Bildextra: En era med bensinmackar
Nyheter Bensinmackar och framför allt Gulf och Ragges stod i fokus hos Östbo Historiska Sällskap i NBV-lokalen i Skillingaryd.
Bensinmacken var förr i tiden på många platser den naturliga samlingsplasten och i Skillingaryd var den mest besökta Gulf, vilken i många år drevs av familjen Larsson.
Än i dag finns det en bensinstation vid korsningen Storgatan – Östra Fågläabäcksvägen men inga byggnader och det är en obemannad mack i annan regi.
Gulf var inte bara en bensinstation utan här fanns även Ragges Gatukök. Om detta och annat kring bensinmackarna var det mycket samtal om i NBV-lokalen i dag när Östbo Historiska Sällskap i samverkan med studieförbundet NBV hade bjudit in till öppet hus. Drygt 30 personer kom till denna samling i nostalgins tecken.
Gatukök var ju liktydigt med gatukäk och var en samlingsplats. Man kunde också i byggnaden intill gå ned i en källare där det fanns en ”bowlingmaskin”, vilken också lockade många.
De första bilarna kom till Skillingaryd på 1910-talet och då behövdes bensin. Det kom bensinstationer som senare ofta kom att kallas mackar. Ordet mack kom av AB Mack, som var en tillverkare av bensinpumpar som grundades 1916 av Mathiasson, Andersson, Collin och Key.
Det har funnits en hel del bensinstationer i Skillingaryd och förutom Gulf kan nämnas Esso som än i dag finns kvar vid södra infarten men numera med namnet Circle K.
Just bensinmärket Gulf började säljas av Carl Åberg som hade mack och verkstad vid Storgatan-Sturegatan, på den nordvästra sidan. Gulf flyttades till Fåglabäcksvägen – Storgatan till Oskars Nilssons fastighet och drevs av honom i några år. Carl Glad var också innehavare en tid.
Ragnar Larsson övertog 1954 denna mack och byggde nytt snett över Storgatan och flyttade dit. Så småningom startade han Ragges Gatukök som blev en populär samlingsplats.
Så småningom tog Ragnars söner Ulf och Christer över verksamheten. Ulf var ansvarig i verkstaden och Christer i butiken. De drev verksamheten till 2005 då det blev en ny ägare.
Vid mötet i NBV-lokalen fanns det en lite utställning och man talade även en del om andra bensinstationer i samhället som Texaco.
Flera medlemmar från Götaströms Fordonshistoriska klubb medverkade och i den föreningen finns omfattande kunskap om mackarna i Skillingaryd, Vaggeryd med flera platser.




















