UPPDATERAT: NU kl 18.35 verkar det fungera som vanligt- 3 000 kunder är utan fiber på grund av haveri. Texten uppdaterad kl 13.03.
Nyheter
Driftstörning på bredbandet - nu åtgårdat

Just nu har Vaggeryds Energi driftstörningar på inkommande fiber. Felet berör samtliga kunder i Veabs nät. Veab har gjort en felanmälan till leverantören som meddelar att felsökning pågår.
Uppdaterad kl 07.25;
– Felet är lokaliserat på överliggande fibernät hos vår leverantör. Felavhjälpning är påbörjad, dock har vi ännu ingen beräknad klartid, säger Krister Lundgren på Vaggeryds Energi.
Drygt 3 000 kunder rapporteras vara drabbade.
Uppdaterad kl 13.03;
– Vår leverantörs prognos är nu att fibern ska vara igång sen eftermiddag/kväll, rapporterar Krister Lundgren på Vaggeryds Energi.
Kommentarer
52Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.
Skriv en kommentar
Visar de 5 mest engagerade trådarna av 52 kommentarer.















Så dåligt av Vaggeryds energi, byter operatör så fort avtalet går ut!
Någon kompensation blir det inte heller då det har varit antal störningar sista dagarna!
Redundans! Vilken internetleverantör har bara en Lina?
Till alla gnällisar som går i taket och inte kan kolla instagram/facebook: Ta det lugnt, VEAB leverar väl som de ska annars? Skönt med ett litet avbrott!
Dåligt med uppdateringar, tycker att man vid det här laget bordet ha en prognos på när fibern kan tänkas komma tillbaka.
Visst överlever jag utan internet, jag klarar mig men i dagens samhälle är detta en funktion som förväntas fungera och därför tycker jag att det är viktigt att information kommer ut,
Vad har hänt?
Vad gör vi nu?
När är problemet löst?
Kompensation för betalande kunder?
Åtgärder för framtiden?
Håller med! All relevant information kommer från lokal media, inte från kommun eller Vgd energi själva.
Håller med! Såklart att vi klarar oss men hade gärna blivit lite mer uppdaterad från leverantören och inte blivit informerad via andra kanaler.
Galet dålig & bristfällig uppdatering från VEAB!
Snart ett dygn utan fungerande bredband och mkt dålig med upplysning/info.
Bättre ni läser avtalet för Vaggeryds Energi har ingen hastighets garanti 🙂
Hehe hur tänker du nu? Du menar att hastigheten är noll nu då eller och det är sånt man får räkna med? 😏
Bra skrivet 🙂
Håller med! Sen eftermiddag kväll är inget svar, man borde kunna ange en ungefärlig tid, klockan 18 eller 21 eller vad som kan tänkas, de som arbetar på problemet borde kunna kalkylera antal arbetstimmar som går åt.
Den stora frågan är också vad är det som hänt?
Har någon grävt av en kabel? Har en server börjat brinna? Har man blivit utsatt för någon form av skadegörelse?
Jag som betalande kund tycker att jag har rätt att veta, inga gissningar jag vill ha fakta tack!
Nu så är den igång
Bättre ut o ta kaffe
Vaggerydsbo – 😂
Lisa skakar vi hand på dealen 😜