Nyheter

Pensionärerna upprörda: Det blev bara digitalt rabatthäfte

Publicerad 28 juli, 2026 07:33

Kritiken växer mot att rabatthäftet i Vaggeryd och Skillingaryd blivit helt digitalt. Pensionärsföreningar menar att många äldre stängs ute utan ett pappersalternativ,  samtidigt som Handel & Service försvarar förändringen och pekar på ökad flexibilitet och fortsatt stark försäljning.

Pensionärsföreningarna som företräds av Lena Gauffin Gustavsson, Liisi Johansson, Kent Brändström och Britt Johansson.

Vi träffade representanter från Vaggeryd och Skillingaryds PRO-förening och SPF Seniorerna, som då innefattar 800 medlemmar, som inte fått något gehör kring att Handelsföreningen ska erbjuda rabatthäfte i pappersform. 

Handelsföreningens ordförande har varit inbjuden till medlemsmöte och då fick man uppfattningen att man skulle se över att erbjuda rabatthäfte. Sedan dess har pensionärsföreningarna väntat på respons.

– Alla vi fyra pensionärsföreningar är överens om att man inte bara kan ha en app då det är många som inte har den möjligheten. Till slut meddelande Handelsföreningen att det blir inget pappersalternativ så vi surnade till, säger Britt Johansson, SPF Seniorerna Skillingaryd.

– Även om du som är äldre har en smartphone så är det inte alla som klarar av de här. Det fungerar inte. Jönköpings kommun har både häfte och app och ett alternativ för alla kategorier av människor. Man kan inte bara klippa av direkt och ändra till att bara ha häftet via en app, säger Kent Brändström, ordförande för PRO i Skillingaryd.

– Nu är det bara den digitala appen som gäller. Vi pratar för de som är äldre som inte har möjlighet att skaffa den digitala varianten. Man kan inte undantaga den stora gruppen. Vi är väldigt måna om att handeln ska fungera och ingen grupp ska vara undantagen. Det är det vi reagerar på och det måste finnas alternativ, säger Britt Johansson.

Pensionärsföreningarna fick till sig att försäljningen har ökat med den digitala varianten och det var många ungdomar som laddat ner appen.

– Det visar att båda varianterna är viktiga. Vi är inte emot den digitala appen men alla måste få möjligheten att använda sig av rabatthäftet. Att trycka upp ett häfte skulle bli för dyrt. Det har vi respekt för men det finns andra varianter i pappersform man skulle kunna titta på. Finns viljan så löser man det. Det här är helt förfärligt och jag blir riktigt upprörd. Vi har fått dålig respons på våra önskemål och vi har gjort vad vi kunnat. Man måste respektera alla grupper i samhället. Det handlar om möjligheten att vara med i det här och det har man inte idag, säger Britt Johansson.

– Man har telefonen att prata i och man kanske har en dator hemma men när det kommer till rabatthäftet har man ingen nytta av att ha det i datorn där hemma. Varför gör man inte en mjuk övergång istället, det kommer säkert bli digital variant framöver men som det är nu så exkluderas många av våra medlemmar. Hur blir det nästa år? Det är aldrig för sent att tänka om. Man skulle kunna ta en extra peng för rabatthäfte i pappersform, säger Kent Brändström.

Liisi Johansson, Vaggeryds PRO, undrar om försäljningen av rabatthäfte ligger på samma nivå som tidigare och att man kan hitta billigare sätt att trycka upp häftet.

I mars i år lanserades den digitala versionen av rabatthäftet av Stefan och Gisela. Bild: Martina Ojala

Stefan Aronsson, styrelseordförande i Handel & Service, berättar att man haft en del dialoger med pensionsföreningar angående rabatthäftet.

– Vi har försökt att visa och förklara hur det nya upplägget fungerar. Det enda som skiljer mot tidigare version är att själva häftet är i en app i telefonen i stället för ett pappershäfte. Försäljningen av idrottsföreningarna är lika som tidigare där de säljer ett värdebevis, som är tryckt på papper, för 200 kronor. Av dessa 200 behålls 100 kronor av den säljande föreningen som provision. Vill man köpa ett rabatthäfte att ge bort i present så är värdebeviset en alldeles utmärkt gåva. Sedan tar mottagaren sin mobiltelefon och skannar qr-koden och kan börja använda kupongerna när man handlar. Rabatthäftet är också delbart inom familjen så flera kan använda samma häfte. Man ser som kund också direkt i appen vad man sparat och tjänat på att använda rabatthäftet. Kunderbjudanden i rabatthäftet är er omfattande än tidigare då butiker och serviceverksamheterna kan ha fler kuponger än i pappersversionen samt får bättre uppföljning. Det är därför också fler annonsörer, butiker och serviceverksamheter, som deltar med erbjudande i år än tidigare år, berättar Stefan Aronsson.

Hur har försäljningen gått i år?

– Försäljningsmässigt av antalet rabatthäften hittills i år är det lite bättre eller lika med förra året. Vi är fortfarande mitt i häftets giltighetstid så svårt att veta exakt med vi hoppas på ytterligare försäljning nu i augusti och september.

Blir det någon förändring, exempelvis pappershäfte, inför nästa år?

– Vi har under våren inom Handel & Service styrelse och på medlemsmöte fått ta del av både positiv och negativ återkoppling som vi har utvärderat. Vi har även diskuterat om att ta fram en tryckt pappersversion som skulle kunna användas parallellt med appen men inte sett att det skulle bli en bra praktisk lösning. Vi tror från Handel & Service att årets modernare version är framtiden och generellt sett mycket mer attraktivt för våra lokala kunder där man stöttar lokala handeln, avrundar Stefan Aronsson.

Kommentarer

5

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. ”Det enda som skiljer mot tidigare version är ………”
    Det var ett okunnigt svar från styrelsens ordförande.
    Du borde fundera. Skillnaden är en stor tröskel som många äldre inte kan kliva över. Det blir inga rabatthäften köpta eller nyttjade av dem. Är det så ni tänker i Vaggeryd handel? Ni nonchalerar en stor köpgrupp. Skäms

  2. Så dåligt att man inte har tänkt ett steg till. Det här är ju diskriminering.

    Jag hoppas att det klart och tydligt framgår vid köp av häftet att det endast kan nyttjas om du har och kan använda en smart mobils funktioner, så att ingen köper ett häfte som man sedan inte kan nyttja.

    Jag hoppas ni gör om och gör rätt.

    Heja ni pensionärsföreningar som lyfter detta.

  3. Denna digitala värld kommer att bli mänsklighetens förfall, allt ska vara digitalt, vem har bestäm det? Det är lika som med kontanter där har det nu resonerats i årtal om att vara eller icke vara. Tack och lov har före detta rikspolisen Björn Eriksson drivit detta hårt mot flera sittande regeringar och handel. Nu har ju den kontantlagen ändrats till en viss fördel men kampen går vidare. När det gäller dessa rabattkuponger är det en stor elak skymf mot pensionärer och rörelsehindrade att det inte kommit i pappersform. Sedan har handelsföreningens styrelseordförande likt en slingrande orm vräkt ur sig en förklaring som är väldigt nonchalant och skamlig mot denna grupp.

  4. Jag tycker också att det är tråkigt att personer som inte har smarttelefon kan utnyttja dessa rabatter. Det finns en stor grupp där många saknar dessa telefoner och det är de med intellektuell funktionsnedsättning. Hoppas på bättring till nästa år.