Nyheter

Ungdomsarbetet ökar i Klevshult

Nyheter Barn- och ungdomsarbetet i Klevshults Pingstförsamling har ökat under 2017. Det visar årsberättelsen.

– Årsberättelsen föredrogs där församlingens breda verksamhet speglades, säger Andreas Grumsén, pastor och föreståndare.

Han noterar bland annat att våffelkvällar för barnfamiljer startats, att Café Gemenskap tisdagsförmiddagar samlat i snitt 62 personer, om tältmötena som arrangeras tillsammans med Klevshults Alliansförsamling i augusti som är uppskattade och välbesökta och om församlingens engagemang i Mötesplats Skillingaryd. Vid årsmötet valdes till styrelse: Börje Gustafsson (ordförande), Bengt Viktorsson, Ann-Sofi Fälth, Andreas Grumsén, Barbro Hansson, Elisabeth Fälth samt Solveig Karlsson. – Församlingen vill tacka alla som engagerat sig och varit med på de olika samlingarna. Vi ser fram emot ett välsignat 2018, hälsar Andreas Grumsén.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *