Valresultat 2026
Kommunval Gnosjö 2026
Valresultat Gnosjö 2026: Socialdemokraterna är störst med 24,5 procent och 9 mandat. Det krävs 18 för majoritet. Resultatet är slutligt.
Resultatet
Gnosjö kommun
Kommunfullmäktige
Vem kan styra
Kommunfullmäktige har 35 mandat. Det krävs 18 för majoritet. Tryck på partierna. De valda syns i grafen.
Valda partier: 0 mandat.
0 av 18 mandat för majoritet.
Räknade valdistrikt
7 / 7
Senast inrapporterade
Här syns de senaste distrikten. Vaggeryd, Värnamo och Gnosjö ligger högst i kommunlistan.
Valdistrikt
Kommuner
Kommunfullmäktige
Mandatfördelning
Karta och lista
Valdistrikt
Färg efter största parti. Tryck på ett område för siffrorna. Kartan går inte att zooma eller flytta.
Kartan
Tryck på ett område
Kartan går inte att zooma eller flytta. Tryck för att se vilket distrikt det är.
| Distrikt | Störst | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Åsenhöga-Källeryd | C | 27,6 % | — |
| Kävsjö | S | 24,0 % | — |
| Kulltorp | SD | 27,6 % | — |
| Gnosjö Norra | S | 33,7 % | — |
| Gnosjö Östra | M | 29,2 % | — |
| Gnosjö Västra | S | 33,6 % | — |
Sedan 1970
Historik i Gnosjö
Dra i reglaget eller peka i grafen. 2026 är preliminärt och fylls på från Valmyndigheten.
| Valår | Valdeltagande % | Socialdemokraterna % | Socialdemokraterna mandat | Moderaterna % | Moderaterna mandat | Centerpartiet % | Centerpartiet mandat | Kristdemokraterna % | Kristdemokraterna mandat | Liberalerna % | Liberalerna mandat | Vänsterpartiet % | Vänsterpartiet mandat | Miljöpartiet % | Miljöpartiet mandat | Sverigedemokraterna % | Sverigedemokraterna mandat | Övriga % | Övriga mandat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1970 | 93,3 | 28,4 | 12 | 15,8 | 7 | 27,0 | 11 | 7,6 | 3 | 12,2 | 5 | 1,4 | 0 | – | – | – | – | 7,6 | 3 |
| 1973 | 95,1 | 28,4 | 12 | 19,0 | 8 | 29,2 | 12 | 9,6 | 4 | 12,4 | 5 | 1,4 | 0 | – | – | – | – | 0,0 | 0 |
| 1976 | 93,5 | 30,2 | 12 | 19,1 | 8 | 26,7 | 11 | 10,0 | 4 | 12,1 | 5 | 1,8 | 1 | – | – | – | – | 0,0 | 0 |
| 1979 | 91,0 | 30,3 | 12 | 19,2 | 8 | 21,6 | 9 | 11,8 | 5 | 14,3 | 6 | 2,8 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| 1982 | 91,4 | 31,4 | 13 | 22,9 | 9 | 20,0 | 8 | 11,6 | 5 | 11,1 | 5 | 2,9 | 1 | – | – | – | – | 0,2 | 0 |
| 1985 | 89,0 | 30,1 | 12 | 24,2 | 10 | 16,0 | 7 | 9,4 | 4 | 16,3 | 7 | 3,3 | 1 | 0,5 | 0 | – | – | 0,1 | 0 |
| 1988 | 86,2 | 31,2 | 13 | 23,6 | 10 | 14,6 | 6 | 11,8 | 5 | 13,2 | 5 | 2,5 | 1 | 3,1 | 1 | – | – | 0,0 | 0 |
| 1991 | 86,3 | 26,6 | 11 | 28,5 | 12 | 14,1 | 6 | 15,3 | 6 | 10,3 | 4 | 1,9 | 1 | 0,4 | 0 | – | – | 3,0 | 1 |
| 1994 | 85,5 | 31,6 | 13 | 23,0 | 10 | 14,4 | 6 | 13,1 | 5 | 8,4 | 4 | 0,5 | 0 | 0,8 | 0 | – | – | 8,3 | 3 |
| 1998 | 76,5 | 26,9 | 11 | 19,0 | 8 | 10,4 | 4 | 28,4 | 12 | 6,5 | 3 | 0,8 | 0 | 2,6 | 1 | – | – | 5,3 | 2 |
| 2002 | 76,4 | 30,3 | 13 | 17,2 | 7 | 12,8 | 5 | 28,3 | 12 | 7,3 | 3 | 0,6 | 0 | 2,1 | 1 | – | – | 1,3 | 0 |
| 2006 | 78,3 | 28,3 | 10 | 21,2 | 8 | 13,8 | 5 | 23,9 | 8 | 5,0 | 2 | 0,2 | 0 | 0,1 | 0 | 2,2 | 1 | 5,4 | 1 |
| 2010 | 80,5 | 32,8 | 11 | 21,6 | 8 | 10,3 | 4 | 19,2 | 7 | 5,0 | 2 | 0,4 | 0 | 0,4 | 0 | 8,3 | 3 | 2,1 | 0 |
| 2014 | 81,0 | 33,6 | 12 | 21,3 | 7 | 7,6 | 3 | 15,7 | 6 | 3,1 | 1 | 1,4 | 0 | 3,1 | 1 | 14,0 | 5 | 0,2 | 0 |
| 2018 | 81,5 | 30,0 | 11 | 23,2 | 8 | 10,8 | 4 | 15,2 | 5 | 0,4 | 0 | 2,2 | 1 | 0,5 | 0 | 17,6 | 6 | 0,1 | 0 |
| 2022 | 76,2 | 24,5 | 9 | 22,8 | 8 | 14,0 | 5 | 16,3 | 6 | 0,9 | 0 | 3,8 | 1 | 0,6 | 0 | 17,0 | 6 | 0,1 | 0 |
| 2026 (prel.) | 72,3 | 24,2 | 8 | 20,6 | 7 | 17,2 | 6 | 15,8 | 6 | 0,4 | 0 | 5,0 | 2 | 0,2 | 0 | 16,5 | 6 | 0,1 | 0 |
Källor: SCB, Allmänna valen 1970 del 2, tabell 2.2 (kommun 0617). SCB, kommunfullmäktigval 1973-2022 (ME0104). Valmyndigheten, preliminärt resultat 2026.
Politik och val
Valnyheter i Gnosjö
Lokala artiklar om politik, kommunvalet och partierna i Gnosjö. Bläddra i karusellen.
Förklaring
Frågor om valresultatet
Vad blev valresultatet i Gnosjö 2026?
Socialdemokraterna är störst i kommunvalet i Gnosjö med 24,5 procent. Resultatet är slutligt.
Vilka styr i Gnosjö efter valet?
Kommunfullmäktige har 35 mandat. Det krävs 18 för majoritet. Vilka som styr avgörs i förhandlingarna.
Var ser jag personrösterna?
Personrösterna är publicerade. Listan visar kandidaterna i kommunvalet, med flest kryss överst. Källa: Valmyndigheten.
Var kommer siffrorna ifrån?
Alla valresultat kommer från Valmyndigheten. Vi jämför också med 2022.
Kan jag se resultatet per valdistrikt?
Ja. Kartan och tabellen under Valdistrikt visar största parti och valdeltagande. Tryck på ett område eller en rad för siffrorna.

Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.