Nyheter

Det rinner vatten under stora bron

Nyheter Vattnet har runnit under stora bron vid kvarnen några dagar nu. Vallen rivs, lite i taget för att genomströmningen ska vara försiktig till en början.  

Nu har det runnit vatten under stora bron i några dagar.

Genomgången förbi kvarnen är stängd för närvarande, och beräknas öppna igen strax efter månadsskiftet. Under tiden pågår stor verksamhet innanför avspärrningarna. Den stora bron är klar, alla fall stommen, och vattnet har så smått börjat rinna igenom. Under tiden då bron byggdes hade man byggt upp en vall och lett vattnet vid sidan om bron. Nu rivs den här vallen, bit för bit, lite i taget.

– Vattnet släpps på försiktigt, pö om pö för att hålla kvar slammet i dammen. Det skulle bli okontrollerat annars och en massa grus och slam skulle ha följt med om man hade släppt på allt på en gång, säger Martin Magnell som är platschef på bygget.

I princip hela dammen ser ut att vara tömd på vatten nu. När man går på promenadstigarna runtomkring så ser man att botten av dammen nästan är alldeles torr på sina ställen. Nu när botten är så pass blottlagd har kommunen bett entreprenören att passa på att rensa lite också. Så de ska ta bort en del slam från den här bottnen innan allt vatten kommer fyllas på igen. De här låga vattennivåerna har fallit sig naturligt med en hyfsat torr sommar. Något som har gynnat det här bygget.

Dammen töms på vatten. Här ska rensas innan allt vatten släpps på igen. Bild: Jenny Almlöf  [1/2]

  [2/2]

Martin Magnell är platschef på bygget. Bild: Jenny Almlöf

– Ja, det största orosmomentet genom det här projektet har egentligen varit vattnet som kommer på, alltså utströms. Och det har visat sig ha varit ett förmånligt år för det. Det har ju inte regnat så mycket så vi har haft väldigt hanterbara vattenmängder, säger Martin.

Nu kvarstår arbetet med att fortsätta gräva bort vallen – och bygga klart bron. Tätningslister ska monteras och fogar ska fogas innan de kan fylla på med grus bakom och bygga upp vägen igen.

– Det vi har gjort när vi rev de gamla broarna var att ta fram berget, för det är ju berg under allting. Sen fick vi spränga ner det så vi kom ner i nivå. Efter det jämnade vi av berget med betong så det blev slätt när vi skulle gjuta våra broar. Sen borrade vi i omkring 150 bergstag rakt ner i berget och gjöt fast stag i berget som sen bottenplattorna är fastankrade i. Så det här kommer inte röra sig. Det står stadigt och sitter fast.

Det är en rejäl bro. Vad tänker du när vi står här och tittar på den?

– Maffigt. Det är en riktigt rejäl konstruktion. Den här kommer stå pall väldigt länge. Den är många gånger bättre och stadigare än den gamla bron. Det kommer inte vara några viktbegränsningar på den här bron.

Det är en stabil och stor bro som har byggts vid kvarnen. Bild: Jenny Almlöf  [1/7]

Vattnet rinner genom nya bron nu.  [2/7]

Den lilla öppningen ska leda vatten till turbinen och den stora öppningen ska leda vatten till dammen på andra sidan.  [3/7]

  [4/7]

  [5/7]

En ställning av brädor sattes upp för att kunna gjuta bron.  [6/7]

  [7/7]

Det finns två öppningar där vattnet ska rinna igenom. En stor öppning där det mesta av vattnet kommer att forsa igenom, och en mindre öppning som går till turbinen till elverket i byggnaden. Fiskar på väg nedåt får åka genom stora öppningen. Om någon firre förvirrar sig till turbin-ingången så är det ingen fara med det. Det sitter ett galler framför ingången så ingen ska klämmas ihjäl. Bredvid ladan ska en ränna monteras, en liten smitväg där fiskar på vift får åka kana ut till andra sidan bron.

Lilla bron

En bit ifrån stora bron, på väg mot friluftsgården finns en annan bro, en mindre bro. Ett dike ringlar sig från bron och hela vägen ner till dammen på baksidan av kvarnen. Diket är grävt efter konstens regler i en särskild bana så att fiskarna ska kunna simma uppströms och ut i dammen ovanför.

Ett snirkligt dike är uppgrävt för att fiskarna ska simma upp till dammen ovanför. Bild: Jenny Almlöf  [1/5]

Här går det snirkliga diket ut till dammen nedanför.  [2/5]

  [3/5]

  [4/5]

Genom den mindre bron får fiskar simma uppströms och ut i den övre dammen.  [5/5]

– Kommunen har själva grävt diket, så att fiskarna kan simma uppströms. Sen har vi tagit vid och sprängt bort en bergklack och sen har vi gjutit den där betongkonstruktionen, som blir utsteget då till fiskarna.

Båda broarnas öppningar kommer att vara reglerbara så att vattenflödet ska kunna förändras. Det är en av sakerna som återstår vad gäller bygget. När allt är klart med brobyggena ska också marken fixas till med en ny strandlinje bland annat. Hela arbetet beräknas pågå till den 12 december, dagen före Lucia. Ett datum som Martin tror på. Gänget har jobbat ikapp och är nästan lite före tidsplanen.

Vilket gäng du har som jobbar här!

– Ja, det har jag. Det är bra killar, de jobbar bra. Mellan fyra och fem yrkesarbetare är det som varit här och jobbat sen i mars. Det är tyvärr få som vill jobba i det här yrket så när man väl hittar dem får man vara rädd om dem, säger platschef Martin Magnell.

Flera av dem som arbetar med brobygget vid kvarnen bor på andra orter i normala fall. Martin gör det, han kommer från Linköping. Så han och flera andra i gänget bor i tillfälliga baracker ett stenkast från dammen, på gräsplätten bortanför lekparken. Där träffar vi Allan Gustavsson och Jesper Edman. Jesper bor vanligtvis i Linköping och har bott i Vaggeryd veckovis under ett halvår nu.

Jesper Edman och Allan Gustavsson trivs bra med gemenskapen som uppstår bland kollegor som jobbar och bor så nära. Bild: Jenny Almlöf  [1/2]

  [2/2]

– Det har varit jättebra, det är jättetrevlig etablering här. Väldigt bra och trevligt område. Finns inget att klaga på när det gäller Vaggeryd, säger Jesper.

Han och kollegan Allan rensar virke från plankor som användes när broarna gjöts. Brädorna ska återanvändas till nästa bygge, i alla fall delvis. Det som är helt och i rätt längder ska användas. Det som inte fungerar till något blir till brasved.

– Det är inte mycket vi kastar. Vi tar till vara så mycket som möjligt, även spillbitar på plaströren tar vi tillvara. Det är bra ekonomiskt och det är ju inte bra att slänga, säger Allan.

Allan har jobbat nästan tre år i företaget och är van vid att ofta vara hemifrån. Just nu kan han pendla till jobbet, eftersom han bor i Jönköping. Men tidigare jobb har varit i Kalmar och på andra ställen en bit längre bort.

– Jag själv trivs väldigt bra med att ligga ute. Det är väldigt speciellt att bo och jobba ihop. Vi hittar på saker, ibland grillar vi eller går ut och käkar. Det blir som ett lag, hela företaget. Man skapar starka band till varandra. Det är inte bara jobb utan man har trevligt med, säger Allan Gustavsson.

LÄS MER:  Avstängd bro vid Kvarnen
LÄS MER:  Det byggs om vid kvarnen, vad är det de gör?
Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *