Nyheter

Gospel Stompers i Svenarums kyrka

Nyheter Spelstilen har en förankring i just gladjazzen, som kan beskrivas som många gånger glad och medryckande med rötter i New Orleans.

Gospel Stompers är ett jazzband vars medlemmar kommer från Sösdala, Osby, Hällevik och Malmö. Således står bandets medlemmar för en bred geografisk spridning men detta till trots bildar de en mycket god musikalisk enhet. De bjuder på härliga toner nu på söndag i Svenarums kyrka.

Bandet har funnits i drygt fyrtio år och har genom åren medverkat flitigt både innanför och utanför landets gränser. Det är inte helt samma personer med i bandet nu som vid starten men några finns kvar från den tiden. Gospel Stompers har bland annat gjort turnéer i USA och spelat i tradjazzens egen hemstad New Orleans. Hemma i Sverige har de flesta spelningarna varit förlagda i södra Sverige. Spelstilen har en förankring i just gladjazzen, som kan beskrivas som många gånger glad och medryckande med rötter i New Orleans.

Repertoaren är variationsrik men omfattar i huvudsak glad jazzmusik med rötter i både negro spirituals och gospel. Ballader och andliga visor finns också på repertoaren, precis som väckelsesånger.

I Gospel Stompers ingår:
Lars-Åke Martinsson, bas och sång – kapellmästare, Loffe Sturesson, sopransax och tenorsax, Uno Hellgren, trumpet, Vincent Nilsson, trombon
Jörgen Grimberg,  gitarrbanjo, Bernt-Ove Kroon, piano och Bengt Svensson, trummor.

Andakten leds av Julia Åberg och under kvällen samlas en kollekt in till ACT.

Gospel Stompers

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *