Fotboll

Waggeryd fast i botten efter ny förlust

Uppdaterad 14 augusti, 2026 21:39 · Publicerad 14 augusti, 2026 20:35

Waggeryd förlorade höstens första match borta mot Hovslätt

Resultat

Division 4 NV

Hovslätts IK
31
Waggeryds IK
Bild från tidigare match. Foto: Per Bunnstad

Waggeryds herrar har en tuff utmaning att ta sig an denna hösten.
Man har bara skrapat ihop åtta poäng på 15 matcher och nu börjar det bli ont om matcher och poäng att spela om ifall man ska rädda kontraktet i division 4.

Ikväll fick man se sig besegrade mot Hovslätt med 1–3.
Waggeryds mål gjordes av Ensar Hoxha i början av den andra halvleken.

Förlusten innebär att man nu ligger på sistaplats efter att man blivit passerade av Malmbäck som ikväll besegrade Norrahammars IK.

– Det är vår första match efter uppehållet och det kändes som att de var mer redo än vi rent mentalt, säger WIK:s tränare Ylber Spanca.

– Jag tycker vi är med i matchen i många delar men de använder sin fart, som de är bra på och vi hinner inte riktigt med i omställningarna. Vi är inte tillräckligt farliga i sista tredjedelen och sätter inte våra chanser.
Jag tycker vi avslutade våren mot riktigt starkt men den gnistan hade vi inte idag.
Nu blickar vi fram emot nästa match. Vi är medvetna om att det är några poäng och att vi måste börja vinna matcher nu för att hålla oss kvar, fortsätter han.

– Nu väntar Malmbäck och det är en måstematch för oss, avslutar Ylber.

Andra artiklar i ämnet

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.