Götaforsskolan, Hjortsjöskolan, Östra Skolan och Sörgårdsskolan har alla granskats och fått ett betyg. ”Vi bedriver en bra verksamhet”, säger Jimmy Lindberg.
Nyheter
Så här granskas skolorna

Granskningen utgår ifrån hur rektorn driver och leder verksamheten, samt undervisning och resultaten i sig.
– Vi har regelbundna kvalitetsgranskningar som visar på bra resultat genom hela kommunen. Det är tecken på att vi bedriver en bra verksamhet, säger Jimmy Lindberg på barn- och utbildningsförvaltningen.
– Skolinspektionen ser väldigt positivt på detta. Sammantaget är bra och det är positivt för både oss och rektorn på respektive enhet, avslutar Jimmy.
Vid granskningsbesöket inhämtas information om såväl styrkor som utvecklingsområden inom verksamheten. Värderingarna i detta beslut grundar sig på:
- 4 lektionsobservationer.
- En gruppintervju med elever.
- En gruppintervju med lärare.
- En gruppintervju med skolans elevhälsa.
- En intervju med rektor.
- Dokumentstudier.
Bedömningsområde 3: I vilken utsträckning präglas utbildningen av trygghet och studiero så att eleverna kan ägna sig åt skolarbete? I detta område granskas hur skolan arbetar för att skapa en lugn och trygg miljö där det råder studiero.
Bedömningsområde 4: I vilken utsträckning ges lärarna förutsättningar att säkerställa likvärdighet i omdömen och betyg? I detta område granskas hur skolan arbetar med diskussion, analys och kvalitetssäkring i arbetet med omdömen och betyg.
Kommentarer
1Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.















Har de inte granskat Fågelförsskolan