Snart är det jul i gamla fabriken igen
Nyheter Marieholm, den lilla orten i grannkommunen Gnosjö, räknar med storbesök till den årliga julmarknaden i helgen.
Den gamla fabriken i Marieholm görs om till stor julstuga till helgen, massor med besökare väntas. Arkivbild: Sara Mejving
Julmarknaden i gamla fabriken i Marieholm gör att antalet människor blir flera hundra procent fler än i normala fall. Den lilla orten i Gnosjö kommun har omkring 200 invånare. Hantverksföreningen i Marieholm räknar med en bit över 600 besökare till helgen som kommer.
– Förra året serverade vi ungefär 600 fika. Så många lussekatter måste vi ladda upp med nu, och vi bakar ju alla själva, säger Berit Skärfve på Hantverksföreningen i Marieholm.
Berit är den som har varit med ända sedan starten, då för 30 år sedan när den här julmarknaden föddes. Det var en förfrågan från skolan som fanns i Marieholm på den tiden, som sådde det första fröet till det som nu är julmarknaden i Marieholm. Då, från första början, var de två utställare som medverkade med sina hantverk vid skolans luciafirande. Nu, när julmarknaden har flyttat in i den gamla fabriken, så är det mellan 30 och 40 utställare från olika håll runtomkring. Bland andra kommer utställare från Vaggeryd och Skillingaryd och visar och säljer sina hantverk.
– Vi har ju bara hantverk på julmarknaden hos oss. Ingen kommer och säljer saker som de har köpt själva utan allt ska vara någonting som man har lagt sin egen hand vid. I år blir det en salig blandning av olika hantverk. Allt från honung och godsaker till smide, trådprodukter, silversmide, målat porslin, julkransar, blommor, smålandsstaket, och mycket mer, säger Berit.
En skolklass kommer också, enligt traditionen, att medverka bland utställarna. Det är en sjätteklass från Åsenhöga, där barnen i Marieholm går i låg- och mellanstadiet.
– Vi har alltid värnat om barnen som kommer härifrån, att de ska få vara med och sälja hembakat till sin skolresa och så. Så de kommer också till helgen, säger Berit.
Men hur har ni lyckats behålla konceptet så länge, bara hantverk?
– Jag tror det är Småländsk envishet.
Arkivbild från förra året: Sara Mejving
Julmarknaden är ett samarrangemang mellan Hantverksföreningen och samhällsföreningen i Marieholm. Samhällsföreningen står bland annat för grötserveringen i kyrkobyggnaden, ett stenkast från julmarknaden. I kyrkan kommer det även bjudas på julmusik på lördagseftermiddagen. Julmarknaden, inklusive grötservering och musik, drivs helt av ideella krafter och det är en hel del jobb som krävs för att få ihop alltsammans.
– I år har vi lyckats jättebra med de som vill hjälpa oss med fikat och så. Det är riktigt bra i år, vi har varit ute i god tid och sett till att få tag i folk som vill hjälpa till. Vi försöker hjälpas åt och göra det till något häftigt.
Trots mycket planering och massor med jobb tycker Berit det är värt mödan det innebär att göra julmarknaden i Marieholm.
– Vi tycker fortfarande att det är roligt och att även om det är jobbigt innan och man ser det där stora berget man ska klättra upp för innan man får klart – så när folk kommer och man ser alla glada människor, då har man glömt det där jobbiga, säger Berit Skärfve på Hantverksföreningen i Marieholm.
Vad kan man förvänta sig som besökare?
Jag tror att man blir inspirerad när man ser miljön, jag har hört det från många som kommer. Det är en speciell lokal med en rå känsla. Sen kan man förhoppningsvis få lite försmak på julen, fika, lyssna på musik. Kanske köpa lite julklappar och något gott till jul.
Varifrån kommer besökarna?
Ingen aning. Man känner ju inte en bråkdel av dem som kommer. Det har liksom spridit sig och blivit jättebra, säger Berit