Mycket nytt på samlarmässan
Nyheter Årets samlarmässan hos Skivaryd lockade många besökare och kring 15 medlemmar i Skivaryd visade allt möjligt. En hel del av det som visades var helt nytt för publiken.
En gång om året kan medlemmar i Skivaryds Samlarklubb visa lite av vad de samlar på. Den här gången kom drygt 60 besökare till lokalen vid Östra Allégatan – Östra Fåglabäcksvägen i Skillingaryd.
– Vi är nöjda med antalet besökare med tanke på att det var så många andra aktiviteter denna söndag plus att det fina vädret inte direkt lockade till inomhusaktiviteter, säger Per Bunnstad, ordförande i klubben.
Årets utställare var Mickey Olofsson, Lena Rylander, Roland Svensson, Inger Johansson med barnbarn Cecilia, Vivi Johansson, Tomas Johansson, Leif Josefsson, Lars-Ivan Lindblad, Bennerth Jonsson, Roland Svensson, Bengt Svensson, Ulf Svensson, Jan Aronsson och Per Bunnstad.