Nyheter

Anmälan enligt lex Maria – Fördröjning gjorde att utslagen tand fick ersättas med inplantat

Nyheter En patient som fått sin tand utslagen fick rådet på akuten att uppsöka tandläkare dagen efter. Fördröjningen gjorde att tanden inte gick att rädda och fick istället ersättas med ett inplantat. Region Jönköpings län anmäler händelsen för prövning enligt lex Maria.

Region Jönköpings län har utrett händelsen, vidtagit åtgärder och lämnar ärendet för bedömning av myndigheten Inspektionen för vård och omsorg, IVO.

I samband med ett idrottsutövande fick patienten ett slag mot ansiktet och en tand slogs ut. Patienten uppsökte akutmottagningen och under resan dit kontaktas även 1177 som gav rådet att fortsätta till akutmottagningen för bedömning. Patienten togs om hand av en sjuksköterska på akutmottagningen som rengjorde och tejpade sårskadan. Angående den utslagna tanden fick patienten då rådet att ringa Folktandvården dagen efter för fortsatt handläggning. Någon kontakt med käkkirurgen togs inte då tandskadan inte uppfattades som käkskada.

Patienten fick en tid dagen efter och tandläkaren konsulterade en käkkirurg direkt via telefon i samband med vårdbesöket. Svaret blev att tanden inte kunde replanteras efter så lång tid utanför patientens mun. Hade kontakten tagits med käkkirurg i samband med besöket på akutmottagningen kvällen innan hade tanden kunnat räddas.

Konsekvensen har blivit att patienten fått ett ökat vårdbehov och att den utslagna tanden har fått ersättas med ett implantat. Händelsen har resulterat i att riktlinjerna för handläggning av tandskador på akutmottagningen har reviderats och tydliggjorts.

Källa: Region Jönköping

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *