Fotboll

Värnamos damer vann över Göteborg

Uppdaterad 3 september, 2022 18:12 · Publicerad 3 september, 2022 17:49
Lagsida IFK Värnamo satte tonen inför seriespelet

Värnamos damer gjorde första målet efter trettio minuter och Göteborg kvitterade strax innan halvlek. I andra halvlek var det återigen Värnamo som tog ledningen och likaså kvitterade Göteborg en gång till men till slut var det Värnamo som säkrade tre poäng i 83:e minuten och vann med 3-2, (1-1).

-- Det var en tuff match mot ett bra lag så vi hade fullt upp idag på plan. Tyvärr så sätter vi inte våra chanser, speciellt i första halvlek vilket gör att det blir lite mer match av den anledningen eftersom vi har några rejäla målchanser som borde varit mål, säger tränaren Willy Gollwitzer.

Värnamos mål gjordes av Meagan Doyle (2) och Sefika Muratovic.

-- Vi borde som sagt ha stängt till matchen lite innen men efter att de fick in 2-2 så ryckte alla upp sig ett snäpp och tänkte att det här skulle vi absolut vinna, fortsätter Gollwitzer.

Han vill även lyfta fram Julia Weidenmark och Nellie Karlsson som gör en kanonmatch idag men sedan även Meagan Doyle eftersom en tvåmålsskytt inte kan gå under radarn.

Nästa match spelas på söndag mot BK Häcken.

 

Text : Linn Törnberg

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.