Nyheter

Beslut togs om digitala skyltar

Publicerad 27 maj, 2020 06:20

Kommunstyrelsens arbetsutskott tog ett inriktningsbeslut vid senaste sammanträdet. Snart blir det digitala skyltar utmed europavägen

Arkivfoto

Sedan tidigare har kommunen två välkomstskyltar uppsatta längs med E4:an, en vid Klevshult och en vid Krängsberg för de fordon som kommer norrifrån. Skyltarna är numera av äldre modell, saknar modern teknik och är i behov av upprustning.

– Vi har tagit ett inriktningsbeslut. Det kommer att bli nya skyltar, en i norr och en i södra delen av kommunen, som talar om vad som händer här hos oss, säger Gert Jonsson (M) ordförande i kommunstyrelsen.

– Det är bra att det kommit fram som ett tydligt ärende. Vi ändrar inte något utan håller fast vid det långsiktiga tänket och vi behöver verkligen synliggöra oss, menar Kenth Williamsson (S).

– Det passerar otroligt mycket fordon genom kommunen. Kenth nämnde en bra grej innan vad gäller att vi som kommun tror på framtiden och är en bra plats att bo, verka och leva i. Vi vill tala om att vi vill framåt, vilket vi nu kan synliggöra för alla förbipasserande, avrundar Gert Jonsson (M).

Ett enigt arbetsutskott beslutade att digitala skyltar ska sättas upp och kostnaden för dessa är 1 miljon per skylt och driftkostnaden för båda är 8 000 kronor per månad. Finansieringen hanterades i budgetberedningen i måndags och det tidigare budskapet ”där hjulen alltid snurrar” ska fortsättningsvis även finnas kvar.

Kommentarer

12

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:

Visar de 5 mest engagerade trådarna av 12 kommentarer.