Fotboll

Uddamålsförlust för Kärda

Uppdaterad 2 maj, 2024 21:40 · Publicerad 2 maj, 2024 20:51

Kärda släppte in ett mål i 60:e minuten när Strömsnäsbruks nickade in bollen på en hörna vilket skulle visa sig bli det avgörande målet i matchen och Kärda förlorade med 0–1, (0–1).

– Det var en match i lågt tempo med många frisparkar och mycket närkamper, säger tränaren Mattias "kneg" Johansson.

– Strömsnäsbruk var mycket bättre i närkamperna och fick ofta med sig bollen. I första halvlek så är det dem som trycker på men kommer ändå inte till så många farliga målchanser utan det mesta blir hörnor utav det.

– I andra halvleken så är det vi som har det mesta vilket för det så surt att de lyckas få in ett mål på en hörna mitt i vårt flyt. Trots att deras mål var frustrerande så gav det oss massa energi och vi har två riktigt bra chanser efter det men får inte in bollen.

– Vi står upp bra mot ett lag som har ambitionen att gå upp i seriesystemen så alla ska ha godkänt. Jag vill dock ge lite extra plus till målvakten Mikael Berggren.

– I nästa match mot Strömsnäsbruk blir det förhoppningsvis lite snabbare spel eftersom deras plan var väldigt långhårig så i mötet på Sträntevallen tror vi att planen kommer gynna oss, avslutar Mattias "kneg" Johansson.

[adrotate group="1"]

Andra artiklar i ämnet

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.