Valets mest omtalade småparti var Örebropartiet, men i Gnosjö kommun var Alternativ för Sverige störst av småpartierna i riksdagsvalet.
Drygt 20 röstade på Örebropartiet i Gnosjö

Riksdagsvalets snackis bland småpartierna, Örebropartiet, fick till sist drygt en halv procent av rösterna i landet. I Gnosjö kommun röstade 24 personer, eller 0,44 procent på partiet i riksdagsvalet.
Partiet fick – inte otippat – sitt största stöd i Örebro län, och allra mest i Hällefors kommun, 5,6 procent. Stödet i Örebro län (knappt fem procent i hela länet) var dock inte i närheten av att ta partiet till riksdagen via 12-procentsregeln. I 205 kommuner av 290 blev Örebropartiet största småparti i riksdagsvalet.
Om Örebropartiet fick mycket uppmärksamhet i år, så kretsade förra valet kring Partiet Nyans. De fick då fick 0,44 procent av rösterna och plats i två kommunfullmäktige. I årets val är Nyans närmast utraderade i riket i stort. I Gnosjö kommun fick partiet inte en enda röst, vare sig i år eller förra valet.
Störst av småpartierna i riksdagsvalet i Gnosjö blev Alternativ för Sverige. De fick 62 röster, motsvarande 1,14 procent. Gnosjö är en av 73 kommuner i landet där Alternativ för Sverige fick flest röster av småpartierna.
Källa: Newsworthy




Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.