Pär vikarierar i församlingen
Nyheter I mitten av november slutar kyrkoherde Martin Ahlqvist kyrkoherdetjänsten i Skillingaryds församling. Nu är det klart med hans ersättare.

Pär Persson när vi träffade honom i Vaggeryds kyrka för några år sedan
”Det blir stora skor att fylla för nästa kyrkoherde. Martin Ahlqvist är omtyckt av såväl personal som församlingsmedlemmar” berättade ordföranden i kyrkorådet, Ulf Svenzon då för oss när det blev känt att kyrkoherden slutar i Skillingaryds församling.
Skorna är nu fyllda och från och med början av november finns välkänd person på plats.
– Pär Persson kommer att vara tillfördnad kyrkoherde. Vi träffade honom förra veckan så det är klart. Pär är en lättsam person, korrekt, duktig och omtyckt, det blir bra det här, meddelar kyrkorådets ordförande Ulf Svenzon.
Vi ringde upp Pär som berättar:
– Otrolig nöd och helt omdömeslösa så de ringde upp mig. I november börjar jag som tillförordnad kyrkoherde i Skillingaryds församling, det ska blir bra det här.
I januari 2020 började Pär ett vikariat i Byarums pastorat och har varit trogen fram till februari i år. Vad har Pär gjort sedan dess, undrar vi?
– Jag har ägnat mig åt katten och läst mycket nu när jag varit ledig, berättar Pär som från den 4 november är tillbaka som präst i kommunen.