Bilstölderna minskar kraftigt – ned 81 procent
Nyheter Antalet stulna bilar har sjunkit dramatiskt i Sverige sedan början av 00-talet. Så även i Vaggeryds kommun. Här handlar det om en nedgång om 81 procent sedan millennieskiftet.

Arkivbild
Både antalet bilstölder och inbrott i bil har minskat dramatiskt i landet sedan millennieskiftet. Totalt handlar det om en nedgång på 83 procent från omkring 42 000 stulna bilar vid millennieskiftet till omkring 7 200 bilar per år i dag. Det motsvarar i snitt en stulen bil per 1 000 bilar i Sverige.
I Vaggeryds kommun har i snitt fyra bilar stulits per år under de senaste fem åren. Det motsvarar en minskning med 81 procent sedan millennieskiftet. Då låg snittet på omkring 23 stulna bilar per år.
Vaggeryd är en av de kommuner i landet där bilstölderna har minskat mest.
Att antalet bilstölder har minskat kontinuerligt i större delen av landet de senaste 25 åren beror på att elektroniska stöldskyddssystem blev vanliga i nya bilar i slutet av 1990-talet. Andelen bilar som kan stjälas genom tjuvkoppling sjunker varje år i takt med att de äldre bilarna skrotas.
Andelen bilar som inte återfinns efter att ha anmälts försvunna har dock ökat. Den ligger i dag på omkring 32 procent av alla stulna bilar, enligt siffror från Larmtjänst, som varje år presenterar statistik över efterlysta fordon. Dessa bilar befaras ha blivit isärplockade eller ha skickats utomlands med ny identitet.
Bilbrottsligheten i Sverige sticker ut i ett internationellt perspektiv, enligt försäkringsbolaget Ifs bilbrottsbarometer för 2024. Under 2021, vilket är det senaste året med jämförbara siffror, var Sverige det land i Europa där näst flest bilar stals per capita. Endast Italien låg sämre till.
Flest bilstölder, knappt 700 per år, sker i Stockholms kommun, men där finns också klart flest bilar. Räknat per 1 000 bilar i kommunen är det istället Helsingborgs kommun som är klart mest utsatt för bilstölder i dag. Snittet ligger på omkring två stulna per tusen bilar i kommunen, räknat över de senaste fem åren. Stockholms län är dock det län som är mest utsatt för bilstölder, med i snitt 1,4 stulna bilar per tusen bilar i länet.
Säkrast står bilarna istället i Ydre kommun, där bara en bil har stulits under de senaste fem åren. Det motsvarar ett snitt på 0,1 per 1000 bilar i kommunen.
Källa: Newsworthy
