Nyheter

Swedstyle flyttar - 18 tjänster övertaliga

Publicerad 28 augusti, 2026 11:54

Vaggerydsföretaget Swedstyle, som tillverkar möbelteknik, flyttar sin produktion till Ekenässjön. Det berättar företagets vd Malin Nordin i en intervju med Skillingaryd.nu.

Swedstyle på Karlavägen i Vaggeryd. Bild Martina Ojala

– Vi ska fortsätta växa och det är planen framåt. Vi gör två satsningar på Swedstyle. Den ena är att vi ska samlas kring ett nytt utvecklingscenter vilket betyder mer samarbete och ännu mer utveckling av nya produkter inom möbelteknik. Det andra är att vi ska flytta all stativproduktion till Ekenässjön. I dag gör vi två saker här i Vaggeryd, vi producerar vårt egna stativ och gör även montering av smarta lås, flexlock. Alla stativen som vi producerar kommer nu under samma tak, i Ekenässjön. Där automatiserar vi och blir mer kostnadseffektiva. De här smarta låsen, flexlock, kommer vi att flytta till ett utvecklingscentra, där utveckling, sälj, marknad, testlabb och montering samlas. Just utvecklingscentrat planerar vi att vara i närheten av Vaggeryd. Vi söker en lokal för detta då vi har ambition att vara i Vaggeryd, som ligger strategiskt mellan Jönköping och Värnamo. Utvecklingscentrat ska innefatta kontorsplatser, modellverkstad, plats för mekaniska och elektroniska tester och konferens bland annat, så vi behöver inte ha så stora lokaler som vi har i dag i Vaggeryd.

Hur många anställda är drabbade av produktionsflytten från Vaggeryd?

– I Vaggeryd är vi 40 anställda och de som påverkas är 18 personer som blir övertaliga: 14 kollektivanställa och fyra tjänstemän.

Blir de övertaliga inte erbjudna jobb i Ekenässjön?

– Vi vill inte föregå resultatet av mbl-förhandlingen som pågår och de eventuella tjänster som uppstår i Ekenässjön erbjuds alla att söka.

Fotnot: Swedstyle grundades av Hans och Margareta Fredén 1974.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.