Nyheter

Ett av tio tåg var sena

Nyheter Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid stationerna i Vaggeryds kommun förra månaden.

Arkivbild David Alin

Av drygt 400 tåg som passerade någon av stationerna i Vaggeryds kommun i augusti var 47 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 11 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

Elva procent kan jämföras med 13 procent månaden innan, och 16 procent i augusti 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var lördag den 2 augusti, när 71 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 7642 (Krösatågen), mellan Halmstad C och Nässjö C, som var 44 minuter och 30 sekunder sent när det passerade Vaggeryds kommun på kvällen onsdag den 27:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Signalfel.

Störst andel förseningar under augusti drabbades Krösatågen mellan Halmstad C och Nässjö C av. 15 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Källa: Newsworthy

 

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *