Fotboll

Bildextra: IFK Värnamo chanslösa mot allsvenskt motstånd

Uppdaterad 23 september, 2026 22:19 · Publicerad 23 september, 2026 19:52

IFK:s damer fick en lektion av allsvenska Kristianstad i Svenska cupens tredje omgång.

23 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/23
Foto: Jim Carlsson
2/23
Linéa Nordén. Foto: Jim Carlsson
3/23
Sunbul Nazari. Foto: Jim Carlsson
4/23
Sefika Muratovic. Foto: Jim Carlsson
5/23
Foto: Jim Carlsson
6/23
Smilla Sjöstrand. Foto: Jim Carlsson
7/23
Foto: Jim Carlsson
8/23
Michelle Schmidt. Foto: Jim Carlsson
9/23
Cajsa Johansson. Foto: Jim Carlsson
10/23
Emmy Olofsson. Foto: Jim Carlsson
11/23
Emma Lorenzen. Foto: Jim Carlsson
12/23
Linéa Nordén. Foto: Jim Carlsson
13/23
Emmy Olofsson. Foto: Jim Carlsson
14/23
Wilma Wigren. Foto: Jim Carlsson
15/23
Alma Blomberg. Foto: Jim Carlsson
16/23
Foto: Jim Carlsson
17/23
Linéa Nordén. Foto: Jim Carlsson
18/23
Tova Ahlström. Foto: Jim Carlsson
19/23
Foto: Jim Carlsson
20/23
Foto: Jim Carlsson
21/23
Foto: Jim Carlsson
22/23
Foto: Jim Carlsson
23/23
IFK-tränaren Mladen Bucanin. Foto: Jim Carlsson

Resultat

Svenska cupen Dam

IFK Värnamo
08
Kristianstads DFF
Foto: Jim Carlsson

I svenska cupens tredje omgång så fick IFK Värnamos damer besök av allsvenskt motstånd i Kristianstad.
Gästerna visade tidigt att det skulle bli en tuff utmaning för Värnamo, en lite för tuff sådan.

KDFF tog ledningen i den åttonde minuten, gjorde 2–0 i den 27:e och 3–0 två minuter senare.
Man hann också med ett 4–0-mål precis före halvtid.

Målskyttet fortsatte på samma vis i den andra halvleken och gästerna kunde till slut vinna med 8–0.

För IFK betyder det att cupäventyret är över för den här gången och man får nu istället fokusera på avslutningen av seriespelet i Division 1 södra.

–Det är lite tufft och en tråkig känsla efter matchen men ska man förlora stort mot något lag så är det mot Kristianstad. Det är ett fantastiskt fotbollslag och inte så konstigt att de är i toppen av svensk fotboll, säger tränare Mladen Bucanin.

– Den största skillnaden är egentligen den individuella skickligheten vid viktiga situationer. De första två målen släpper vi på fasta situationer, det tredje målet är ett självmål, det fjärde efter bolltapp och det femte är en bjudning. Det är egentligen individuella grejer.
Jag är inte superimponerad av deras spel fotbollsmässigt men fysiken och den individuella skickligheten stack ut, säger han.

– Jag kan inte kräva mer av mina spelare. Vi har inte någon bred trupp. Elma fick kliva av tidigt i matchen också.
Michelle fick stå nu när Matilda Johansson lämnade för Bodö/Glimt. Tre spelare är korsbandsskadade, och en spelare har flyttat till USA.
Med det materialet vi har i truppen så har vi överträffat oss själva. Det är mer än godkänt! Vi har kommit såhär långt i svenska cupen, vi är i final i Smålandscupen och vi ligger bra till i serien. Jag kan inte kräva mer, det är svårt.

– Jag vill lyfta fram Emma Lorenzen och Tova Ahlström idag. De spelade mot deras duktiga forwards hela matchen. De stängde ner dem bra och vann många dueller. De gjorde väldigt fina insatser idag trots att vi släppte in mycket mål, avslutar Bucanin.

Foto: Jim Carlsson

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.