Vaggerydskår släcker lägenhetsbrand

Publicerad 20 mars, 2018 17:41

Efter klockan 17.00 inkom larm till SOS om brand i lägenhet i Norrahammar. Vaggeryds Räddningstjänst larmades.

Räddningsstyrkor från Norrahammar, Jönköping och Vaggeryd larmades med ett 20-tal personal tillsammans med ambulans och polis till lägenheten i Norrahammar.

När räddningstjänsten kommer fram konstateras att det brinner i en lägenhet på tredje våningen i ett flerbostadshus. Efter genomsökning av lägenheten konstateras att inga personer fanns i den. Som en försiktighetsåtgärd valde räddningstjänsten att utrymma övriga lägenheter i det aktuella trapphuset.

Branden har från platsen uppgetts vara under kontroll och i detta nu pågår kontroll av rökspridning i byggnaden.

Inga personskador har rapporterats i samband med branden. Räddningstjänsten förväntas vara kvar på platsen ett antal timmar framöver.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.