Nyheter

Nationaldagen firades i Skillingaryd

Nyheter Lagom till firande av Nationaldagen i Skillingaryds Hembygdspark försvann i stort sett regnmolnen och det kom bara lite, lite regn – och faktiskt en del sol.

Dags för Nationaldagsfirande  [1/23]

Flaggan i topp  [2/23]

Smedjan  [3/23]

Bänkade sig  [4/23]

Lyssnade...  [5/23]

Jonas Åkerman och Ulla Fridell  [6/23]

Besökare  [7/23]

Emil Qvarnström  [8/23]

Melodium  [9/23]

Robert Alkemark  [10/23]

Ken Frick  [11/23]

David Norrfjärd  [12/23]

Roger Svenningson ingick i ledarstaben  [13/23]

Firande  [14/23]

Ulrika Olsson hjälpte till med serveringen  [15/23]

Inger Gustavsson fixade kaffe med mera  [16/23]

I varma Bengtsbostugan  [17/23]

Manskören redo....  [18/23]

...och sången börjar  [19/23]

...med ett fint framträdande  [20/23]

Hjuliabakelse  [21/23]

Ken Frick och Melodium  [22/23]

Ingen vanlig fredag  [23/23]

Totalt var det cirka 140 personer som samlades i den vackra hembygdsparken som inte bara var grön av gräsmattor, röd av stugor utan också blå och gul med flaggor och ballonger. Tofteryd-Hagshults hembygdsförening hade verkligen smyckat hembygdsparken fint.

För 20 år sedan blev Nationaldagen också helgdag i Sverige även om den 6 juni varit officiell nationaldag från 1983.

Kultur- och fritidsförvaltningens chef David Norrfjärd välkomnade och kommunfullmäktiges förste vice ordförande Robert Alkemark (S) talade lite om historiens vingslag.

Även hembygdsföreningens ordförande Ken Frick kunde välkomna.

Skillingaryds Manskör och kulturskolans Melodium svarade för sång och musik.

Huvudtalare var Emil Qvarnström som är vd på Tallnäs. Han höll ett föredömligt kort och fint tal. Han betonade vikten av nuet och gemenskap
– Vill vi ha ett Sverige där vi ser varandra, lyssnar och bygger gemenskap? Eller vill vi ha ett Sverige där vi fastnar i rädslor och låter olikheter skrämma oss i stället för att berika oss?
Emil sa att gemenskap är det han vill ha, att våga vara nyfikna på varandra och bjuda in andra att vara en del av vår gemenskap.
Emil och alla besökare hurrade fyrfaldigt för Sverige och nationalsången sjöngs.

Som avslutning var det servering av hjuliabakelse och kaffe eller annan dryck.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *