Nyheter

Förskolebarn fick uppleva fladdermössens värld

Nyheter Under hela läsåret har barn på Slättens förskola arbetat tillsammans med Remida och ljudkonstnär Jan Carleklev kring fladdermöss.

  [1/10]

Jan Carleklev  [2/10]

  [3/10]

  [4/10]

  [5/10]

  [6/10]

  [7/10]

  [8/10]

  [9/10]

  [10/10]

Jan Carleklev är konstnär som istället för att teckna och måla med färg använder ljud som material. Jan, eller ”LjudJanne” som han kallas är väldigt intresserad av att lyssna. Han ser sig själv som ett par stora öron med superkrafter, inriktade på att fånga röster som inte hörs och skeenden som inte syns. Dessa förmågor vill han dela med andra, för vi behöver lyssna mer noggrant till vår omvärld.

Barnen har genom olika upplevelser, lek och kreativa uttryck fått försöka förstå mer om fladdermössens värld. Fladdermössen är exempelvis väldigt bra på att använda sina öron och sin hörsel för att navigera och jaga i mörker. I vintras blev det också en utflykt ut på landet till en jordkällare där barnen kunde besöka några fladdermöss som hängde i dvala i taket.

Projektet avslutades denna veckan i godsmagasinet i Vaggeryd, dit också andra barngrupper och skolklasser bjöds in. Senare i sommar kommer Jan att ha en utställning om fladdermöss i Konsthall Norra Kvarken.

Text och bild: Remida

”Har du någon gång funderat över hur det skulle vara att se med öronen och lyssna med näsan? För att försöka förstå världen runtomkring oss behöver vi använda hela kroppen, och för att andra ska förstå oss kan vi använda hela kroppen för att berätta något. I maj möts vi i Magasinet i Vaggeryd och skapar tillsammans en plats för att utforska våra sinnen och hur vi kan prata med varandra på många olika sätt. Låter det konstigt? Det är det egentligen inte, det handlar om nyfikenhet och fantasi. Vi försöker att se saker och ting på ett annorlunda sätt så att vi kan tänka nya tankar. Kanske upptäcker vi något som vi inte tänkt på tidigare.”

Jan Carleklev

Fladdermusen är ett mytomspunnet djur och som i flera böcker och filmer förknippas med skräck, halloween och blod, men det finns mycket annan fakta att lära om fladdermössen.

I Sverige finns bara insektsätande fladdermöss. De äter till exempel gärna nattfjärilar, skalbaggar och myggor. De kan fånga dem i luften eller när insekterna sitter på blad. De har så små tänder att de flesta arter inte ens kan bita igenom skinnet på oss människor.

Alla fladdermusarter i Sverige är fridlysta vilket innebär att det finns ett förbud mot att störa eller skada dem eller viktiga områden för dem.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *