – IFK Värnamo          1–1

Kval till div 2 dam
14.00 Waggeryd – Westbo                    0–0

Allsvenskan herr
15.00 Hammarby – Östersund         4–3
15.00 Elfsborg – Sirius                        3–0
15.00 Mjällby – IFK Göteborg            1–3
17.30 AIK – Norrköping                      1–0
17.30 Varberg – Malmö FF                 1–1

Superettan herr
13.00 Akropolis – Landskrona            1–0
15.00 Brage – Sundsvall                        0–0

Kval till division 4
14.00 Örserum – Forsheda                   4–1
15.00 Kärda – Sävsjö                                2–3

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
13.00 AIK – Kristianstad                           3–5

Hockeytrean

17.00 Skillingaryds IS – Falköping     6–5 förlängning

Lördag 23/10 – Alla matcher slut

FOTBOLL
Div 3
14.00 Waggeryd – Laholm          3–2

Kval till div 4
14.00 Västboås – Bankeryd           6–2

Kval till div 5
14.00 Bodafors – Hook                     1–5

VOLLEYBOLL
Elitserien
15.00 Örebro – Värnamo Volley      3–0

ISHOCKEY
SHL
18.00 Leksand – Växjö 2–3

Div 3 södra D
14.10 Skärblacka – Rydaholm 1–4

INNEBANDY
Division 1 damer
14.00 Värnamo IK – Gransholm               13–0

Division 4 herrar
15.00 Skillingaryds IK – Tenhults IF B     8–2

Fredag 22/10 2021: 21.52. Alla matcher slut

INNEBANDY
Division 2 damer
19.15 Skillingaryd – Gnosjö       5–7

Division 3 herrar
19.45 Värnamo – Tenhult            7–6
20.00 Östra  –  Tranås                      5–7

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Karlskoga – Troja         2–3
19.00 Almtuna – HV 71           4–5  straffar
19.00 Björklöven -Södertälje   3–4
19.00 Kristianstad – Västerås   3–1
19.00 Modo – Vita Hästen         4–0
19.00 Mora – AIK                        2–3
19.00 Tingsryd – Västervik        1–3

Hockeyettan
19.00 Dalen – Halmstad             3–1

Div 2 södra B
19.00 Gislaved – Värnamo           4–3
19.00 Borås – Nittorp                        5–3

Div 3 södra B
19.00 Skara – Lidköping                        3–6
19.00 Tidaholm –  Motala                      4–8
19.00 Sörhaga/Alingsås – Tibro           9–6

Torsdag 21/10 2021: 21.53. Alla matcher slut

FOTBOLL
VM-Kval damer
20.00 Irland – Sverige           0–1

Superettan herr
21.00 Gais  – Eksilstuna             2–3

ISHOCKEY
SHL
19.00 Brynäs – Malmö                            2–1 straffar
19.00 Djurgården – Oskarshamn        2–3
19.00 Färjestad – Örebro                       3–1
19.00 Luleå – Leksand                             1–3
19.00 Skellefteå – Rögle                           3–2 förlängning
19.00 Timrå – Linköping                          2–3 straffar
19.00 Växjö – Frölunda                           2–3 förlängning

Div 3 södra D
19.00 Rydaholm – Virserum                 5–2

Onsdag 20/10 2021: 22.50

FOTBOLL
U 21
17.00 IFK Värnamo – Helsingborg     1–0

Champions League
21.00 Chelsea – Malmö FF                       4–0

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Bofors Karlskoga – Tingsryd             3–4
19.00 Vita Hästen – Björklöven                    1–2 straffar
19.00 Troja – Almtuna                                   6–4
19.00 HV 71 – Södertälje                               5–0
19.00 Västerås – Modo                                    1–4

Div 2 södra B
19.00 Värnamo GIK – Nässjö                    2–5
19.00 Nittorp – Töreboda                               1–2
19.00 Ulricehamn – Gislaved                          2–1
19.00 Borås – Mjölby                                          4–1

VOLLEYBOLL
Elitserien damer
19.00 Gislaved – Engelholm                     0–3

Tisdag 19/10: 21.32. Alla matcher slut

FOTBOLL
Superettan
19.00 Landskrona – Jönköping                  2–0
19.00 Falkenberg – Helsingborg                    1–4

ISHOCKEY
SHL
19.00 Frölunda – Timrå                                    5–2
19.00 Örebro – Oskarshamn                             5–4 straffar

Hockeyallsvenskan
19.00 Västervik – Mora                                      3–4  förlängning

Div 3 södra B
19.30 Lidköping – Tibro                             4–1
19.30 Falköping – Skara                             4–3
19.30 Sörhaga/Alingsås – Tidaholm      16–3

Måndag 18/10: 21.03 Alla matcher slut

FOTBOLL
Allsvenskan herr
19.00 Häcken – Norrköping    5–0
19.00 Djurgården – Elfsborg    0–3

Superettan herr
19.00 Sundsvall – Akropolis    3–0
19.00 Örgryte – Trelleborg       2–2
19.00 Öster – Vasalund          3–2

Söndag 17/10 2021: 19.33. Alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
13.00 AIK – Häcken                0–0
14.00 Piteå – Rosengård          2–3
15.00 Eskilstuna – Örebro       1–2

Kval till div 2 dam
13.30 Rockneby – Westbo                 0–2
14.00 Kristianopel – Waggeryd     2–2

Allsvenskan herr
15.00 Hammarby -. AIK              1–0
15.00 Mjällby – Kalmar FF          4–0
17.30 IFK Göteborg – Örebro       2–0

Superettan herr
1
5.00 Norrby – Brage                     1–2

Kval till division 4
15.00 Bankeryd – Taberg           0–1
16.00 Forsheda – Kärda       0–2

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
15.00 Tingsryd – Mora                5–4

Hockeyettan
16.00 Dalen – Kalmar                 3–2 straffar

Div 2 södra B
16.00 Guts – Nittorp                    4–3
16.00 Töreboda – Ulricehamn    1–6
16.00 Nässjö – Gislaved               4–5
16.00 Mjölby – Värnamo GIK               3–1

Div 3 södra D
16.00 Rydaholms SK – Löfstad              4–2

Div 3 södra B
16.00 Motala – Skillingaryds IS             3–0

Lördag 16/10 2021: 20.22. Alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 1
14.00 Vittsjö – Hammarby               3–1
15.00 Djurgården – Kristianstad     1–4

Damer div 1
15.00 IFK Värnamo – Bergdalen       1–5

Allsvenskan herr
15.00 Degerfors – Halmstad                  2–1
15.00 Östersund – Malmö FF                0–3
17.30 Sirius – Varberg

Herrar div 3 sydvästra
13.00 Gais – IFK Värnamo           1–2
15.00 AFC Eskilstuna – Västerås      0–1

Herrar div 3 sydvästra
14.00 Waggeryd – Anderstorp          5–1

Kval till division 4 herrar
14.00 Sommen –Västboås                3–2

INNEBANDY
Division 2 damer
17.00 Jönköpings IK Utveckling – Skillingaryds IK 9–6 (spelad i torsdags)

ISHOCKEY
SHL
15.15 Brynäs – Luleå            2–4
15.15 Leksand – Örebro      2–0
15.15 Malmö – Skellefteå    3–2 straffar
15.15 Rögle – Färjestad       5–2
18.00 Linköping –  Frölunda       1–4
18.00 Timrå – Djurgården            2–5
18.00 Oskarshamn – Växjö        2–4

Hockeyallsvenskan
18.00 Bofors Karlskoga – Västervik     3–1
18.00 Modo – Troja                             4–3 förlängning

VOLLEYBOLL
Elitserien
14.00 Iksu – Lund                                    0–3
14.00 Gislaved — Falköping                  3–1
14.00 Värnamo – Linköping                3–0
14.30 Sollentuna – Hylte/Halmstad      0–3

Fredag 15/10 2021: 22.25  – alla matcher slut

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Björklöven – HV 71                 6–2
19.00 Södertälje – Almtuna                4–3 förlängning
19.00 AIK – Västerås                           2–5
19.00 Tingsryd – Mora                        4–2
19.00 Kristianstad – Vita Hästen      4–1

Hockeyettan
19.00 Hanhals – Dalen                0–3

Div 2 södra B
19.00 Värnamo – Ulricehamn    4–1
19.00 Töreboda – Guts                    1–6
19.00  Mjölby – Nittorp                   6–1
19.00 Gislaved – Borås                    3–6

INNEBANDY
Division 1 damer
19.45 Värnamo – Ryd          2–6

Division 3 norra herrar
19.30 Husar – Värnamo       8–12

Division 4 nordvästra herrar
r
19.30 Malmbäck – Skillingaryds IK     7–9

Torsdag 14/10: 22.20 – alla matcher slut

FOTBOLL
Champions League damer
18.45 Bayerns München – Häcken          4–0 

Damallsvenskan
18.30 Linköping – Växjö                            5–0
Superettan herr
19.00 Jönköpings Södra – Sundsvall        1–1

ISHOCKEY
SHL
19.00 Växjö – Skellefteå    3–6
19.00 Djurgården – Luleå   4–6
19.00 Frölunda – Rögle       2–3
19.00 Färjestad – Oskarshamn 1–4
19.00 Leksand – Brynäs   6–1
19.00 Linköping – Malmö   4–3
19.00 Örebro – Timrå              3–0

Div 3 södra D
19.00 Eksjö – Rydaholms SK   2–5

Onsdag 13/10 2021: 21.52 –  alla matcher slut

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Modo – HV 71                                 2–3
19.00 Björklöven – Troja                         1–4
19.00 Almtuna – Södertälje                       2–3 straffar
1
9.00 Vita Hästen – Bofors Karlskoga   0–1
19.00 Västervik – AIK                                 6–3
19.00 Västerås – Kristianstad                    3–2

Hockeyettan
19.00 Dalen – Nybro                     2–1

Div 2 södra B
19.00 Borås – Värnamo GIK    7–0
19.00 Nittorp – Gislaved            4–5 förlängning
19.00 Guts – Nässjö                      8–0
19.00 Ulricehamn – Mjölby        1–4

Champions Hockey League
Rögle – Sönderjyske              8–3

Tisdag 12/10 2021: 22.37 – alla matcher slut

FOTBOLL
VM-kval herrar
20.45 Sverige – Grekland          2–0
20.45 Kosovo – Georgien             1–2

U 21
16.00 IFK Värnamo – Mjällby    4–1

ISHOCKEY
Champions Hockey League
18.05 Frölunda – Helsingfors     4–2
18.05 Tappara – Skellefteå          4–2
18.05 Växjö – TPS Åbo           4–2
19.45 Friebourg  Leksand         3–0

SHL
19.00 Färjestad – Djurgården 5–4
19.00 Örebro  – Leksand          3–2

Måndag 11/10 2021: Inga matcher

Söndag 10/10 2021: 21.07

FOTBOLL

Damer kval till div 2
14.00 Waggeryd – Rockneby     8–1

Herrar kval till div 5
16.00 Hook – Österängen     8–4

Herrar div 5 västra
16.00 Rydaholm – Bor     2–0
16.00 Dardania – Liljan     6–2

ISHOCKEY
Hockeyettan
16.00 KRIF – Dalen      3–2

Div 2 södra B
17.00 Värnamo GIK – Nittorp    2–4
16.00 Gislaved – Guts                     0–1
16.00 Ulricehamn – Borås               0–3
16.00 Nässjö – Töreboda                 2–1

Div 3 södra D
16.00 Rydaholms SK – Åseda    2–9

Div 3 södra B
16.00 Motala – Tibro                        8–3
17.00 Skillingaryds IS – Skara   3–1

VOLLEYBOLL
Elitserien
15.00 Värnamo Volley – Lund   0–3

INNEBANDY
Division 2 damer
15.00 Skillingaryds IK – Westbo   3–1

Lördag 9/10

FOTBOLL
Damer div 1
13.00 Halmia – IFK Värnamo dam  4–0

Herrar div 3 sydvästra
15.00 Högaborg – Waggeryd             3–2

Herrar div 4 västra
13.00 Värnamo Södra – Mullsjö     6–2
13.00 Hovslätt – Forsheda                6–1

Herrar div 5 sydvästra
16.00 Västboås – Häradsbäck                               wo till Västboås
16.00 Markaryd – Kärda                                          2–4
16.00 Bredaryd Lanna – Råstorp/Timsfors       6–2

INNEBANDY
Division 1 damer
13.00 Vimmerby – Värnamo IK        4–3

Division 4 nordvästra herrar
15.00 Skillingaryds IK – Hestra    9–0

ISHOCKEY
SHL
15.15 Luleå – Växjö    3–2

VOLLEYBOLL
Elitserien
14.30 Falköping – Värnamo Volley   3–1


 

Fredag 8/10:  22.10 – alla matcher slut

FOTBOLL
U-21 EM
18.00 Sverige – Montenegro       3–1 

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Västervik                5–2
19.00 HV 71 – Karlskoga           7–2
19.00 Kristianstad – Modo       3—6
19.00 Mora – Almtuna               4–3 förlängning
19.00 Tingsryd – Björklöven    3–6
19.00 Troja – Vita Hästen     2–3 förlängning

Div 2 södra B
19.00 Guts – Värnamo GIK     2–1 förlängning
19.00 Nittorp – Ulricehamn       4–2
19.00 Töreboda – Mjölby           3–5

INNEBANDY
Herrar Division 3 Norra
19.45 Värnamo IK – Månsarp      13–5
19.45  Westbo – Tranås                        6–9
20.00 Ötsra – Gränna B                       4–3

Torsdag 7/10: 21.31 – alla matcher slut

FOTBOLL
Träningsmatch
13.00 AIK – Jönköpings Södra         1–3

Utvecklingsserie
18.15 Bor B – Horda A                 7–0

HANDBOLL
EM damer – kval
19.00 Sverige – Island              30–17

ISHOCKEY
SHL
19.00 Djurgården – Rögle               1–4
19.00 Frölunda – Färjestad             6–5 förlängning
19.00 Leksand – Oskarshamn        3–2
19.00 Malmö – Luleå                        1–2
19.00 Skellefteå – Timrå                   4–1
19.00 Växjö – Linköping                 2–0
19.00 Örebro – Brynäs                       4–0

Div 3 södra D
19.00 Lenhovda – Rydaholms SK    5–3


 

Onsdag 6/10 2021 – alla matcher slut

FOTBOLL
U 21
17.00 IFK Värnamo U 21 – Öster                          0–1
Damer div 4 Ljungby
19.00 Bor Rydaholm dam – Råstorp/Timsfors     1–2

SPEEDWAY
SM-final 2:2
18.00 Smederna – Dackarna             44–46 – totalt 81–99

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 Vita Hästen – HV 71        2–6
19.00 Västervik – Troja            3–1
Hockeyettan
19.00 Dalen – Tranås                    2–3

Tisdag 5/10 2021: 22.42 – alla matcher slut

FOTBOLL
Champions league damer
18.45 Häcken – Lyon                      0–3

Superettan herr
19.00 Trelleborg – Landskrona      2–2
19.00 Västerås – Gais                       3–0

ISHOCKEY
CHL
18.05 Helsingfors – Frölunda   2–3
18.05 Leksand – Fribourg         2–5
18.05 Skellefteå – Tappara        6–1
18.05 Turku Åbo – Växjö           3–1
20.45 Sönderjyske -Rögle         2–3

HANDBOLL
Handbollsligan herrar
19.00 Hallby – Sävehof            25–30

SPEEDWAY
SM-final 1:2
19.00 Dackarna – Målilla   53–37

 

Måndag 4/10 2021: 21.12 – alla matcher slut

FOTBOLL
Superettan herr
19.00 Brage – Öster                            2–2
19.00 Vasalund – IFK Värnamo     1–1

Söndag 3/10 2021: 19.30 –  alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
15.00 Eskilstuna – Djurgården     3–1
15.00 Hammarby – Piteå                1–1

Damer div 3 norra
16.00 Waggeryd – Bankeryd                                8–3
16.00 Jönköpings Södra B – Tranås/Torpa B        8–1
16.00 Nässjö – Mariebo                                               0–2
16.00 Taberg – Hallby                                                3–0
16.00 Ölmstad – Skillingaryd                               7–1

Damer div 3 västra

16.00 Westbo – Smålandsstenar       0–1
16.00 Ljungby -Ryssby                      6–0
16.00 IFK Värnamo U – Gnosjö    2–1
16.00 Liatorp/Eneryda – Lagan        7–0
16.00 Alvesta – Vrigstad                      1–4

Allsvenskan herr
15.00 AIK – Djurgården                  1–0
15.00 Kalmar FF – Sirius                3–1
15.00 Örebro – Häcken                    1–2
17.30 Norrköping – Hammarby     3–1
17.30 Malmö FF – Mjällby              0–1

Superettan herr
13.00 Akropolis – AFC Eskilstuna              1–0
15.00 Helsingborg – Sundsvall                    1–2
15.00 Jönköpings Södra – Norrby         0–1
17.00 Örgryte – Falkenberg                           1–1

Herrar div 5 sydvästra
16.00 Kånna – Bredaryd Lanna                      1–4
16.00 Råstorp/Timsfors – Delary/Pjätteryd       1–2

Herrar div 6
12.00 Hook – Klevshult                               1–1
12.00 Hillerstorp – Hånger                           4–2
12.00 Peking – Burseryd                                 1–1
12.00 Skillingaryd – Nissafors/Hestra       2–5
12.00 Bottnaryd – Skeppshult                         2–5

ISHOCKEY
Div 3 södra D
16.00 Rydaholm – Valdemarsvik                4–3 förlängning

INNEBANDY
Division 4 nordvästra herrar
13.00 Fagerhult Habo U – Skillingaryds IK         10–6

Lördag 2/10 2021: 20.48

FOTBOLL
Damallsvenskan
19.00 AIK – Växjö                        1–0
19.00 Kristianstad – Örebro      2–2
19.00 Häcken – Örebro               2–0
19.00 Vittjsö – Linköping          3–0

Damer div 1
14.00 Ulricehamn – IFK Värnamo 1–2
14.00 Astrio – Göteborgs DFF            2–2
14.00 Örby – Qviding                           6–1
14.00 Husqvarna FF – Bergdalen        3–0

Allsvenskan herr
15.00 Varberg – Degerfors            0–0
17.30 Halmstad – Östersund         1–1

Herrar div 3 sydvästra
13.00 Stafsinge – Råå                     3–1
14.00 Waggeryd – Halmia          1–3
14.00 Anderstorp – Högaborg       1–5
14.00 Gislaveds IS – Vejby
14.00 Laholm – Hittarp                  1–3

Herrar div 4 västra
13.00 Lammhult – Smålandsstenar       3–0
15.00 Kulltorp – Värnamo Södra       5–0
15.00 Mullsjö-Sandhem – Moheda
15.00 Slätthög – Bosna                              1–1

Herrar div 5 sydvästra
14.00 Reftele – Guddarp                             2–0
15.00 Kärda – Västboås                        1–0
16.00 Häradsbäck – Strömsnäsbruk        2–3
16.00 Torpa – Markaryd                             0–3

Herrar div 5 sydvästra
12.30 Liljan – Norrahammars GIS          2–2
16.00 Bor – Dardania                              1–4
16.00 Månsarp – Rydaholm                    3–2
16.00 Norrahammars IK – Bodafors        2–2

ISHOCKEY
SHL
15.15 Örebro – Malmö                     3–4
15.15 Växjö – Djurgården            4–2
18.00 Färjestad – Leksand          3–4 förlängning
18.00 Frölunda – Timrå               3–2
18.00 Luleå – Oskarshamn          2–4

Hockeyettan
15.00 Mörrum – Dalen            3–2
15.00 Nybro – Karlskrona          2–1
16.00 Tranås – Halmstad           0–2
Div 2 södra B
16.00 Värnamo – Töreboda         5–2
16.00 Mjölby – Gislaved                 4–3 straffar
16.00 Guts Finspång – Borås        2–0
16.00 Nittorp – Nässjö                  4–2

INNEBANDY
Division 1 damer
15.00 CL 98 Vimmerby                             4–3
15.30 Ryd – Husqvarna IK                          6–6
16.00 Värnamo IK – Sävsjö IBK          3–1

Herrar Division 3 Norra
12.30 Gränna B – Westbo               9–5
13.00 Värnamo – Sävsjö B             12–3
17.00 Tenhult – Nässjö                     5–2

Fredag 1/10 2021: 21.35 – alla matcher slut

FOTBOLL
Allsvenskan herr
19.00 Elfsborg – IFK Göteborg               1–0

Herrar div 4 västra
19.00 Forsheda – Gnosjö                        0–6
19.00 Jönköpings BK – Hovslätt               8–0

Herrar div 5 västra
19.00 Sävsjö – Vrigstad                               0–2

HANDBOLL
Handbollsligan
19.00 Malmö – Hallby                            30–29

INNEBANDY
Superligan dam
19.00 Jönköping – Endre                        2–8

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – HV 71                                    0 –2
19.00 Troja – Bofors Karlskoga               1–4
19.00 Almtuna – Tingsryd                          7–2
19.00 Björklöven – Västervik                     0–1
19.00 Modo – Kristianstad                         5–3
19.00 Västerås – Vita Hästen                     8–4

Torsdag 30/9 2021: 21.44 – alla matcher slut

FOTBOLL
Superettan herr
19.00 AFC Eskilstuna – Öster          1–1
19.00 Brage – Vasalund                      3–0
19.00 IFK Värnamo – Västerås     3–2

ISHOCKEY
SHL
19.00 Skellefteå – Färjestad           4–0
19.00 Djurgården – Leksand          1–3
19.00 Linköping – Rögle                 4–1
19.00 Timrå – Luleå                          5–3
19.00 Oskarshamn – Brynäs           6–3
19.00 Malmö – Växjö                        1–3
19.00 Frölunda – Örebro              4–2

Träningsmatch
19.00 SIS – Rydaholm          14–3

Onsdag 29/9 2021: 04.30

FOTBOLL
Champions league
18.45 Zenit – Malmö FF                  4–0
21.00 Juventus – Chelsea                 1–0

Superettan herr
19.00 Akropolis – Jönköpings Södra     1–1
19.00 Falkenberg – Landskrona              2–1
19.00 Gais – Örgryte                                  2–1
19.00 Sundsvall – Trelleborg                   2–0
19.00 Norrby – Helsingborg                     2–2

SPEEDWAY
SM-semifinaler 2:2
19.00 Smederna – Rospiggarna (44–46 match 1)    48–41 – totalt 92–87
19.00 Västervik – Dackarna  (43–47 match 1)          41–49 – totalt 84–96

ISHOCKEY

Hockeyallsvenskan
19.00 Björklöven – Kristianstad                                     6–3
19.00 Modo – Västervik                                                    4–0
19.00 Mora – AIK                                                               1–5
19.00 Södertälje – Troja/Ljungby                              4–1
19.00 Vita Hästen – Almtuna                                           4–5
19.00 HV 71 – Västervik                                                   4–1
19.00 Tingsryd – Bofors Karlskoga                                 1–4

Tisdag 28/9 2021: 22.07

FOTBOLL
Herrar div 5 västra
19.00 Dardania – Rydaholm     1–5

SPEEDWAY
SM-semifinaler
Dackarna – Västervik                  4743
Rospiggarna – Smederna           46–44

Måndag 27/9 2021: 21.40

FOTBOLL
Allsvenskan
19.00 Degerfors – AIK                        2–1
19.00 IFK Göteborg – Kalmar FF   0–2
19.00 Halmstad – Sirius                    1–1

Div 4
19.15 Värnamo Södra – Slätthög (Gröndal)     1–2

INNEBANDY
Träningsmatch
19.30 Skillingaryds IK herr – Sävsjö B                   8–3

Söndag 26/9 2021: 20.38 – alla matcher slut

FOTBOLL

Damallsvenskan
14.00 Piteå – Vittsjö                            1–1
16.00 Rosengård – Kristianstad        1–1
17.00 Örebro – AIK                              2–0
17.00 Linköping – Eskilstuna           0–0

Damer div 1
17.00 IFK Värnamo – Nittorp           0–0

Damer div 3 västra
16.00 Lagan – IFK Värnamo U                         uppskjuten
16.00 Gnosjö – Ljungby                                                   2–4
16.00 Vrigstad – Westbo                                                  4–7
16.00 Ryssby – Alvesta                                                      1–2
16.00 Smålandsstenar/Burseryd – Liatorp/eneryd     1–0

Damer div 3 norra
11.00 Bankeryd B – Jönköpings Södra                               5–3
17.00 Hallby – Holsby                                                            2–0
17.00 Skillingaryd – Nässjö                                               3–3
17.00 Mariebo U – Waggeryd                                          3–5
17.00 Tranås /Torpa B – Taberg/ Tenhult Dam                1–4

Allsvenskan herr
15.00 Mjällby – Elfsborg                      4–0
15.00 Östersund – Djurgården           0–3
17.30 IFK Norrköping – Varberg         2–1
17.30 Häcken – Hammarby                 1–1

Superettan herr
13.00 Öster – Helsingborg                          2–1
15.00 Trelleborg – IFK Värnamo            2–3

Herrar div 5 sydvästra
16.00 Torpa – Reftele                                    6–2
16.00 Guddarp – Råstorp/ Timsfors           4–3

Herrar div 6
12.00 Hånger – Bottnaryd                   1–3
12.00 Klevshult – Hillerstorp           2–2
12.00 Nissafors – Hook                     2–7
12.00 Burseryd – Skillingaryd           6–3
12.00 Skeppshult – Peking                  0–2

INNEBANDY
Träningsmatch
14.00 Skillingaryds IK dam – Värnamo J 20              1–9

ISHOCKEY
Hockeyettan
16.00 Tranås – Dalen  6–4

Träningsmatch
16.00 Tidaholm – Skillingaryd   2–8

Lördag 25/9 2021: 20.50 –  alla matcher slut

BOWLING
09.00 Full House – Forsheda               12–8
10.00 Forsheda F – Varta F 1               12–8
10.00 SIS herr – IK Heim                           7–13
10.00 Varta F 2 – Team Värnamo F 1      11–9
11.00 Höganäs – Forsheda                   13–6
11.00 Karlskrona BK – Team Värnamo  11–9
14.00 Oskarshamn F – Team Värnamo F 1  3–17
15.00 Team Värnamo F 2 – Turbo F  15–5

FOTBOLL

Damallsvenskan
15.00 Djurgården – Hammarby     2–1
17.00 Växjö – Häcken                       1–1

Damer div 1
13.00 Halmia – Husqvarna   3–0
13.00 Qviding – Ulricehamn   1–5
14.00 Bergdalen – Kenty     3–0
15.00 Mariebo – Astrio    0–1
17.00 Göteborg – Örby            1–1

Damer div 4 Västbo
12.00 Hallby B  – Mullsjö     3–2
12.00 Sgoif/Bif B –   Haga   3–0 walkover

Damer div 4 Ljungby
10.30 Moheda – Bor/Rydaholm  5–4
12.00 Älmhult B – Lagans   U    2–4
12.00 Sunnerbo – Hjortsberga  2–3

Allsvenskan herr
17.30 Malmö FF – Örebro      5–1

Superettan herr
13.00 Gais – Falkenberg              0–0
15.00 Landskrona – Norrby       1–0
15.00 Vasalund – Akropolis       0–1
15.00 Västerås – Sundsvall          1–2
17.00 Jönköpings Södra – Brage    0–0

Herrar div 3 sydvästra
15.00 Vejby – Stafsinge    2–1
15.00 Råå – Waggeryd    2–1

Herrar div 4 västra
13.00 Moheda – Kulltorp                                       0–2
15.00 Jönköpings BK – Lammhult                     12–0
Värnamo Södra – Slätthög spelas måndag
15.00 Smålandsstenar – Mullsjö/Sandhem      8–3
15.00 Gnosjö – Hovslätt                                       8–1

Herrar div 5 västra
13.00 Norrahammars GIS – Bor    6–4
16.00 Bodafors – Vrigstad                 0–2
16.00 Taberg – Liljan                      4–0

Herrar div 5 sydvästra
15.00 Delary/Pjätteryd – Kånna                 2–2
16.00 Bredaryd Lanna – Häradsbäck    1–1
16.00 Västboås – Markaryd                       2–5
16.00 Strömsnäsbruk – Kärda                  3–3

INNEBANDY
Träningsmatch
15.00 Olofström – Värnamo IK dam     5–4

ISHOCKEY
SHL
15.15 Luleå – Örebro                   0–2
15.15 Leksand – Linköping         3–4 straffar
15.15 Brynäs – Skellefteå              3–1
18.00 Växjö – Rögle                        3–2
18.00 Oskarshamn – Frölunda     2–3 förlängning

Fredag 24/9 2021: 23.10 –  alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 4 Västbo
18.30 Gnosjö B – Hestra/Grimsås                      3–3

Herrar div 3 sydvästra
19.00 Ljungby – Gislaved IS                      0–1
19.00 Högaborg – Hittarp                          0–2
19.00 Halmia – Anderstorp                       6–0

Herrar div 4 västra
19.45 Bosna – Forsheda                     1–0

Herrar div 5 västra
19.00 Sävsjö – Stockaryd/Rörvik      3–3
19.00 Dardania – Månsarp              0–0

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
18.00 HV 71 – AIK                                 3–2
19.00 Västerås – Tingsryd                      5–2
19.00 Almtuna – Troja/Ljungby       4–2
19.00 Vita Hästen – Mora                      4–3 straffar
19.00 Västervik – Modo                           5–2
19.00 Kristianstad – Bofors Karlskoga  1–2
20.30 Södertälje – Björklöven                 2–10


Torsdag 23/9 2021: 2.48 –  alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 4 Ljungby
19.30 Torpa – Bredaryd/Lanna kombination    1–1

Damer div 4 Ljungby
19.00 Varberg – Häcken                        1–1
19.00 Kalmar FF – AIK                           1–1
19.00 Mjällby – Halmstad                      0–0
19.00 Hammarby – IFK Göteborg        3–0

Herrar div 5 västra
19.15 Rydaholm – Norrahammars IK         1–0

ISHOCKEY
SHL
19.00 Brynäs – Växjö                       6–4
19.00 Linköping – Färjestad              0–4
19.00 Malmö – Djurgården                 3–2
19.00 Frölunda – Leksand                  2–4

Träningsmatch
19.00 Rydaholm – Skillingaryd        3–8

Onsdag 22/9 2021: 21.33 –  alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 3 norra
19.00 Skillingaryd – Jönköpings Södra B (i Vaggeryd)   1–5
19.30 Tranås /Torpa B – Mariebo U                                        0–0

Allsvenskan herr
19.00 Elfsborg – Malmö FF                  0–1
19.00 Sirius – IFK Norrköping           1–4
19.00 Örebro – Östersund                  2–0
19.00 Djurgården – Degerfors          3–2

ISHOCKEY
Träningsmatcher
19.00 VGIK – Alvesta       3–5
19.00 Mariestad – Dalen  1–6

Tisdag 21/9 2021: 21.30 – alla matcher slut

FOTBOLL
VM-kval damer
18.30 Sverige – Georgien                      4–0

Superettan herr
19.00 Helsingborg – Jönköpings Södra    3–0

Herrar U 21
17.00 IFK Värnamo – Landskrona       2–3

Herrar div 5 västra

18.15 Kulltorp – Smålandsstenar            5–2

ISHOCKEY
Träningsmatcher
19.00 HV 71 – Bofors Karlskoga         3–2
19.00 Rydaholm – Diö                        3–2

SPEEDWAY
SM-kvartsfinaler
19.00 Dackarna – Lejonen                  –
19.00 Rospiggarna – Vetlanda

Måndag 20/9 2021: 22.03 – alla matcher slut

FOTBOLL

Damer div 4 Ljungby
19.00 Bor/Rydaholm  – Liatorp/Eneryda B    3–3
19.15 Ljungby B – Lagan U     2–3

Allsvenskan herr
19.00 Hammarby – Varberg      1–0
19.00 AIK – IFK Göteborg        3–1

Superettan herr
19.00 IFK Värnamo – Örgryte   1–1

Söndag 19/9 2021: 20.10 – alla matcher slut

BOWLING
09.00 Femtionian F – Forsheda F   9–11
12.40 Hovet – Forsheda F               10–10

FOTBOLL

Damer div 3 västra
17.00 Alvesta – Ljungby   2–5
17.00 Gnosjö – Lagan     3–0
17.00 Westbo – Ryssby    3–1
17.00 Liatorp/Eneryda – Vrigstad   5–3

Damer div 3 norra
17.00 Jönköpings Södra B – Mariebo   U      0–3
17.00 Nässjö – ÖIS/Vista U                                0–3
17.00 Holsby – Tranås /Torpa B                       1–2
17.00 Taberg/ Tenhult Dam – Bankeryd  B     3–2
17.00 Waggeryd – Skillingaryd                 3–0 (walkover)

Allsvenskan herr
15.00 IFK Norrköping – Örebro  3–0
15.00 Östersund – Elfsborg         3–1
17.30 Halmstad – Kalmar FF       0–1

Superettan herr
13.00 Akropolis – Västerås          0–2
15.00 Falkenberg – Öster            0–2

Herrar div 5 västra
16.00 Vrigstad – Rydaholm       2–0

Herrar div 5 sydvästra
15.00 Markaryd – Strömsnäsbruk       5–1
15.00 Kärda – Bredaryd Lanna            2–0
16.00 Häradsbäck – Delary/Pjätteryd     3–2

Herrar div 6
12.00 Peking – Hånger                      7–1
12.00 Skillingaryd – Skeppshult    1–5
12.00 Hillerstorp – Hook                  2–5
12.00 Bottnaryd – Klevshult            3–4

Utveckling
17.00 Horda – Västboås U      2–3

INNEBANDY
Smålandscupen dam
15.30 Ryd – Skillingaryd               4–2

Träningsmatch damer
13.00 Värnamo – Olofström  1–4

ISHOCKEY
Tv-pucken flickor
09.40 Småland – Skåne                  8–0
16.20 Västergötland – Småland   0–10

Träningsmatcher
16.00 SIS – Tidaholm                               3–1
16.00 Ulricehamn – Värnamo GIK   2–5
16.00 Dalen – Tranås                              1–2

Lördag 18 september 2021; 20.53 – alla matcher slut

BOWLING

11.40 Team Kungsbacka F – Team Värnamo F 2 10–10 (5593–5708)
10.00 Team Värnamo F 1 – Cahoot F    16–3 (6032–5244)
13.00 Clan F 1 – Forsheda           14–6 (6589–6288)
13.40 Linnéa – SIS dam               11–9 (5157–5036)
13.50 Trippel – SIS herr               13–7 (5748–5746)
14.00 Team Värnamo – Varta   9–11 (6420–6240)
15.30 Bockarna F 2 – SIS herr          4–16 (4967–5495)
16.00 Heim – Team Värnamo  F2 9–11 (5477–5384)

FOTBOLL

Damer div 1
13.00 Nittorp – Ulricehamn           4–2
14.00 Astrio – Bergdalen                 2–3
14.00 Husqvarna FF – IFK Värnamo    5–0
14.00 Örby – Mariebo                         2–0
14.30 Kenty – Halmia                        0–2
17.00 Qviding – Göteborg                 1–4

Damer div 4 Västbo
12.00 Torpa  – Gnosjö B          5–0
12.00 Haga – Bredaryd Lanna Komb       0–3 (walkover)
12.00 Mullsjö  – Sgoif/Bif B         5–1

Damer div 4 Ljungby
12.00 Sunnerbo – Moheda  1–1
12.00 Grimslöv B – Hjortsberga        2–3

Allsvenskan herr
15.00 Degerfors – IK Sirius     1–2
15.00 Malmö FF – Djurgården   1–1
17.30 Häcken – Mjällby AIF       0–0

Superettan herr
13.00 Norrby – Trelleborg                       1–1
15.00 Athletic Eskilstuna – Vasalund   1–2
15.00 Brage – Gais                              1–4
17.00 Sundsvall – Landskrona         1–0

Herrar div 3 sydvästra
12.00 Hittarp – Halmia          2–1
13.00 Stafsinge – Ljungby     0–0
14.00 Högaborg – Laholm     4–1
14.00 Waggeryd – Vejby     2–1
15.00 Anderstorp – Råå         2–5

Herrar div 4 västra
15.00 Gnosjö – Jönköpings BK               2–3
15.00 Mullsjö/Sandhem – Lammhult    4–3
15.00 Slätthög – Moheda                           3–1
15.00 Hovslätt – Bosna                              4–0

Herrar div 5 västra
12.00 Bor – Taberg                                       0–4
13.00 Månsarp – Norrahammars GIS      0–0
16.00 Norrahammars IK – Dardania     2–2
16.00 Bodafors – Sävsjö                              1–1

Herrar div 5 sydvästra
14.00 Västboås – Torpa                          2–2
16.00 Kånna – Guddarp                            1–2
16.00 Råstorp/ Timsfors – Reftele         3–1

Herrar div 6
12.00 Nissafors/Hestra – Burseryd         1–5

INNEBANDY
Träningsmatch herrar
15.00 Skillingaryd – Husar

ISHOCKEY
SHL
15.15 Djurgården – Brynäs         3–2 förlängning
15.15 Malmö – Färjestad             3–5
15.15 Timrå – Växjö                  2–6
18.00 Frölunda – Luleå             2–1
18.00 Skellefteå – Leksand       3–0

Tv-pucken flickor
11.20 Blekinge – Småland                0–6
16.20 Småland – Östergötland        5–0



Fredag 17/9 2021: 13.00

FOTBOLL
VM-kval damer
17.30 Slovakien – Sverige                       0–1

Herrar div 4 västra
19.00 Forsheda – Värnamo Södra  0–4

Herrar div 5 västra
19.00 Liljan – Stockaryd/Rörvik           2–1

INNEBANDY
Träningsmatch herrar
19.30 Värnamo – Hovmantorp           7–10

ISHOCKEY
Tv-pucken flickor
11.40 Småland – Göteborg                    4–1
18.20 Bohuslän/dal – Småland          0–24


Torsdag 16/9 2021: 21.30 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 3 västra
19.00 IFK Värnamo U – Sgoif/Bif     1–2

Superettan herr
19.00 IFK Värnamo – J-Södra    2–0

ISHOCKEY
SHL
19.00 Brynäs – Timrå    2–4
19.00 Oskarshamn – Malmö    2–5
19.00 Leksand – Rögle     1–5
19.00 Linköping – Djurgården   1–3
19.00 Skellefteå – Frölunda      0–2
19.00 Växjö – Örebro         3–2 förlängning

Träningsmatcher
19.00 Diö – Rydaholm      inställd
19.00 Troja – Tingsryd       3–2


Onsdag 15/9 2021: 21.21 – alla matcher slut

ISHOCKEY
Träningsmatcher
19.00 Halmstad – Dalen           3–4
19.00 Tingsryd – HV 71              1–7


Tisdag 14/9 2021 – uppdaterad 21.56

Damer div 1
19.00 Husqvarna FF – Nittorp          0–0

Damer div 3 norra
19.30 Tranås /Torpa B – Hallby        2–3

Damer div 4 Ljungby
17.45 Lagan U – Grimslöv B     4–3

Herrar div 4 västra
19.00 Bosna – Lammhult        2–1

Champions league
21.00 Malmö FF – Juventus    0–3

Superettan herr
19.00 Helsingborg – Trelleborg   1–1

SPEEDWAY
Elitserien – slutspel
19.00 Lejonen – Dackarna      42–48
19.00Rospiggarna – Vetlanda   48–42


Måndag 13/9 2021. Uppdaterat klockan 21.43 –  alla matcher slut

Damer div 4 Ljungby
19.00 Liatorp/Eneryda B – Moheda   2–4

Allsvenskan herr
19.00 Elfsborg – Häcken   4–2
19.00 Mjällby – AIK           0–0
19.00 Örebro – Varberg     0–3

Superettan herr
19.00 Vasalund – Sundsvall     1–2

ISHOCKEY
Träningsmatch
Troja/Ljungby – Kristianstad     5–1


Söndag 12 september 2021: 20.47 — alla matcher slut

BOWLING
10.00 Team Värnamo F 2 – Trippel               15–5 (5676–5327)
10.00 Skillingaryds IS herr – Vårkulla F     10–9 (5146–5272)

FOTBOLL

Damallsvenskan
14.00 Kristianstad – Linköping      1–0
14.00 Hammarby – Rosengård       1–2
15.00 Eskilstuna – Växjö                  2–1
16.00 AIK – Piteå                               0–1
16.00 Häcken – Örebro                     2–0

Damer div 1
15.00 Mariebo – Qviding                  5–1

Damer div 3 norra
14.00 Bankeryd B – Holsby                  1–3
17.00 Mariebo U – Taberg/Tenhult    uppskjuten
17.00 Skillingaryd – J-Södra B         spelas 22/9
17.00 Öis/Visa – Waggeryd                  1–7

Damer div 3 västra
17.00 Alvesta -Gnosjö                  0–7
17.00 Ryssby – Liatorp-Eneryda                  2–1
17.00 Smålandsstenar/Burseryd – Lagan                  1–3
18.00 Ljungby – Westbo          0–2 

Allsvenskan herr
15.00 Djurgården – Hammarby          4–1
15.00 Kalmar FF – Degerfors              4–1
17.30 IFK Göteborg – Halmstad        2–0

Superettan herr
13.00 Öster – IFK Värnamo              2–0

Herrar div 5 sydvästra
14.00 Torpa – Råstorp-Timsfors             4–1
16.00 Guddarp – Häradsbäck                  6–1

Herrar div 6
12.00 Hillerstorp – Nissafors            4–2
12.00 Hook – Bottnaryd                   8–0
12.00 Hånger – Skillingaryd       8–1
12.00 Klevshult – Peking             1–2

Ute B
17.00 Horda – Kärda B                  2–2

ISHOCKEY
Turnering i Sävsjö
16.30 HA 74 – Värnamo GIK        4–2


Lördag 11 september 2021: 20.15  – alla matcher slut

BOWLING
10.00 Team Värnamo – BK Ohm                 10–10
14.10 Skillingaryds IS dam – Götene         18–2
15.00 Forsheda BK – Pergamon F                16–4

FOTBOLL
Damallsvenskan
15.00 Djurgården – Vittsjö                              2–2

Damer div 1
13.00 Nittorp – Husqvarna                            1–3
14.00 Ulricehamn – Kenty                             2–3
14.00 Halmia – Örby                                       1–2
15.00 IFK Värnamo – Astrio                         5–1
15.00 Bergdalen – Göteborg                            3–2

Damer div 4 Ljungby
12.00 Hjortsberga – Lagan U                         spelas 16/9
12.00 Grimslöv – Sunnerbo B                               2–5
12.00 Älmhult B – Bor/Rydaholm                  0–2

Damer div 4 Västbo
11.00 Haga – Torpa
12.00 Bredaryd Lanna komb dam – Mullsjö       1–1
12.00 Hallby B – Hestra/Grimsås                                   7–1

Allsvenskan herr
15.00 Malmö FF – IFK Norrköping     1–1
15.00 Sirius – Östersund                       1–0

Superettan herr
13.00 Trelleborg – Brage           3–1
13.00 Örgryte – Akropolis         3–1
15.00 J-Södra – Falkenberg   2–1
15.00 Landskrona – Gais         2–1
15.00 Västerås – Norrby            1–1
17.00 Athletic Eskilstuna – Helsingborg 2–2

Herrar div 3 sydvästra
15.00 Vejby – Anderstorp     10–0
15.00 Råå – Hittarp                  1–2
16.00 Laholm – Gislaved IS   2–1

Herrar div 4 västra
13.00 Lammhult – Kulltorp         1–2
13.00 Moheda – Forsheda               1–0
15.00 Bosna -Gnosjö                          0–2
15.00 Smålandsstenar – Slätthög    5–3

Herrar div 5 sydvästra
13.00 Reftele – Kånna                              1–1
16.00 Bredaryd Lanna – Markaryd   1–0
16.00 Delary-Pjätteryd – Kärda          2–3

Herrar div 5 västra
15.30 Norrahammars GIS – Norrahammars IK  1–4
16.00 Stockaryd/Rörvik – Bor                               3–3
16.00 Taberg -Månsarp                                            1–2

INNEBANDY
Träningsmatch
14.00 Mullsjö – Skillingaryds IK dam         inställd

ISHOCKEY

•SHL
15.15 Frölunda – Brynäs                               2–4
15.15 Oskarshamn – Timrå                           5–4
15.15 Växjö – Färjestad                               3–4 straffar
18.00 Djurgården – Skellefteå                       2–5
18.00 Leksand – Malmö                               3–4
18.00 Luleå – Linköping                               5–2
18.00 Örebro -Rögle                                     2–3

Cup i Sävsjö
13.30 Nässjö – Värnamo GIK         3–5
Träningsmatch
15.00 Skillingaryd – Lenhovda         7–2
16.00 Halmstad – Rydaholm            4–5


Fredag 10 september 2021: 22.07 – alla matcher slut

FOTBOLL
Herrar div 3 sydvästra
19.00 Halmia – Högaborg          2–0
19.00 Ljungby – Waggeryd      0–2

Herrar div 4 västra
19.00 Jönköpings BK – Mullsjö-Sandhem     4–1

Herrar div 5 västra
19.00 Sävsjö – Liljan              2– 2
19.00 Dardania – Vrigstad
19.00 Rydaholm – Bodafors

ISHOCKEY
Cup i Sävsjö
17.00 Boro/Vetlanda – Värnamo GIK   4–5


Torsdag 9 september 2021: 21.10 –  alla matcher slut

FOTBOLL
Herrar div 4 västra
18.45 Värnamo Södra –
Hovslätt   4–0

Herrar div 5 sydvästra
18.00 Strömsnäsbruk – Västboås     2–3

Herrar div 6
17.45 Skeppshult – Burseryd                  0–2


Onsdag 8 september 2021: 22.44 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damer – kval till Champions league
19.00 Häcken – Vålerenga 3–2 (totalt 6–3)
19.00 Hoffenheim – Rosengård 3–3 (totalt 6–3)
Damer div 3 västra
17.45 Vrigstad – IFK Värnamo U          3–0
VM-kval
20.45 Grekland – Sverige                        2–1
Utvecklingsserie
18.00 Hånger utv – Horda                      4–0


Tisdag 7 september 2021: 21.33

FOTBOLL
Svenska Cupen dam
19.00 IFK Värnamo – Husqvarna      2–3

Damer div 4 Västbo
19.00 Gnosjö – Hallby                        0–4

U 21
17.00 IFK Värnamo – Trelleborg  2–0

INNEBANDY
Träningsmatch
19.00 Skillingaryds IK D – Hovslätt F 03    1–6

ISHOCKEY
Träningsmatch
19.00 Kristianstad – Troja/Ljungby       3–2

SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Lejonen – Vetlanda       38–52
19.00 Masarna – Indianerna   40–50
19.00 Piraterna – Rospiggarna   37–53
19.00 Västervik – Smederna   52–38


Måndag 6 september 2021: 21.48 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 3 norra
20.00 J-Södra B – Ölmstad                       5–1

Damer div 4 Ljungby
18.30 Bor/Rydaholm – Ljungby B           1–7

Damer div 4 Västbo
19.00 Hestra/Grimsås – Smålandsstenar/Burseryd B  3–1

Superettan herr
19.00 Sundsvall – Örgryte    0–1
19.00 Öster – Västerås         1–1

SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Indianerna – Vetlanda   40–50


Söndag 5 september 2021: 20.23

FOTBOLL

Damallsvenskan
14.00 Kristianstad – Hammarby      1–2
17.00 Linköping – Djurgården      3–1

Damer div 1
15.00 Göteborgs DFF -Bergdalen     2–2

Damer div 3 norra
17.00 Hallby Bankeryd                  0–1
17.00 Taberg – Skillingaryd       1–0
17.00 Holsby – Mariebo U              1–3
17.00 Waggeryd – Nässjö             5–1

Damer div 3 västra
17.00 Westbo – Alvesta                   2–0
17.00 Liatorp-Eneryda – Ljungby   1–1
17.00 Gnosjö -Smålandsstenar      4–1
17.00 Lagan -Vrigstad                    2–4

Herrlandskamp
15.00 Sverige – Uzbekistan      2–1

Superettan herr
15.00 Norrby -Vasalund                       0–0

Herrar div 5 västra
16.00 Månsarp – Stockaryd/Rörvik           0–2
17.30 Vrigstad – Norrahammars GIS         5–0

Herrar div 5 sydvästra
15.00 Kärda – Guddarp                    2–1
16.00 Kånna – Råstorp-Timsfors      4–2

Herrar div 6
12.00 Skillingaryd – Klevshult     2–3
12.00 Peking – Hook                          3–0 (walk over)
12.00 Burseryd – Hånger                   4–0

INNEBANDY
Smålandscupen
14.00 Skillingaryds IK – Craftstaden    4–5
Träningsmatch herrar
16.00 Finland – Sverige                            1–4

ISHOCKEY
CHL
18.05 Bremerhaven – Växjö                   2–1
18.05 Skellefteå – Eisbären Berlin       5–3
Träningsmatch
16.00 Lenhovda – Skillingaryd           0–1


Lördag 4 september 2021: 22.59 – alla matcher slut

FOTBOLL

Damallsvenskan
14.00 Vittsjö – Eskilstuna         1–0
14.30 Rosengård – AIK              3–0
15.00 Piteå – Häcken                  0–1
15.00 Växjö -Örebro                   0–1

Damer div 1
14.00 Astrio – IFK Värnamo           2–3
14.30 Kenty – Ulricehamn                    2–2
17.00 Qviding – Mariebo                      2–4

Damer div 4 Västbo
12.00 Hestra/Grimsås – Burseryd ej spelad
12.00 Mullsjö – Haga                           9–0

Superettan herr
13.00 Falkenberg – Akropolis     3–3
15.00 Brage – Landskrona          1–0
15.00 Gais – Athletic Eskilstuna ej spelad

Herrar div 3 sydvästra
12.00 Hittarp – Vejby                    2–2
13.00 Stafsinge – Gislaveds IS      4–2
15.00 Halmia – Laholm               3–2
15.00 Anderstorp – Ljungby        1–1

Herrar div 4 västra
13.00 Bosna – Jönköpings BK      1–5
15.00 Gnosjö – Värnamo Södra 2–1
15.00 Hovslätt – Moheda                 2–1
15.00 Slätthög – Lammhult               1–2

Herrar div 5 västra
14.00 Vrigstad – Norrahammar      spelas söndag
16.00 Bodafors – Dardania                 1–3
16.00 Norrahammars IK – Taberg       0–4

Herrar div 5 sydvästra
13.00 Häradsbäck – Reftele               2–0
13.00 Strömsnäsbruk – Torpa            1–0
15.00 Markaryd – Delary-Pjätteryd   3–0

Herrar div 6
12.00 Bottnaryd – Hillerstorp uppskjuten

INNEBANDY
Träningsmatch herr
17.00 Finland – Sverige           3–4

ISHOCKEY
CHL
14.05 Frölunda – Zürich           4–3 förlängning
15.00 Trinec – Leksand            1–3
20.00 München – Rögle           2–1


Fredag 3 september 2021: 23.05 – alla matcher slut

FOTBOLL

Damer div 1
19.00 Husqvarna – Nittorp        Uppskjuten

Herrar div 3 sydvästra
19.00 Högaborg – Råå            4–2

Herrar div 4 västra
18.15 Kulltorp – Mullsjö-Sandhem         0–1
18.30 Forsheda – Smålandsstenar       2–2

Herrar div 5 sydvästra
18.15 Västboås – Bredaryd Lanna    5–1

Herrar div 5 västra
18.30 Bor – Liljan                                    1–5

ISHOCKEY
CHL
18.05 Skellefteå – Lugano                              3–5
19.35 Sparta Prag – Växjö                            2–1 förlängning
Träningsmatcher
18.00 Färjestad – Djurgården                        2–1 förlängning
18.00 Vita Hästen – Troja/Ljungby          4–2
18.00 Västervik – HV 71                               4–3  förlängning
19.00 Osby – Värnamo                                 0–5


Torsdag 2 september 2021: 22.38 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 3 västra
18.45 IFK Värnamo – Ryssby    2–2

VM-kval herrar
18.00 Georgien – Kosovo                0–1
20.45 Sverige – Spanien                2–1

Herrar div 5 sydvästra
19.00 Rydaholm – Sävsjö           0–2

Herrar div 6
18.00 Nissafors – Skeppshult       0–13
ISHOCKEY
CHL
18.05 Frölunda – Mlada Boleslav            4–3
19.30 Slovan Bratislava – Leksand          2–4
20.05 Zug – Rögle                                       1–2 förlängning
SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Indianerna – Dackarna                   41–49
19.00 Piraterna – Masarna                        52–38
19.00 Rospiggarna – Lejonen                 47–43
19.00 Vetlanda – Västervik                         29–61


Onsdag 1 september 2021: 21.30

ISHOCKEY
Träningsmatch
19.00 Värnamo – Ulricehamn     2–5 slut


Tisdag 31 augusti 2021: 21.31 – alla matcher slut

FOTBOLL
Champions league kval damer
19.00 Rosengård – Hoffenheim              0–3
Damer div 3 västra
19.00 Ljungby – IFK Värnamo U         1–2

Damer div 4 Västbo
18.15 Mullsjö – Torpa FF                           4–1

Superettan herr
19.00 Trelleborg – Öster                   1–0

Herrar div 4 västra
18.30 Bosna – Lammhult             uppskjuten

Herrar U 21
17.00 IFK Värnamo U 21 – Halmstad    1–7

VOLLEYBOLL
EM damer kvartsfinal
15.00 Sverige – Nederländerna       0–3

SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Dackarna – Vetlanda         61–29
19.00 Masarna – Rospiggarna   38–52
19.00 Smederna – Indianerna     45–45
19.00 Västervik – Piraterna        65–25


Måndag 30 augusti 2021: 21.11 –  alla matcher slut

FOBOLL
Damallsvenskan
19.00 Örebro – Linköping                                           2–1

Damer div 3 norra
19.00 Bankeryd B – Tranås/Torpa B                          2–4

Damer div 4 Västbo
18.15 Bredaryd Lanna komb – Hestra/Grimsås                     6–2
18.15 Smålandsstenar/Burseryd B – Gnosjö B                             0–3

Damer div 4 Ljungby
18.15 Älmhult B – Liatorp-Eneryda B              4–3
18.15 Lagan U – Sunnerbo                                  5–2
18.15 Hjortsberga – Bor/Rydaholm             1–1
19.15 Ljungby B – Moheda                                  1–3

Superettan herr
19.00 Akropolis – IFK Värnamo               1–2


Söndag 29 augusti 2021: 21.00   – alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
16.00 Eskilstuna – Piteå                            3–0

Damer div 1
14.00 Husqvarna FF – Qviding               4–0
16.00 IFK Värnamo – Örby                 0–2
16.00 Ulricehamn – Astrio                       3–1

Damer div 3 norra
17.00 Skillingaryd – Holsby                   1–3
17.00 Öis/Vista – Taberg/Tenhult            0–5
17.00 Mariebo U – Hallby                           4–2
17.00 Nässjö – J-Södra B                             2–7
19.00 Bankeryd B – Tranås/Torpa B        spelas måndag

Damer div 3 västra
17.00 Vrigstad – Smålandsstenar/Burseryd   0–0
17.00 Westbo – Gnosjö                                        3–5
17.00 Alvesta – Liatorp-Eneryda                       4–1
17.00 Ryssby – Lagan                                             2–2

Allsvenskan herr
15.00 Häcken – IFK Göteborg     3–2
15.00 Norrköping – Östersund    3–0
15.00 Sirius – Djurgården            1–0
17.30 Hammarby – Malmö FF   2–1
17.30 Kalmar FF – Elfsborg        0–3

Superettan herr
13.00 Örgryte – Norrby               2–2
15.00 Vasalund – Gais                 3–4
Utveckling B
18.00 Forsheda B – Horda         uppskjuten

INNEBANDY
• Smålandscupen dam
11.30 Vetlanda – Skillingaryd                   3–4
• Smålandscupen herr
15.00 Vetlanda – Värnamo                     5–3
15.00 Skillingaryd – Westbo                 9–2

ISHOCKEY
CHL
14.35 Växjö – Bremerhaven        5–0


Lördag 28 augusti 2021: 19.45 alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
13.00 Djurgården – Växjö                  1–0
15.30 Häcken – Hammarby               5–1
Damer div 1
13.00 Nittorp -Kenty                          1–0
13.00 Halmia – Göteborgs DFF       2–3
14.00 Bergdalen – Mariebo               3–0

Allsvenskan herr
15.00 AIK – Örebro                    2–0
15.00 Degerfors – Mjällby         0–2
17.30 Varberg – Halmstad

Superettan herr
13.00 Athletic Eskilstuna – Brage     2–1
13.00 Landskrona – Helsingborg      0–1
15.00 Västerås – Falkenberg             1–3

Herrar div 3 sydvästra
13.00 Laholm – Stafsinge        3–1
15.00 Vejby – Högaborg          1–1
15.00 Råå Halmia                    2–3
15.00 Ljungby – Hittarp          0–7

Herrar div 4 västra
13.00 Jönköpings BK -Kulltorp            3–0
13.00 Moheda – Gnosjö                           1–2
15.00 Mullsjö – Slätthög                           3–5
15.00 Smålandsstenar – Hovslätt           6–1

Herrar div 5 västra
16.00 Stockaryd/Rörvik – Norrahammars IK       1–3
16.00 Taberg – Vrigstad           1–2
16.00 Liljan – Månsarp          4–0
Herrar div 5 sydvästra
16.00 Guddarp – Markaryd        2–4

Herrar div 6
12.00 Klevshult – Burseryd                                    5–2


Fredag 27 augusti 2021: 22.08 – alla matcher slut

FOTBOLL
Herrar div 3 sydvästra
18.30 Gislaveds IS – Waggeryd                        1–1

Herrar div 4 västra
18.45 Värnamo Södra – Bosna                        2–0
19.00 Lammhult – Forsheda                             1–4

Herrar div 5 västra
18.30 Sävsjö – Bor                                               2–0
18.30 Dardania – Rydaholm                            uppskjuten
18.30 Norrahammars GIS – Bodafors                   1–4

Herrar div 5 sydvästra
18.30 Råstorp-Timsfors – Häradsbäck                 4–1

ISHOCKEY
CHL
18.05 Växjö – Sparta Prag                                      2–1
19.05 Leksand – Slovan Bratislava                         5–3
19.45 Lugano – Skellefteå                                        5–1


Torsdag 26 augusti 2021: 22.07 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
19.00 Vittsjö – Rosengård                    0–4

Kval till Europaligan
19.00 Hammarby – Basel                  3–2 straffar
19.00 Elfsborg – Feyenoord               3–1

Herrar div 5 sydvästra
18.30 Bredaryd Lanna – Strömsnäsbruk   1–3
18.30 Torpa – Kånna                                           2–1
18.30 Reftele – Kärda                                          3–1
18.45 Delary – Västboås                                   2–4

Herrar div 6
18.30 Hook – Skillingaryd      7–0
18.30 Hånger – Skeppshult        1–4
18.30 Bottnaryd – Nissafors        7–0

INNEBANDY
• Smålandscupen dam
19.30 Westbo – Värnamo IK      1–4

ISHOCKEY
Chl
17.00 Mlada Boleslav – Frölunda      1–4
18.05 Rögle – Zug                                 5–3
Träningsmatch
19.00 Alvesta – Värnamo GIK      4–2

SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Indianerna – Vetlanda          uppskjuten


Onsdag 25 augusti 2021: 21.42. Alla matcher slut

FOTBOLL

Damallsvenskan
18.30 Kristianstad – Häcken                 1–3

Damer div 3 västra
18.30 IFK Dam U – Alvesta               6–0

Herrar div 5 västra
19.00 Dardania – Taberg                    1–2

INNEBANDY
Smålandscupen herr
18.00 HV 71 – Örebro            1–2 förlängning
19.00 Dalen – Skövde           4–1

ISHOCKEY
Träningsmatcher
19.15 Södra Wetten – Skillingaryds IK            12–4


Tisdag 24 augusti 2021: 23.00

FOTBOLL
Damer div 4 Västbo
19.30 Torpa FF – Hallby B

Kval till champions league
21.00 Ludogorets – Malmö FF          2–1 (MFF vidare med totalt 3–2)

Superettan herr
19.00 Gais – Jönköpings Södra       0–1

Herrar div 4 västra
18.30 Smålandstenar – Bosna
19.00 Moheda – Värnamo Södra    1–1

Herrar div 3 sydvästra
19.30 Ljungby – Halmia                         1–1

Herrar div 5 västra
18.30 Stockaryd/Rörvik – Bodafors   2–1

Herrar div 6
18.30 Hillerstorp – Peking            6–1

SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Lejonen – Masarna              47–43
19.00 Piraterna – Dackarna            42–48
19.00 Rospiggarna – Västervik       55–35
19.00 Vetlanda – Smederna             41–49


Måndag 23 augusti 2021: 21.11

FOTBOLL
Damer div 4 Ljungby
18.30 Bor/Rydaholm – Grimslöv B    2–1
18.30 Liatorp-Eneryda B -Ljungby B    0–3
18.30 Moheda – Hjortsberga
18.30 Sunnerbo – Älmhult B                  3–1

Damer div 4 Västbo
18.30 Hestra/Grimsås – Haga        2–2

Allsvenskan herr
19.00 Djurgården – Mjällby        0–0
19.00 IFK Göteborg – Varberg    1–2
19.00 Östersund – Kalmar           0–1

Superettan herr
19.00 Helsingborg -Vasalund   0–0
19.00 Norrby – Akropolis           0–1


Söndag 22 augusti 2021: 19.57 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
14.30 Piteå – Linköping                   1–1
16.00 Rosengård – Örebro             6–0
Damer div 3 norra
17.00 Hallby- Skillingaryd         2–0
17.00 Holsby – Öis/Vista                 2–4
17.00 Taberg/Tenhult – Nässjö      0–1
17.00 J-Södra B – Waggeryd       0–0

Damer div 3 västra
16.00 Liatorp-Eneryda – Westbo                   2–0
17.00 Smålandsstenar/Burseryd Ryssby    4–4
17.00 Lagan – Ljungby                                     3–3
17.00 Gnosjö – Vrigstad                                  2–1

Allsvenskan herr
15.00 Halmstad – Norrköping        2–1
15.00 Elfsborg – Hammarby            2–2
17.30 AIK – Häcken                           2–1
17.30 Örebro – Sirius                        1–1

Superettan herr
13.00 Falkenberg – Trelleborg                 1–0
15.00 Sundsvall – Athletic Eskilstuna    3–1
15.00 Öster – Örgryte                                 0–0

Utbildning B Värnamo
17.00 Bredaryd Lanna B – Horda            8–1

Herrar div 6
18.00 Burseryd – Hook                              3–8

INNEBANDY
• Smålandscupen dam
14.00 Värnamo – Sävsjö                                 2–3
15.00 Skillingaryds IK – Huskvarna IK     3–3

Lördag 21 augusti 2021: 19.58 alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
16.00 AIK – Djurgården                1–0

Damer div 1
12.00 Kenty – Husqvarna FF                        1–5
13.00 Qviding – Bergdalen                            2–3
14.00 Astrio – Nittorp                                     0–0
14.00 Örby – Ulricehamn                                6–1
15.00 Mariebo – Halmia                                  1–3
17.00 Göteborgs DFF – IFK Värnamo      2–3

Allsvenskan herr
15.00 Malmö FF – Degerfors                         3–0
Superettan herr
15.00 IFK Värnamo – Landskrona          2–0
17.00 Brage – Västerås
Herrar div 3 sydvästra
14.00 Waggeryd – Stafsinge                        6–1
15.00 Råå – Laholm                                         0–4
Herrar div 4 västra
15.00 Hovslätt – Lammhult                            0–1

Herrar div 5 västra
16.00 Dardania – Sävsjö                               3–5
16.00 Rydaholm – Norrahammars GIS     2–1

Herrar div 5 sydvästra
15.00 Markaryd – Reftele
15.00 Kärda – Råstorp-Timsfors                  2–0
16.00 Bredaryd Lanna – Torpa                 1–2

INNEBANDY
• Smålandscupen herr
15.00 Värnamo IK – Månsarp       11–7
ISHOCKEY
Träningmatch
14.00 Tyringe – Värnamo GIK      2–1
15.15 Troja – Rögle                           2–6

Fredag 20 augusti 2021: 21.52 – alla matcher slut

FOTBOLL

Damallsvenskan
19.00 Hammarby – Eskilstuna           0–2
19.00 Växjö -Vittsjö                              0–0

Herrar div 3 sydvästra
19.30 Högaborg – Ljungby                     2–0 rättat

Herrar div 4 västra
18.45 Slätthög – Kulltorp                                    3–5
19.00 Forsheda – Mullsjö                                 4–2
18.45 Värnamo Södra – Jönköpings BK    1–3

Herrar div 5 västra
18.45 Bodafors – Taberg                              2–5
18.45 Vrigstad – Stockaryd/Rörvik           6–1
18.45 Norrahammars IK – Liljan            3–1

Herrar div 5 sydvästra
18.45 Strömsnäsbruk – Delary-Pjätteryd   0–1
18.45 Häradsbäck – Kånna                            1–1

Torsdag 19 augusti 2021: 21.52 – alla matcher slut

FOTBOLL

Kval till Europaligan
19.30 Basel – Hammarby                         3–1
20.00 Feyenoord – Elfsborg                      5–0

Herrar div 3 sydvästra
18.30 Anderstorp – Gislaveds IS                   1–5
19.00 Halmia – Vejby                                      3–0

Herrar div 4 västra
18.30 Gnosjö – Smålandsstenar                  3–1
18.45 Bosna – Moheda                                   1–4

Herrar div 5 västra
19.00 Månsarp – Bor                                  2–1

Herrar div 5 sydvästra
18.45 Västboås – Guddarp                             2–2

Herrar div 6
18.45 Peking – Bottnaryd                               5–0
18.45 Skillingaryd – Hillerstorp                  2–6
18.45 Skeppshult – Klevshult                      2–3
18.45 Nissafors/Hestra – Hånger               0–3

ISHOCKEY
Träningsmatcher
18.00 Växjö – Malmö                                     1–2
18.00 HV 71 – Linköping                             2–1 förlängning

SPEEDWAY
Elitserien
19.45 Dackarna – Rospiggarna                         48–42

Onsdag 18 augusti 2021: 23.02 alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 3 västra
18.45 IFK Dam U – Liatorp/Eneryda        1–1

Kval till mästarligan
21.00 Malmö FF – Ludogorets (Bul)          b

Svenska cupen herrar
18.00 Skiljebo – J-Södra                            3 –1
18.30 Husqvarna FF – Öster                      0–3
18.30 Ullared – IFK Värnamo                  0–3

Damer div 4 Västbo
18.45 Haga – Gnosjö B                                    1–8

Herrar div 5 västra
19.00 Norrahammars GIS -Sävsjö               3–2

 

Tisdag 17 augusti 2021 – 21.00 alla matcher slut

SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Indianerna – Vetlanda Uppskjuten
19.00 Smederna – Piraterna   60–30
19.00 Västervik – Lejonen    54–36

 

Måndag 16 augusti 2021 – 21.44 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 4 Ljungby
18.45 Lagan – Bor/Rydaholm                            2–1
18.45 Hjortsberga – Liatorp-Eneryda B               4–0
19.15 Ljungby B Älmhult B                                    2–3
Damer div 4 Västbo
18.30 Mullsjö – Hestra/Grimsås                           2–2
18.45 Smålandsstenar/Burseryd B – Hallby B     spelas 26/8
Allsvenskan herr
19.00 Varberg -Örebro                                            1–0
19.00 Sirius  –  AIK                                                   0–1
Herrar div 4 västra
19.00 Kulltorp – Forsheda                                     2–1
Herrar div 5 sydvästra
19.00 Torpa – Häradsbäck                                       1–0

Söndag 15 augusti 2021 – 19.55 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 1
18.00 IFK Värnamo – Mariebo                             1–2
Damer div 3 norra
16.00 Skillingaryd – Tranås/Torpa B                   0–1
17.00 Waggeryd – Taberg                                        0–1
17.00 Nässjö – Holsby                                                  3–1
17.00 Öis/Vista Hallby                                                1–2
17.00 Mariebo U – Bankeryd B                           uppskjuten
Damer div 3 västra
16.00 Liatorp-Eneryda – Gnosjö                               2–1
17.00 Ryssby – Vrigstad                                               3–1
18.00 Ljungby – Smålandsstenar/Burseryd            4–2
Allsvenskan herr
15.00 Degerfors – Häcken                                           3–0
15.00 Mjällby – Djurgården                                       0–1
17.30 Hammarby – Elfsborg                                       0–2
17.30 Östersund – Norrköping                                    1–2
Superettan herr
13.00 Landskrona – Västerås                                      1–0
15.00 Trelleborg – Gais                                                1–0
15.00 Vasalund – Falkenberg                                      3–1
Herrar div 5 västra
15.00 Liljan – Vrigstad                                               0–7
Herrar div 6
12.00 Bottnaryd –  Skillingaryd                             3–1
Utbildning B Värnamo
17.00 Horda – Rydaholm B                                         1–5

Lördag 14 augusti 2021 – 19.22 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damallsvenskan
16.00 AIK – Kristianstad     1–1
Damer div 1
14.00 Ulricehamn – Göteborg     0–4
14.00 Husqvarna FF – Astrio       6–1
14.00 Halmia – Bergdalen            1–3
14.30 Kenty – Qviding                   2–0
Damer div 4 Ljungby
10.30 Grimslöv B- Moheda          1–7
Allsvenskan herr
15.00 Malmö FF – IFK Göteborg    2–3
17.30 Kalmar FF – Halmstad          1–1
Superettan herr
13.00 Jönköpings-Södra – Öster     2–1
15.00 Akropolis – Helsingborg               0–3
15.00 Sundsvall – IFK Värnamo        2–0
15.00 Örgryte – Brage                              1–1
17.00 AFC Eskilstuna – Norrby              4–1
Herrar div 3 sydvästra
13.00 Stafsinge – Anderstorp       10–0
14.00 Gislaveds IS – Hittarp          3–2
15.00 Vejby – Råå                             3–2
16.00 Laholm – Waggeryd           4–0
Herrar div 4 västra
15.00 Jönköpings BK – Slätthög     3–1
Herrar div 5 sydvästra
16.00 Kånna – Kärda                            0–5
16.00 Råstorp-Timsfors – Markaryd     3–5
Herrar div 5 västra
14.00 Sävsjö – Månsarp                   2–1
16.00 Taberg – Rydaholm            4–0
Herrar div 6
12.00 KlevshultHånger            1–3

Fredag 13 augusti 2021 – 21.24

FOTBOLL
Damer div 1
19.00 Nittorp – Örby                                       0–4
Herrar div 3 sydvästra
19.00 Ljungby – Halmia                                 avbruten efter 45 minuter på grund av regn och åska
Herrar div 4 västra
19.00 Moheda – Värnamo Södra             0–0 avbruten
19.00 Lammhult – Gnosjö                               0–1
19.00 Mullsjö – Hovslätt                                  1–5
Herrar div 5 sydvästra
19.00 Delary-Pjätteryd – Bredaryd Lanna  1–1
Träningsmatcher västra
18.00 Västboås – Burseryd                              6–1

Torsdag 12 augusti 2021 – 21.50

FOTBOLL
Damer div 3 västra
19.00 Vrigstad – Ljungby                          0–3
Kval till  Europaligan
18.45 Hammarby – Cukaricki                 5–1
20.00 VelezMostar – Elfsborg                 1–4
Herrar div 5 sydvästra
19.00 Guddarp – Strömsnäsbruk             2–2
Herrar div 6
19.00 Hook – Skeppshult                         1–2
ISHOCKEY
Försäsongsmatcher
18.00 Frölunda – Växjö                            5–1
18.00 Västeås – HV 71                               3–5
SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Rospiggarna – Smederna                46–44

Onsdag 11 augusti 2021 – uppdateras 21.45 alla matcher slut

Herrar div 3 sydvästra
19.30 Högaborg – Stafsinge           3–2
Herrar div 5 västra
19.00 Bor – Norrahammars IK     3–0

Tisdag 10 augusti 2021 –  alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 3 norra
19.30 Tranås/Torpa B – Öis/Vista  4–0
Kval till mästarligan
21.00 Glasgow – Malmö FF   1–2 (totalt 2–4)
Superettan herr
19.00 Helsingborg – Landskrona   2–1
19.00 Öster – Trelleborg   0–0
Herrar div 6
19.00 Peking – Nissafors  8–2
SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Masarna – Västervik   43–47
19.00 Piraterna – Indianerna   43–47
19.00 Smederna – Dackarna   46–44

Måndag 9 augusti 2021 – uppdaterat 21.02

FOTBOLL
Allsvenskan herr
19.00 Norrköping – Kalmar FF   1–2
19.00 Varberg – Sirius    0–0
Superettan herr
19.00 Gais – Vasalund     2–0
19.00 Norrby – Örgryte   2–1
19.00 Västerås -Akropolis   2–3
Herrar div 4 västra
19.00 Lammhult – Värnamo Södra   1–1
Träningsmatch
19.00 Guddarp – Forsheda    1–2

Söndag 8 augusti 2021 – uppdaterat 19.53 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 3 norra
17.00 Holsby – Waggeryd  1–7
17.00 Hallby – Nässjö  2–2
Allsvenskan herr
15.00 Häcken – Östersund  5–0
15.00 Djurgården – AIK  1–4
17-30 Elfsborg – Degerfors  3–0
17.30 IFK Göteborg – Hammarby  0–0
Superettan herr
17.00 Brage – Jönköpings Södra  3–2
Träningsmatch herrar
18.00 Bor – Kärda  3–5
HANDBOLL
OS-damer – bronsmatch och final
04.00 Norge – Sverige  36–19
08.00 Ryssland – Frankrike  25–30

Lördag 7 augusti – uppdaterat 19.26 – alla matcher slut

FOTBOLL
Damer div 3 norra
11.00 Taberg/Tenhult – J-Södra B 2–0
Herrar div 3 sydvästra
13.00 Stafsinge – Högaborg 2–1
14.00 Waggeryd – Hittarp 0–4
14.00 Laholm – Anderstorp 5–1
15.00 Ljungby – Vejby 1–3
Damer div 1
13.00 Göteborg – Nittorp 6–0
14.00 Örby – Husqvarna FF 3–2
14.00 Astrio – Kenty 4–3
15.00 Mariebo – Ulricehamn 3–1
15.00 Bergdalen – IFK Värnamo 4–1
17.00 Qviding – Halmia 0–4
Allsvenskan herr
17.30 Halmstad – Malmö FF 0–0
17.30 Örebro – Mjällby 2–2
Superettan herr
17.00 IFK Värnamo – Athletic Eskilstuna 1–1
17.00 Falkenberg – Sundsvall 1–1
Herrar div 4 västra
15.00 Hovslätt – Kulltorp 2–1
Träningsmatch
14.00 Peking – Skillingaryd 2–2

Fredag 6 augusti 2021 – senast uppdaterat 21.12

FOTBOLL
OS damer final
14.00 Sverige – Kanada 1–2 straffar
Herrar div 3 sydvästra
19.00 Halmia – Gislaveds IS 5–0
Träningsmatch
19.00 Rydaholm – Guddarp 3–2

HANDBOLL
OS semifinaler damer
10.00 Frankrike –Sverige 29–27 
14.00 Norge – Ryssland 26–27

Torsdag 5 augusti 2021

FOTBOLL
Kval till europaligan

  • 18.45 Elfsborg – Velez Mostrar 1–1
  • 21.00 Cukaricki – Hammarby 3–1

Träningsmatch

  • 19.00 Hånger – Ryssby 2–3

OS damer bronsmatch

  • 10.00 Australien – USA 3–4

HANDBOLL
OS-herrar semifinaler

  • 10.00 Frankrike – Egypten 27–23
  • 14.00 Spanien – Danmark 23–27

SPEEDWAY
Elitserien

  • 19.00 Dackarna – Lejonen 51–39
  • 19.00 Indianerna – Rospiggarna 41–49

Onsdag 4 augusti 2021 – senast uppdaterat 21.15

FOTBOLL
Division 1 damer

  • 19.00 Halmia – Astrio 3–0
  • 19.00 Mariebo – Göteborg 2–0
  • 19.00 Bergdalen – Örby 3–0
  • 19.00 Nittorp – Qviding 0–1
  • 19.30 IFK Värnamo – Kenty 6–1

Superettan

  • 19.00 Vasalund – Helsingborg 0–1

HANDBOLL
OS damer kvartsfinaler

  • 02.30 Montenegro – Ryssland 26–32
    06.15 Norge – Ungern 26–22
    10.00 Sverige – Sydkorea 39–30
    13.45 Frankrike – Nederländerna 32–22

Tisdag 3 augusti 2021 – senast uppdaterat 21.44

FOTBOLL
Div 1 dam

  • 19.30  Ulricehamn – Husqvarna FF 0–1

Kval till champions league

  • 19.00 Malmö FF – Glasgow Rangers 2–1

Superettan

  • 19.00 Örgryte – Gais 1–0
  • 19.00 Akropolis – Öster 1–0

HANDBOLL
OS-herrar kvartsfinaler

  • 02.30 Frankrike Bahrain 42–28
  • 06.15 Sverige – Spanien 33–34
  • 10.00 Danmark – Norge 31–25
  • 13.45 Tyskland – Egypten 26–31

SPEEDWAY

  • 19.00 Lejonen – Smederna 43–47
  • 19.00 Masarna – Dackarna 51–29
  • 19.00 Vetlanda – Piraterna 69–21

Måndag 2 augusti 2021 – senast uppdaterat 21.22

FOTBOLL
OS-damer – semifinaler

  • 10.00 USA – Kanada 0–1
  • 13.00 Australien – Sverige 0–1

Allsvenskan

  • 19.00 AIK – Halmstad 1–0
  • 19.00 IFK Göteborg – Norrköping 1–2
  • 19.00 Sirius – Örebro 1–2

Superettan

  • 19.00 Sundsvall – Brage 3–3
  • 19.00 Jönköpings Södra – IFK Värnamo 0–3

HANDBOLL
OS-damer

  • 09.15 Ungern – Sverige 26–23

Söndag 1 augusti 2021 – senast uppdaterat 20.15

FOTBOLL

Div 1 dam

  • 15.00 Örby – Astrio 3–0

Allsvenskan

  • 15.00 Djurgården – Häcken 2–1
  • 17.30 Kalmar FF – Mjällby 1–0
  • 17.30 Östersund – Hammarby 1–1

Superettan

  • 17.00 Falkenberg – Norrby 1–1
  • 17.00 Västerås – Landskrona 3–1

Division 3 sydvästra

  • 18.00 Anderstorp – Laholm 1–9

HANDBOLL
OS herrar

  • 14.30 Danmark – Sverige 30–33

Lördag 31 juli 2021 senast uppdaterat 18.38

FOTBOLL
Div 1 damer

  • 13.00 Qviding – IFK Värnamo 1–4

Allsvenskan

  • 17.30 Degerfors – Varberg 1–1

Superettan

  • 17.00 Trelleborg – Helsingborg 2–0
  • 17.00 Vasalund – Eskilstuna 4–2

Träningsmatch herr

  • 14.00 Ekhagen – Waggeryd OBS! Flyttad till C-planen i Vaggeryd 2–7

HANDBOLL
OS-damer

  • 09.15 Brasilien – Sverige 31–34

Fredag 30 juli 2021 – senast uppdaterat 20.21

FOTBOLL
OS-damer kvartsfinaler

  • 10.00 Kanada – Brasilien 1–0 straffar
  • 11.00 Storbritannien – Australien 3–4 förlängning
  • 13.00 Sverige – Japan 3–1
  • 13.00 Nederländerna – USA    2–3 straffar

Träningsmatch

  • 18.30 Gislaveds IS – Värnamo Södra INSTÄLLD

HANDBOLL
OS herrar

  • 09.15 Sverige – Egypten 22–27

Torsdag 29 juli 2021 – senast uppdaterat 22,32

FOTBOLL
Kval till Europaligan

  • 19.00 Häcken – Aberdeen 2–0 (totalt 3–5)
  • 19.00 Milsami – Elsborg 0–5 (totalt 0–9)
  • 20.45 Maribor – Hammarby 0–1 (totalt 1–4)

HANDBOLL
OS damer

  • 14.30 Sverige – Frankrike 30–30

SPEEDWAY
Elitserien

  • 19.00 Piraterna – Lejonen 44–46
  • 19.00 Indianerna – Västervik 49–41
  • 19.00 Vetlanda   – Masarna 38–52

 Onsdag 28 juli 2021 – senast uppdaterat 20.48

FOTBOLL

  • 16.00 Trelleborg U 21 – IFK Värnamo U 21 1–3

HANDBOLL
OS

  • 04.00   Sverige – Portugal 29–28

Tisdag 27 juli 2021 – senast uppdaterat 22.36

FOTBOLL
OS damer

  • 10.00 Nya Zeeland – Sverige 0–2
  • 10.00 USA -Australien 0–0
    Sverige får möta Japan i kvartsfinal fredag klockan 12.00

Kval till champions league

  • 18.00 Helsinki – Malmö FF 2–2

Träningsmatch

  • 19.30 IFK Värnamo dam – Emmaboda INSTÄLLD

Superettan

  • 19.00 Helsingborg – Falkenberg 4–0
    19.00 Öster – Jönköpings Södra 1–0 försenad på grund av åska

HANDBOLL
OS damer

  • 07.15 Sverige – Ryssland 36–24

SPEEDWAY
Elitserien

  • 19.00 Lejonen – Indianerna 51–39 försenad på grund av regn
  • 19.00 Rospiggarna – Vetlanda 45–45
  • 19.00 Smederna – Masarna 56–34
  • 19.00 Västervik – Dackarna 51–39

Måndag 26 juli 2021 –  senast uppdaterat 20.54

FOTBOLL
Allsvenskan

  • 19.00 Varberg – IFK Göteborg 2–0
  • 19.00 Örebro -AIK 1–1
  • 19.00 Östersund – Halmstad 0–1

Superettan

  • 19.00 Gais -Akropolis 1–1
  • 19.00 Norrby – Västerås 4–1

HANDBOLL
OS herrar

  • 14.30 Japan – Sverige 26–28

Söndag 25 juli 2021 – senast uppdaterat 20.00

FOTBOLL
Allsvenskan

  • 15.00 Kalmar FF – Djurgården 0–1
  • 17.30 Häcken – Elfsborg 1–1
  • 17.30 Hammarby – IFK Norrköping 2–1

Superettan

  • 17.00 Eskilstuna – Örgryte 4–0
  • 17.00 IFK Värnamo – Vasalund 1–0

HANDBOLL
OS-damer

  • 12.30 Spanien – Sverige 24–31

Lördag 24 juli 2021 – senast uppdaterad 18.17

FOTBOLL
OS damer
10.30 Sverige – Australien 4–2
13.30 Nya Zeeland – USA 1–6
Allsvenskan
15.00 Mjällby – Malmö FF 0–2
17.30 Sirius – Degerfors 2–0
Superettan
17.00 Brage -Trelleborg 0–1
17.00 Landskrona -Sundsvall 2–0
HANDBOLL
OS herrar
07.15 Sverige – Bahrain 31–30

Fredag 23 juli 2021 INGA MATCHER

Torsdag 22 juli 2021 –    senast uppdaterad kl. 21.09

FOTBOLL
Superettan
19.00 Helsingborg – IFK Värnamo 2–3
SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Rospiggarna – Piraterna 45–44
19.00 Vetlanda   Lejonen 47–43
19.00 Indianerna – Masarna 45–45
19.00 Smederna – Västervik 52–38

Onsdag 21 juli 2021 – senast uppdaterat kl. 20.53

FOTBOLL
OS damer
10.30 Sverige – USA 3–0
13.30 Australien – Nya Zeeland 2–1
Kval till Champions league
19.00 Malmö FF – HJK Helsingfors 2–1

Tisdag 20 juli 2021 – senast uppdaterat 21.25

FOTBOLL
Superettan
19.00 Falkenberg – Jönköpings Södra 2–3

HANDBOLL
Vänskapsmatcher
08.00 Norge herr –  Sverige 26–26
08.00 Norge dam – Sverige 32–25

SPEEDWAY
Elitserien
19.00 Dackarna – Smederna 48–42
19.00 Lejonen – Piraterna 49–41
19.00 Masarna – Vetlanda 44–46
19.00 Västervik – Indianerna 52–38

Måndag 19  juli 2021 – senast uppdaterad 21.10

FOTBOLL 2021

Allsvenskan

  • 19.00 Djurgården – Sirius  5–1
  • 19.00 Halmstad – Varberg 1–1

Superettan

  • 19.00 Örgryte – Vasalund 3–1

Söndag 18 juli 2021 – senast uppdaterad 20.22

FOTBOLL 2021

Allsvenskan

  • 15.00 Örebro – Hammarby  0–2
  • 15.00 IFK Norrköping – Häcken 0–1
  • 17.30 IFK Göteborg – Mjällby 3–2
  • 17.30 AIK – Kalmar FF 2–0

Superettan

  • 13.00 Eskilstuna – Sundsvall 2–0
  • 15.00 Västerås – Helsingborg 0–4

Lördag 17 juli 2021 – senast uppdaterad 19.31

FOTBOLL 2021

Allsvenskan

  • 15.00 Degerfors – Malmö FF 0–5
  • 17.30 Elfsborg – Östersund 3–0

Superettan

  • 13.00 Akropolis – Norrby 0–3
  • 15.00 Gais – Brage 0–2
  • 15.00 Landskrona – Trelleborg 4–2
  • 17.00 IFK Värnamo – Öster 2–0

Tisdag 13 juli 2021 – senast uppdaterad 19.49

FOTBOLL 2021

Champions league kval

  • 19.00 Riga – Malmö FF 1–1

Träningsmatch

  • 14.00 Jönköpings Södra – IFK Göteborg 5–3

Måndag 12 juli 2021 – senast uppdaterat 21.50

FOTBOLL 2021

Allsvenskan

  • 19.00 Halmstad – Djurgården 0–0
  • 19.00 Kalmar FF – Häcken 2–3

U 21

  • 15.00 Mjällby – IFK Värnamo U 21 3–4

HANDBOLL

Landskamp herrar

  • 20.15 Danmark – Sverige 31–30

Söndag 11 juli 2021 – senast uppdaterat 23.55

FOTBOLL 2021
Allsvenskan

  • 15.00 Hammarby – Degerfors 5–1
  • 15.00 Mjällby – IFK Norrköping 0–1
  • 17.30 Elfsborg – Örebro 2–1
  • 17.30 Östersund – IFK Göteborg 2–3

Superettan

  • 15.00 Helsingborg -Akropolis 1–0

EM-final herrar

  • 21.00 Italien – England 2–1 straffsparkar

Lördag 10 juli 2021
Senast uppdaterat 19.27

FOTBOLL 2021
Allsvenskan 2021

  • 15.00 Malmö FF- Sirius 4–0
  • 17.30 AIK – Varberg 2–1

Träningsmatch

  • 14.00 IFK Värnamo – Falkenberg 0–1

 

Fredag 9 juli 2021
Uppdaterad 21.12

FOTBOLL 2021

Träningsmatch

  • 15.00 Öster – Gais 2–2

Division 5 västra

  • 19.00 Strömsnäsbruk – Reftele 1–0

Torsdag 8 juli 2021
Uppdaterad 21.55

FOTBOLL 2021

Damallsvenskan 2021

  • 19.00 Rosengård – Växjö 5–0
  • 19.00 Örebro – Hammarby 2–3

Division 4 västra

  • 19.00 Gnosjö – Mullsjö-Sandhem 5–1

Division 5 västra

  • 19.00 Rydaholm – Stockaryd 1–1

SPEEDWAY 2021

Elitserien

  • 19.00 Lejonen – Rospiggarna 57–33 försenad på grund av regn
  • 19.00 Masarna – Piraterna 57–33
  • 19.00 Dackarna – Indianerna 57–33
  • 19.00 Västervik – Vetlanda 53–37

Onsdag 7 juli 2021

FOTBOLL

Damallsvenskan 2021

  • 18.00 Vittsjö – Kristianstad 0–0
  • 18.30 Linköping – Häcken 0–3
  • 19.00 Djurgården – Piteå 3–0
  • 18.30 Eskilstuna – AIK 1–0

Kval till champions league

  • 19.00 Malmö FF – Riga 1–0

Division 5 sydvästra

  • 19.00 Västboås – Råstorp-Timsfors 3–1
  • 19.00 Kärda – Häradsbäck 6–0

EM Semifinal 2 London, England

  • 21.00 England – Danmark 2–1

SPEEDWAY 2021

Elitserien

  • 19.00 Smederna – Lejonen 47–43

X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X

AKTUELLA TABELLER – RESULTAT NEDAN
ISHOCKEY 2020/2021 FOTBOLL 2020/2021
SHL 2020/2021
Allsvenskan 20/21
Allettan 2021
• Damallsvenskan
• Damer division 1 2021
• Allsvenskan 2021
• Superettan 2021

 

 

 

Onsdag 3 mars 2021

ISHOCKEY 

• Allsvenskan 20/21

 • Allettan södra 2021

18.00 AIK – Kristianstad  x–x

18.00 Bofors Karlskoga – Almtuna x–x

18.00 Mora – Modo  x–x

18.00 Väsby – Södertälje x–x

18.00 Västerås – Tingsryd  x–x

18.00 Troja Ljungby – Nybro

19.00 Karlskrona – Mörrum

19.00 Mariestad – Dalen

• Elitserien damer 20/21 slutspel

19.00 Lindesberg – Värnamo

Kommande matcher

 


 

December 2021

 


Fredag 3/12 2021

BANDY
Div 2
19.00 Waggeryd – Jönköping Bandy

HANDBOLL
Dam-VM
20.30 Sverige – Uzbekistan

INNEBANDY
Herr-VM
14.15 Sverige – Lettland

Division 3 herrar
19.30 Värnamo – Nässjö

ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan
19.00 AIK – Bofors Karlskoga
19.00 Vita Hästen – Modo
19.00 Björklöven – Tingsryd
19.00 Kristianstad – Almtuna
19.00 Mora – Troja
19.00 Södertälje – Västervik
19.00 Västerås – HV 71

Hockeytvåan
19.00 Guts – Värnamo

Hockeyallsvenskan
19.00 Mora – Troja


Lördag 4/12 2021

INNEBANDY
Herr-VM
17.55 Finland – Sverige

Division 4 herrar
15.00 S/W – Skillingaryds IK

ISHOCKEY

SHL
15.15 Frölunda – Linköping
15.15 Oskarshamn – Färjestad
15.15 Växjö – Timrå
18.00 Brynäs – Djurgården
18.00 Leksand – Luleå
18.00 Rögle – Örebro
18.00 Skellefteå – Malmö

Allettan södra
16.00 Dalen – Mariestad

VOLLEYBOLL

Elitserien
16.00 Värnamo – Sollentuna


Söndag 5/12 2021

ISHOCKEY

Hockeytvåan
17. 00 Värnamo – Nittorp

Hockeytrean
16.00 Rydaholm – Åseda
16.00 Lidköping – Skillingaryd


 

7/12
ISHOCKEY

Div 3
19.30 Tibro – Skillingaryds IS


8/12
ISHOCKEY

Div 2
19.00 Borås – Värnamo GIK


9/12
19.00 Eksjö – Rydaholms SK


Fredag 10/12 2021

19.00 Värnamo GIK – Ulricehamn


Lördag 11/12 2021
INNEBANDY
Div 1 dam
11.30 Vetlanda – Värnamo IK dam

Div 4 herr
15.00 Skillingaryd – Husqvarna

ISHOCKEY

Div 2
16.00 Mjölby – Värnamo

Division 3 D
16.00 Rydaholm – TAIF Löfstad

VOLLEYBOLL
Elitserien
14.00 Hylte/Halmstad – Värnamo


Söndag 12/12 2021

BANDY

Div 2 Småland
16.30 Nässjö U- Waggeryd

INNEBANDY

Div 2 dam
14.00 Tranås – Skillingaryd

Div 3 herr
16.00 Östra – Värnamo

Div 3 B
17.00 Skillingaryd– Lidköping


Måndag 13/12 2021


Tisdag 14/12 2021


Onsdag 15/12 2021
19.00 Värnamo GIK – Nässjö
19.00 Rydaholms SK – Virserums SGF
19.00 Värnamo VBA – Gislaved


Torsdag 16/12 2021


Fredag 17/12 2021
INNEBANDY

Div 3 herr
19.30 Värnamo  – Westbo


Lördag 18/12 2021
15.00 Sävsjö – Värnamo IK dam
17.00 Beduinerna – Skillingaryds IK herr


Söndag 19/12 2021
BANDY
Div 2
15.00 Tjust U – Waggeryd

INNEBANDY

Div 2 dam
15.00 Skillingaryd – Husqvarna B

ISHOCKEY
Div 2
16.00 Gislaved – Värnamo GIK

Div 3 B
16.30 Sörhaga/Alingsås HK – Skillingaryds IS

Div 3 d
16.00 Skärblacka IF – Rydaholms SK