Nyheter

Så många är långtids­arbetslösa

Publicerad 20 maj, 2026 06:18

Andelen som varit utan arbete i minst ett år i Värnamo var ungefär lika stor i april jämfört med samma månad för ett år sedan. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.

Bild David Alin

I april hade 335 Värnamobor varit arbetslösa i minst ett år, vilket är elva färre än månaden innan. 335 personer motsvarar 1,9 procent av arbetskraften i kommunen – andelen långtidsarbetslösa är ungefär på samma nivå som för ett år sedan.

Antalet som står allra längst från arbetsmarknaden – som varit utan arbete utan i minst två år – har ökat jämfört med samma månad för ett år sedan: från 167 till 182, eller 1,0 procent av arbetskraften i april 2026.

Nässjö och Sävsjö finns länets högsta långtidsarbetslöshet, 3,6 procent, medan Gnosjö har lägst (1,3 procent). I Jönköpings län som helhet hade 4 488 personer (2,4 procent) varit arbetslösa i minst ett år i april. Det är 63 personer färre än månaden innan.

Totalt i riket hade omkring 151 000 personer varit utan arbete i minst ett år i april. Det motsvarar 2,8 procent av arbetskraften, vilket är ungefär lika stor andel som för ett år sedan.

Av de 335 personerna som varit arbetslösa i mer än ett år i Värnamo kommun är 77 personer mellan 55 och 66 år och 21 är mellan 18 och 24 år. Som andel av arbetskraften innebär det att långtidsarbetslöheten är lägre i de båda grupperna än i arbetskraften totalt. I riket som helhet är andelen långtidsarbetslösa högre i den äldre gruppen.

100 av de långtidsarbetslösa i Värnamo är födda i Sverige, medan 235 är födda utomlands. Det innebär att långtidsarbetslösheten bland Sverigefödda är 0,8 procent, medan den är sex gånger så hög – 5,1 procent – bland födda utomlands. Även i riket som helhet är arbetslösheten högre bland utrikesfödda.

Även när det gäller utbildningsnivå är skillnaderna stora. 154 av de som varit arbetslösa i minst ett år har inte någon gymnasieutbildning, vilket motsvarar en långtidsarbetslöhet på 5,3 procent i den gruppen. Det kan jämföras med 1,3 procent bland dem som gått ut gymnasiet och 1,1 procent bland dem som studerat vidare efter gymnasiet.

Källa: Newsworthy

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.