Nyheter

Skivaryd växer mer och mer

Nyheter Skivaryds Samlarklubb i Skillingaryd har gått in i ett verksamhetsår med full kraft.

Vid årsmötet i onsdags fick alla funktionärer förnyat förtroende: Det gäller de fem i styrelsen, de sex suppleanterna samt de två revisorerna och deras två ersättare. Utöver dessa funktionärer finns det ansvariga för de olika museilokalerna, serveringspersonal med mera. Det finns inga vakanser utan intresset att vara med som ledare är stort.

Årsmötet leddes av Per Bunnstad. Foto: Mickey Olofsson

För 2024 kunde konstateras hela 402 medlemmar och en ökande verksamhet. Med anledning av detta togs ett beslut att höja medlemsavgiften från 100 kronor till 150. Det gäller för 2026 då vissa kostnader ökar och tillsammans med fler aktiviteter behövs mer muskler rent ekonomiskt.

Under 2025 har man mjukstartat rent aktivitetsmässigt men jobbat mycket med inredning av lokalerna och särskilt med en tidningshörna och en utbyggnad av idrottsmuseet.

Under våren blir det flera evenemang av Skivaryd men också av övriga föreningar som har Skivaryds lokaler för egna aktiviteter.

Som exempel kan nämnas att dagen därpå hade Götaströms Fordonshistoriska klubb sitt årsmöte hos Skivaryd med ett 90-tal medlemmar på plats.

Efter sitt årsmöte var det ett föredrag om ”Horda – här är jag född” samt ett konstituerande möte.

Styrelsen består av Per Bunnstad, ordförande, Tomas Johansson, vice ordförande, Vivi Johansson, sekreterare, Kenneth Åberg, kassör samt Bengt Pettersson. Suppleanter är Lena Rylander, Kåre Boberg, Jan Aronsson, Ulf Svensson, Mickey Olofsson och Thomas Lagerstrand.

Revisorer är Jeanette Aronsson och Sven-Olof Sandberg med Carina Remnemark och Rigmor Ekström som suppleanter.

Årsmöte med samkväm hos Skivaryd

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *