Axelent kan vinna prestigefylld utmärkelse
Okategoriserade Stefan Axelsson och Johan Axelsson, ägare av Axelent, har blivit uttagna som en av de tio finalisterna i Region Öst för EY:s prestigefyllda priset "Årets entreprenör 2025". Efter en omfattande nomineringsprocess och flera intervjuer har Axelent avancerat till regionfinalen som hålls den 4 november. Regionvinnaren går sedan vidare till den nationella finalen.
Axelents ägare, Stefan Axelsson och Johan Axelsson. Pressbild: Axelent
EY:s tävling ”Årets entreprenör” är en globalt erkänd och prestigefylld tävling för entreprenörer, som hålls i cirka 60 länder. Detta är den 30:e upplagan av den svenska tävlingen. Genom djupgående intervjuer valdes tio finalister per region ut för att tävla i regionfinalerna som hålls i sex städer i november.
– Det som driver vårt entreprenörskap är friheten att skapa, bygga och förbättra varje dag. Vi drivs av viljan att göra skillnad för människor, inte bara genom våra produkter utan genom att skapa tryggare arbetsplatser i hela världen. Nyckeln till vår framgång är enkel, den handlar om fart, fokus och hjärta. Vi fattar snabba beslut, vi litar på våra människor och vi tar ansvar hela vägen. För oss handlar entreprenörskap inte om att bli störst, utan om att vara bäst på det vi tror på. Att bygga något hållbart, globalt och mänskligt, säger Stefan Axelsson, ägare Axelent.
Om tävlingen
EY:s tävling ”Årets entreprenör” är en av världens främsta utmärkelser för entreprenörer. Tävlingen startade i USA 1986 och i Sverige började utmärkelsen delas ut 1995. Det är den första internationella utmärkelsen för entreprenörer som med tydliga visioner och goda ledaregenskaper bygger upp framgångsrika företag. Tävlingen genomförs på regional, nationell och internationell nivå i fler än 140 städer i fler än 60 länder. En oberoende jury bedömer entreprenörerna efter kriterierna inflytande, entreprenörsanda, syfte och tillväxt.