Nyheter

Vill ha en gräns för förslag från invånare

Uppdaterad 30 mars, 2026 07:24 · Publicerad 30 mars, 2026 06:19

Ett Vaggerydsförslag lämnades in till kommunfullmäktige där man föreslog att förslagen från invånare skulle beredas först efter 25 bifall. Nu har kommunstyrelsen sagt sitt.

Att få 25 "röster" innan ett förslag från invånare går vidare tyckte inte politikerna var en bra idé. – Vi har ett system som fungerar i dag och det behåller vi, menar kommunstyrelsen. Bild: Pixabay

I oktober lämnades förslaget in och vid kommunstyrelsens senaste sammanträde fanns förslaget på bordet. Gert Jonsson (M), vice ordförande i kommunstyrelsen meddelar: – Det blir ett avslag. Dels är det omständigt man ska ha omröstning, risk för kompisröstning och skendemokrati. Rent formellt är det kommundirektören som avslår, vi har en diskussion och vi får redovisning på de förslag som avslagits. Vi behöver inte ändra på något som fungerar.

Kenth Williamsson (S), ordförande i kommunstyrelsen: – Det fungerar bra det vi har i dag.

Förslaget blev därmed inte verklighet och innan kommunstyrelsen hade parlamentariska utredningsgruppen sagt sitt också som också avslog förslaget om att det behövs 25 biffall innan förslaget går vidare för beredning och beslut.

Ett svar på “Vill ha en gräns för förslag från invånare”

  1. Detta är ju redan verklighet i många kommuner i Sverige i dag och fungerar alldeles utmärkt. Exempelvis i Värnamo och Karlskrona.
    Ett bra sätt att öka lokaldemokratin och ett ge kommuninvånarna en möjlighet att väcka engagemang i frågor de brinner för.

    Man sparar också in en hel del byråkrati och tid genom att det fungerar som ett naturligt filter och gör att förslagen som sedan behandlas blir mer genomarbetade och realistiska och underlättar den fortsatta handläggningen.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.