Begravning Till minne

Bengt Mattsson, Värnamo

Publicerad 15 september, 2026 14:43
Begravning

I Uppståndelsekapellet har begravningsgudstjänst ägt rum för Bengt Mattsson, Värnamo. Musiker var Jakob Törefors och han inledde akten med "Love me tender" av V. Matson, E. Presley och avslutade den med "What a wonderful world" av G. Douglas. Sångsolisten Evelina Nilsson sjöng "Stad i ljus" och "Gabriellas sång" av P. Bäckman.

Kyrkoherde Pär-Magnus Möller talade om Bengts liv och delade bibelord och förrättade överlåtelsen.

Vid kistan togs ett stilla farväl av Makan Gun-Brith och sönerna Christian och Carl-Henrik med familjer, släkt och vänner.

Unisont sjöngs psalmerna "Blott en dag ett ögonblick i sänder", "Var jag går i skogar, berg och dalar" och "Tryggare kan ingen vara".

Bengts minne hedrades med blommor och minnesgåvor till Parkinsonfonden.

Maria Karlsson läste upp ett brev med hälsning och framförde familjens tack för närvaro och hedersbevis. Minnesstund följde sedan på Gästgivargården med trevlig samvaro runt borden.

Gravsättning kommer senare ske vid Skärvorna, Värnamo kyrkogård.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.