Pingstkyrkan firande 80 år
Nyheter Under lördagen var det stort firande på torget i Skillingaryd då Pingsförsamlingen i Skillingaryd firade 80-årsjubileum.
Torget var fullt med besökare och det bjöds på tal, sång & musik, tårta, godisregn, popcorn med mera. Biblar delades ut och en hoppborg fanns på plats för hoppsugna barn. Ett välbesökt och lyckat evenemang lördagen till ära.
Kenneth Skoog från församlingen berättar:
– Församlingen startade 1945 precis innan kriget slutade. Själv har jag varit med i församlingen sedan ungdomen och det har hänt mycket under den tiden. När jag gick i söndagsskolan och min pappa var söndagsskoleföreståndare var vi 70 stycken som var med. Det har varit en fantastisk resa. Det sägs att det kommer inte så många till kyrkan och det kan vara så att det är lite tunt men då är det så gott att se här hur man kan visa sig och att vi finns här i samhället och att vi är en resurs.
Är det några speciella milstolpar som har hänt under åren?
– Jag tänker på tiden då vår ordförande fick ett samtal från SIS om att en kille från USA som var karismatisk och pluggade på bibelskola och ville gärna träna mer hockey. Det var Paul Kobylarz som öppnade upp dörrar och blev en aktiv ungdomsledare. Vi började samarbeta med SIS och det samarbetet pågår fortfarande. Vi visade att vi gick utanför kyrkan och ville presentera vår tro som inte skulle kännas påpressande utan givande. Efter det första hockeylägret var det med människor från olika håll och det har växt mer och mer. Vi är en del i samhället utanför våra egna väggar och inte bara på vår egen mark. Det blev en förändring i tänket. Då var det unikt men nu finns samarbetet på fler ställen.
Hur ser ni på framtiden för Skillingaryds pingstförsamling?
– Vi ser väldigt positivt på framtiden. Vi känner att i den otrygga världen vi lever i nu så har människor börjat tänka lite annorlunda. Allting är inte givet längre, innan var det bara att tuta på. Vi kan genom vår tro presentera en trygghet och vi känner en stor tillförsikt. Det är alltid människans val men det är mer okej i dag att säga att man har en tro än det var för några år sedan. Det indikerar ändå på att man har något att luta sig mot och man har något att känna sig trygg med. Sedan är det en utmaning. En ung människa har mycket att välja på att göra på sin fritid. Vi är många församlingar i kommunen men vi har ändå lite olika plattformar men vi är ändå samma. Vad framtiden ger vet vi inte, men vi tror på den, avslutar Kenneth Skoog..