Nej till fler byggnader
Nyheter En fastighetsägare i Götafors, Vaggeryd, lämnade in en bygglovsansökan till kommunen gällande carport, förråd och garage.
Vid miljö- och byggnämnden konstateras att fastigheten på Götafors kommer att förvanska huvudbyggnadens karaktär och avslår önskan om garage med carport och förråd.
Magnus Dauhn (S) ordförande i miljö- och byggnämnden:
– Det är två skäl till avslaget. Det är i dag redan överbyggt på tomten mot vad detaljplanen säger även om tomten egentligen är gigantisk stor samt att utformningen på det ansökta kommer dominera mot byggnaden som redan är på fastigheten, huvudbyggnaden.
Detaljplanen som fastställdes 1981 anger friliggande bostadshus i högst en våning, huvudbyggnad får högst uppta 190 kvadratmeter och komplementbyggnad högst uppta 40 kvadratmeter. I dag är fastigheten redan bebyggd med bostadshus om cirka 210 kvadratmeter samt komplementbyggnad om cirka 220 kvadratmeter.
Sökt byggnation avviker mot gällande detaljplan genom att högsta tillåtna byggnadsarea för komplementbyggnad överskrids med 347,4 kvadratmeter vilket då gör en överbyggnation med 868 procent. Ansökan avsåg nybyggnation av 167,4 kvadratmeter.
Fastigheten är också utpekad i kommunens kulturhistoriska utredning och bedöms vara en värdefull kulturhistorisk byggnad. Nämnden anser att den sökta, och avslagna, byggnationens utformning och placering kommer att förvanska huvudbyggnadens karaktär.