Frukostträff där representanter från näringsliv, föreningsliv och kommunen fanns för att, tillsammans med konsulterna Tomas och Tina, bereda framtida Vaggeryd och Skillingaryd. "Hur är det att vara 17 år och hänga i Vaggeryd och var är centrum?"
Vision Vaggeryd och Skilingaryd - så kan det se ut om några år
I Klevshult har man kommit längre med platsuvecklingen och i våras var första träffen när det gäller kommunens största orter, Vaggeryd och Skillingaryd. Under morgonen bjöds det på frukost i Folkets hus, Vaggeryd, när konsulterna Tina Gardestrand och Tomas Kruth skulle återkoppla resultaten från vårens träff och ta nästa steg från vision till genomförande.
Ett 20-tal representanter från handel, föreningsliv, näringsliv och kommunen där man i indelade grupper fick man återkoppla vad man kommit fram till.
Vilken är den viktigaste nyckeln för framgång och hur ska vi jobba för att uppnå det vi vill, var hittar vi energi?
Svaren lät sig inte dröjas och nedan är ett utkast av vad som kom fram:
Inkludera fler och ta fram nya eldsjälar. I vår grupp pratade vi i stort att kvalitén är viktig och ska vara god, vi ska leverera och tillsammans vill vi skapa en stolthet i orten. Ett kvalitetslok som gör att man får fram hög kvalitet som får igång samhället. Loket drar och rullar fram, det kan komma någon som satsar som kan bli loket. Det behövs en tydlig identitet som skiljer Vaggeryd och Skillingaryd som säger vad varje ort står för, det ska vi synliggöra och tydliggöra vilket är viktigt på resan. Gemensamma mål och en tydlig riktning. Energi får man av att det händer saker, det kan börja med små och enkla saker så man ser att det händer något. Viktigt att tätorterna har sin egen identitet. Någonstans ska vi skapa inofficiella nätverk, det behöver inte vara stuprör, det ska skapas naturliga nätverk där man skapar ideér. Värnamo är ett typexempel där ett gäng med näringsidkare och fastighetsägare som satt på fiket och det kom in folk som undrade vad som hände. Inkludering är viktig i nätverket och vi måste prata positivt om orterna. Näringlivsrådet är bra på att förmedla positiva saker i kommunen.
Konsult Tina Gardestrand ställer frågan om man är 17 år och vill hänga i Vaggeryd, var är centrum?
– Vi är lite homogena i det här rummet, vi måste tänka i de här olika delarna men vi måste verkligen få med de unga och vi måste hitta kommunikationer.
Simone Fejde, kommunens platsutvecklare, presenterar sin grupps tankar:
”Det börjar här. Vi ska ha med de som ger framgång och de som kan. Vi behöver en vass styrgrupp. Kommunen som organisation måste bli vassare och snabbare. Föreningsliv och näringsliv måste trycka på. Inte ge sig utan fortsätter trycka på där kommunen är som medpart. Det landade i att vi vill ha nätverksgupper och vi vill veta hur andra upplever Vaggeryds kommun och hur vi kan vara naturliga parter till varandra, hur vi ser på det och vilka samarbetsvägar vi har. Se styrkan i det lilla och var man hittar energin. Att det händer saker ger energi, det väcker tankar och idéer, vi inspirerar varandra och hjälper varandra men också enskilda aktörer ska våga gå före och visa vägen, våga kliva framåt. Vi har pratat om Vision 2035 men det kanske ska vara Vision 2032 istället”.
Företagare kommenterar att ”det är inte så att kommunen är sega. Om jag kommer på en idé som jag vill förverkliga så går det snabbt. Det kanske inte är kommunen som ska vara drivande utan vi måste få en drivande verksamhet om vi ska skapa ett riktigt centrum”.
Skillingaryd vision 2035 summerades så här:
Fyll lokalerna. Jobba aktivt med fastighetsägarna så tomma och outhyrda lokaler blir butiker, verkstäder och mötesplatser istället för tomrum. Möten vid torget. Bygg fler lekytor, konst och kultur runt torget så bibliotek, kyrkor, föreningsliv och handel knyts ihop till en helhet. Lyft det unika. Använd militärhistorien, hantverket och grönskan som identitet, med omsorg om de vackra platserna som redan finns.
Vaggeryd vision 2035 summerades så här:
Locka investerare. Få in fastighetsägare, hotell och restauranger som vågar satsa på ett tätare och mer aktivt centrum. Trygghet efter mörkrets fall, satsa på belysning och trygghetsskapande åtgärder så centrum lever även på kvällen, inte bara dagtid. Koppla ihop Lagan och stationen, utveckla stråket med konst, lekytor, mötesplatser och driv konkreta projekt som den nya simhallen i mål.
Begravningsentreprenören Henric Johnson lämnade förslag på ett gemensamt showroom där man kan lukta och känna och att det finns faktiskt ett värde i att provsitta Lamino eller testa skäggprodukterna.
Simone Fejde avrundar frukostmötet med att det här gör vi tillsammans. Samkör för att hitta hur de två platserna kan komplettera varandra, man kanske inte kan ha två identiska orter och det ska inte vara så heller.
– Efter i dag tänker vi fortsätta i ett Vaggeryd och ett Skillingarydsspår men att vi har ett gemensamt nätverk.
Konsult Tomas Kruth summerar morgonens träff i Folkets hus i Vaggeryd med:
”Viktigt att träffas, det händer ingenting om man inte träffas. Ingen part kan utveckla något själv utan drivkraften är ett gemensamt mål”.
Fotnot: Platsutveckling Hok kommer att genomföras i oktober.
























Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.