Ishockey

Elton och Allyssa till regionläger

Publicerad 9 november, 2023 15:37

TV-pucken är över för i år och på sedvanligt vis har förbundskaptenerna på flick- och pojksidan plockat ut en stor mängd spelare som nu får chansen att visa upp sig på regionläger. Två spelare som fostrats i Värnamo kommun får chansen - Allyssa Dapadap och Elton Mildaeus.

Elton MIldaeus och Allyssa Dapadap. Foto: Privat och Värnamo GIK

Regionlägren hålls efter TV-pucken på fyra ställen i landet. De som går vidare därifrån får i början av december visa upp sig på ett elitläger och från det plockas den första landslagstruppen för U 16-spelare ut.

På flicksidan har Rydaholmsprodukten Allyssa Dapadap plockats ut till regionlägret. 15-åringen spelar numera i Troja, men har spenderat det mesta av sin hittills unga karriär i Värnamo GIK.

Elton Mildaeus har VGIK som moderklubb och han spelar numera i Frölundas organisation. Han blir en av deltagarna på region syds läger på killsidan.

Lägren hålls 17-19 november i Tyringe respektive Ulricehamn.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.