Nyheter

Avled i samband med förlossning

Nyheter Ett barn konstaterades dödfött vid en förlossning i Jönköpings län. En utredning har visat att barnet avled till följd av sepsis. Händelsen har nu anmälts enligt lex Maria till Inspektionen för vård och omsorg (IVO).

Region Jönköpings län har granskat händelsen och vidtagit åtgärder. En anmälan har skickats till IVO för att myndigheten ska kunna bedöma ärendet.

Det handlar om en patient som vid flera tillfällen under förlossningen hade feber. För att skydda barnet gavs både febernedsättande läkemedel och antibiotika, men inga ytterligare åtgärder bedömdes nödvändiga eftersom patienten mådde bra och fosterövervakningen inte visade några avvikelser. Förlossningen gick dock långsamt och värkstimulerande dropp sattes in. Senare noterades täta värkar och påverkan på fostrets hjärtljud. Förlossningen avslutades med sugklocka, men barnet var då dödfött. Utredningen visar att barnet avled i sviterna av sepsis.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *