Nyheter

Trots film – utredning om mordbrand nedlagd

Nyheter En övervakningsfilm visar att det var mordbrand när en bil började brinna utanför moskén vid Gamla Krahners på Fabriksgatan i Skillingaryd. Men utredningen läggs ändå ner meddelar förundersökningsledare Pia Paldanius.

Filmen visar hur någon slängde in ett föremål i bilen och det blev en snabb brand som spred sig till byggnaden, vilken blev kraftigt skadad.
– En person berättar att han inte tror att avsikten var att skada moskén utan endast bilen.
Han noterar att bilen stod mot en betongvägg och att det inte var givet att det skulle börja brinna i byggnaden.
– Då hade det varit enklare att slänga in brännbart genom fönstret.

Polisens förundersökningsledare Pia Paldanius sa i en kort kommentar till oss under gårdagen att inga svar på den tekniska undersökningen hade kommit än.

På torsdagen berättar Pia Paldanius att även hon fått filmen till sig.
– Jag fick den igår men det går inte säga hur branden i bilen startade.

Vid 09.20-tiden på torsdagen berättar Paldanius att utredningen om mordbrand läggs ner då det inte går att identifiera någon misstänkt gärningsperson via filmen.

Vet ni om detta var riktat mot moskén?
– Det var inte riktat mot moskén.

Klicka på denna länk för att se övervakningsfilmen

 

 

Från övervakningsfilmen

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *