Hot och våld har ökat inom vården
Nyheter Nu har 2024 års kvalitets- och patientsäkerhetsberättelse kommit. En av de mer notabla sakerna är att antalet rapporterade avvikelser rörande hot och våld inom vården i kommunen ökat. ”Detta behöver ses över på verksamhetsnivå”, skriver man i rapporten.

Genrebild. Foto: Pixabay
Antal registrerade avvikelser under 2024 var 2 248 till antalet. Detta ska jämföras med 1 819 för 2023. Det flesta avvikelser rör fallolyckor och de ökade under fjolåret från 694 till 809.
I rapporten noterar kommunen följande:
”Ökningen kan bero på ett fåtal individer som faller ofta, vilket behöver analyseras på enhetsnivå. Det har noterats brister i rutinkännedom där legitimerad personal ska informeras vid fall. Rutinerna har belysts under året, men det finns fortfarande exempel där adekvat profession inte kontaktas, vilket leder till att fallpreventiva åtgärder uteblir eller försenas”.
Även händelser som rör hot och våld har ökat under 2024.
”Detta behöver ses över på verksamhetsnivå och det behöver klargöras huruvida det rör sig om hot och våld mot brukare eller om det är våldsamma situationer som uppstår mellan brukare (utifrån sjukdomsbild) samt berör arbetsmiljötillbud/arbetsskada)”, skriver man.

Det första som slog mig var de krystade formuleringarna i citaten. Det hade inte blivit mindre professionellt om man formulerat sig så folk lätt förstår vad man menar.
Våld mot personal har alltid förekommit inom sjukvården, men då huvudsakligen från dementa eller psykiskt sjuka personer. Nytt är att narkotika och kriminalitet, inklusive gängkriminalitet, har trängt sig in. Vi borde naturligtvis inte behöva känna oss tvingade att bygga om akutmottagningar och anställa säkerhetspersonal av den anledningen. Vi borde slippa hot och våld från anhörigas sida på vårdinrättningarna. Detta är en fråga om uppfostran och tolerans, och problemet börjar redan i förskolan.