Föreningar inbjuds till vuxenvandring
Nyheter I Vaggeryds kommun kan föreningar vuxenvandra i Vaggeryd och Skillingaryd och på så sätt göra skillnad och samtidigt intjäna arvode till sin förening.
De föreningar som är bidragsberättigade i Vaggeryds kommun erbjuds att vuxenvandra i Vaggeryd och Skillingaryd fredag och lördagskvällar. Vuxenvandringen ska äga rum i Vaggeryd och Skillingaryd och bägge orterna ska täckas upp under kvällen. Man kan dela upp sig och gå på bägge orterna samtidigt eller växla mellan orterna. Politiska föreningar representerade i Vaggeryds kommun är välkomna att delta och anmäla sig med vetskap om att inga ersättningar ges i samband med vuxenvandringen.
3000 kr per kväll betalas ut till föreningar för att de vuxenvandrar. Det innebär 6000 kr för en helg (fredag och lördag kväll). Samma förening vuxenvandrar fredag och lördag kväll under helgen.
Storhelger ger extra arvode för vuxenvandring, dessa är påskhelgen, nationaldagen och allahelgonshelgen. Helgerna lottas ut utifrån de som önskat vuxenvandring dessa helger. Det finns även möjlighet att vuxenvandra under skolavslutningsveckan.
Det finns krav för att få vuxenvandra
- Föreningen ska vara bidragsberättigad i Vaggeryds kommuns
- Minst fyra föreningsmedlemmar ska vuxenvandra samtidigt för att möjliggöra uppdelning två och två.
- Minimiålder på dem som vandrar är 23 år.
- De som vandrar ska vara väl orienterade i samhället.
- De som vandrar ska tala och förstå svenska.
- De som vandrar ska läsa igenom materialet ”Information till dig som ska vuxenvandra”.
Mer information finns på kommunens hemsida.

Foto från Vaggeryds kommun.