Nyheter

Mycket ska på plats innan eleverna kommer

Nyheter Det är bråda tider inför skolstart på Hjortsjöskolans högstadium. Och fler elever ska få plats.

Mycket kvar att göra innan skolstarten på tisdag. Bild: Jenny Almlöf

Personalen jobbar, städar och plockar – in i det sista. Snart kommer eleverna och det är mycket som ska göras innan dess. När vi besökte högstadiet i slutet på förra veckan såg det ut som en byggarbetsplats. Men det ska gå, tydligen.

En större renovering har pågått hela sommarlovet på markplan i skolbyggnaden. Golvet är uppbrutet. Hej då lösa markstenar som man kunde snubbla på. Nu är det betongplatta. Det får duga tills höstlovet, då ska klinkers läggas på hela golvet i korridoren och i kafédelen. Biljardbordet får eleverna också vänta på, det är så tungt och svårt att bära fram och tillbaka. En vägg har rivits också och resterande väggar ska målas om. Det ligger högar med byggmaterial på olika håll. Men vissa saker får vänta.

– Det är så det är just nu. Eleverna börjar på tisdag, så då hinner vi inte lägga klinkers och måla om, säger Darko Lucic, fritidsledare på Hjortsjöskolans högstadium.

Darko Lucic fixar i ordning i lokalerna vid skolkaféet. Bild: Jenny Almlöf

I skolmatsalen, eller restaurangen som den kallas, har man också förberett sig. Storstädning, lite nya stolar och annat pyssel. Matsedeln denna första skolvecka är lite speciell, och innehåller sådant som eleverna brukar tycka extra mycket om.

– Det är viktigt för oss att eleverna känner sig välkomna tillbaka efter sommarlovet. Så första dagen blir det tacos, det är något som de flesta gillar, säger kommunens kostchef Therese Lundell.

Vaktmästaren går fram och tillbaka genom korridoren på skolbyggnadens markplan. Metodiskt bär han med sig grejer, viker ihop, ställer undan och tar sig till nästa plats. Kanske de hinner få ordning tills eleverna kommer.

– Vi hinner! Vi ska damma och ta hand om det sista tills de kommer. Och nu är det ju fler elever också som börjar skolan, en klass till. Det blir lite trångt men det kommer att gå bra, säger Darko Lucic.

Golvet på markplan är utbytt mot betongplatta. Under höstlovet ska det läggas klinkers. Bild: Jenny Almlöf

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *