Kärda IF har tagit över serieledningen i fotbollsfemman.
Storseger för Kärda – ny serieledare

– En kanonmatch och segern hade kunnat bli ännu större, säger en glad spelande hemmatränare, Emir Draganovic.
Han hyllar hela laget för en skön inställning.
– Ja, i bortamötet föll vi med 0–3 och då var det riktigt pannkaka från vår sida. I dag var det en helt annan inställning. Alla var riktigt taggade, säger han, efter seger med 5–1 (2–0) mot Månsarp.
Alla får stort plus men lite extra till Max Lundahl Ericson som nog var bäste spelaren på plan.
Även Helmer Ejeson och Melvin Ek förtjänar extra beröm.
Kärda är nu ny serieledare, poängen före Skillingaryd och ytterligare en poäng före Vrigstad. Båda dessa lag har en match mindre spelad. De här lagen möts för övrigt på tisdag i Vrigstad och ett av lagen kommer att passera Kärda i tabellen.
– Vi tar en match i taget men det kan bli en rolig höst, noterar Kärdas tränare. Han tror på god chans till seger när man i nästa match möter Skeppshult på bortaplan.
– Med samma inställning som i dag så ska vi kunna vinna den matchen, avrundar Emir Draganovic.





Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.