Fotboll

WIK/SIS B tog fjärde poängen

Uppdaterad 3 juni, 2026 21:23 · Publicerad 3 juni, 2026 21:09

WIK/SIS spelade oavgjort hemma mot Åby/Tjureda men borde kanske ha vunnit.

Resultat

Division 5 Värnamo Dam

WIK/SIS B0
Åby Tjureda IF0

WIK/SIS B har vunnit mot Rydaholm och fått en rejäl omgång mot Värnamo Södra. Annars har man varit med och tävlat om poäng i varje match men fallit med uddamålet.
Senast mot Lammhult så hade man ledningen med fem minuter kvar men lyckades tappa och förlora på tilläggstid.

Ikväll tog man emot Åby/Tjureda på hemmaplan.
En motståndare som spelar tätt och tight och där deras fem matcher bara innehållit totalt tolv mål.

I en match som hemmalaget dominerade spelmässigt så var det målvakterna som stod ut och såg till så att matchen slutade mållöst.

–Det blev 0–0 med mersmak. Vi försökte spela fotboll. Vi mötte ett lag som slog långbollar. Så hade de fyra där framme som bara rusade och chansade hela tiden.
Det var lite svårt att spela boll men vi hade rätt fina kombinationer och så men vi kom inte riktigt till, det sista i straffområdet. Vi var klart dominanta, speciellt i andra halvlek. Då hade de nog bara ett anfall. Så det var lite surt med tanke på att vi tappade på övertid förra veckan, säger WIK/SIS tränare Peter Lindegren-Österholm.

–De har ju ett ganska rutinerat lag medan vårt lag är majoriteten födda 2009 och 2011. Så det är viktiga lärdomar, fortsätter han.

Peter lyfter fram en trio med spelare från matchen.
–En som ska ha beröm är vår äldre spelare, Mathilda Stålknapp som gjorde sin andra match. Hon är 35 år så det är lite roligt att hon har kommit in i laget. Hon hoppade in som mittback vilket hon aldrig gjort tidigare. Riona Peci slet på mittfältet och Amanda Vidja slet på sin ytterbacksposition. Hon är inte med varje match eftersom hon jobbar varannan tisdag. Det var mycket som var positivt, men bara målet som saknas, fortsätter han.
–Ett extra plus också till domaren idag! Det är inte lätt att döma själv och de gör sitt absolut bästa. Det är inte lätt att döma själv. Det kan gå ganska fort även i division 5 ibland, avslutar han.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.