Blåljus

Aggressiv man i Värnamo greps

Blåljus Polisen sammanfattar nattens händelser i länet.

Polisen har hanterat ett 50-tal ärenden i Jönköpings län mellan klockan 22 och 07. Inga grova våldsbrott eller allvarliga händelser har kommit till polisens kännedom.

22:13 Misshandel – Värnamo

Polis larmas till en adress i Värnamo där en man varit aggressiv. När polisen kommer har han lämnat, men han kan gripas utomhus en bit därifrån. Mannen, som är i 30-årsåldern, har varit våldsam mot personer han har en relation med och grips misstänkt för misshandel. Ingen skadas allvarligt eller behöver uppsöka sjukvård.

22:22 Brand – Värnamo

Polis larmas till en lägenhet i Värnamo med anledning av en brand. Det är papper eller liknande på en spis som fattat eld, och branden kan släckas utan att den sprider sig. En äldre man som bor på adressen förs till sjukhus för kontroll då han andats in rök. Det skrivs ingen brottsanmälan.

02:50 Rån – Anderstorp

Polis larmas till en adress i Anderstorp med anledning av att en man uppger att han blivit slagen och rånad på en mobiltelefon utomhus i Anderstorp. Mannen uppger att minst tre personer har slagit och hotat honom för att få hans mobiltelefon och bankuppgifter. Han har skador i ansiktet och körs till sjukhus för kontroll. Polis söker av området men i nuläget finns ingen gripen i ärendet. Det återstår en del utredningsåtgärder i ärendet och rättsläget kan komma att ändras eller kompletteras med fler misstankar.

Källa: Polisen.se

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *