Nyheter

Kyrkoherden avslutar sin tjänst

Publicerad 18 december, 2019 13:45

Luka Vestergaard avslutar sin tjänst som kyrkoherde i Byarums pastorat den 31 december 2019. Det är ett gemensamt beslut som fattats av kyrkoherden och kyrkorådsordföranden Mats Bergman.

Arkivfoto

– Vi är ledsna att det har blivit såhär men vi tror båda att det är den bästa lösningen för båda parter. Vi vill båda se till pastoratets bästa, säger avgående kyrkoherden Luka Vestergaard.

Bakgrunden är att kyrkoherden och kyrkorådsordföranden har olika syn på hur rollfördelningen ska se ut mellan de båda. Samtal har förts med förhoppningen att nå en samsyn, men det har inte gått att uppnå.

– Där vi står nu tror vi att den bästa lösningen för pastoratet är att gå skilda vägar i ömsesidig respekt för våra olika synsätt, säger kyrkorådets ordförande Mats Bergman.

Kommentarer

2

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. Vad är fel med Byarums Pastorat efter alla Prästbyten,vem bestämmer vilken Präst vi ska ha,låt oss välja,vi som inte gillar Kyrkorådes val.