När vägkanterna slås under sommaren underlättas sikten med upp till två meter. För landsbygdsborna handlar det om en trafiksäkerhetsfråga, men är det lupiner utmed vägkanten görs en annorlunda hantering i år.
Därför klipps inte vägkanterna som tidigare
Vi ringde upp Trafikverkets presstjänst och undrar hur det kommer sig att årets vägkantsklippning ser annorlunda ut i år?
– Det är en ny lagstiftning i år för bland annat lupiner och andra främmande invasiva arter. Vi gör en tillfällig hantering i sommar och det betyder att vi lämnar lupiner så att de får fröa av sig på de ställen de finns, annars sprider de sig vidare med våra borstaggregrat.
Privatpersoner ombeds att dra upp och ta bort hela växten och lämna till återvinningscentralen där växten skickas vidare för att brännas. Det gör inte Trafikverket?
– Nej, inte i dagsläget. Vi har 10 000 mil vägkant som vi hanterar och vi behöver en långsiktig strategi för hur vi ska hantera lupiner. Det kommer att ta tid att få bort lupinerna, avrundar pressansvarig på Trafikverket.
Fältbiologerna tipsar:
Bidra inte till spridningen av lupiner. Så inte lupiner i din trädgård eller någon annanstans.
Plocka lupiner. Gör en vacker bukett, men släng dem sedan på rätt sätt, det vill säga skicka dem till brännbart på tippen, för att de inte ska bidra till ytterligare spridning.
Plocka fram lien och slå lupiner. Skicka sedan resterna till brännbart på tippen.
Gräv upp lupiner. Samla ihop rötterna och låt dem antingen torka i solen eller skicka dem till brännbart, eftersom lupiner kan föröka sig via rotbitar.
Slå med lie flera gånger i sommar, och nästa!
Varför är detta så viktigt?
Blomsterlupinen är en av våra vanligaste förekommande invasiv främmande arter. Den tar över och tränger bort andra växter som hör hemma i vår natur. några arter som påverkas negativt är liten blåklocka, ängsvädd, silvergökbi, smalsprötad bastardsvämmare och stortapetserarbi. När lupinerna blommat klart finns det inga andra växter och blommor kvar. Då får vilda bin och fjärilar svårt att hitta pollen och nektar. Det måste finnas blommande växter under hela sommaren för att vilda pollinatörer ska klara sig.
Källor: Natursidan och länsstyrelsen
Kommentarer
3Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.






Jag må vara en gammal tjurig bonde, men jag undrar hur den intellektuella nivån är på myndigheten Trafikverket. en myndighet som totalt missförstått, hur man begränsar lupinernas framfart. Man låter inte växten lämnas kvar för att fröa av sig för då gynnar man spridningen. Det vet alla som sysslar med växtodling på åker och i trädgård.
En enkel och korrekt åtgärd är att slå vägkanterna i juni månad och sedan igen i augusti månad. Då utarmar man växtens möjlighet att utveckla sig och ingen frösättning sker.
På landsvägarna, där det stora beståndet finns, använder man sig inte av borstaggregat, utan endast i tätorterna. Vad tusan menar man med att privatpersoner ombeds dra upp hela växten inklusive roten. Hur skulle det se ut? Var får man folket ifrån och vem orkar med det? Det är väldigt tungt arbete. Trafikverket uppmanar till trafikfarlig verksamhet. Vad tänker man med?
Den enklaste åtgärden är att punktbespruta varje enskiild planta med glyfosatmedel. Men så enkla och effektiva åtgärder är väl otänkbara hos en så stor statlig myndighet. Men det måste komma från en ”forskare”, misstänker jag.
Pelle Philip
Hej! Gammal kanske du börjar bli men aldrig tjurig! Håller med dig i allt!
Hälsningar från en gammal före detta målvakt i Byarums IF
Lasse
Helt rätt Pelle! Man bara undrar?
Ingvar F