Nyheter

Statliga pengar till Skomakarbygget – blir mer inkluderande

Nyheter Det lilla torpet mitt ute i skogen norr om Nöthult, mellan Vaggeryd och Hok, ska bli mer tillgänglighetsanpassat. Equmenia Vaggeryd som äger Skomakarbygget har fått pengar av Allmänna arvsfonden för att förbättra och bygga om – vissa delar.

Skomakarbygget ska bli mer tillgängligt, för fler. Bild: Jenny Almlöf

När vi besöker torpet är det lugnt och stilla. Höstlöven har börjat lägga gula färger över hela gården. Men till helgen ska platsen fyllas av ungdomar på scouthajk. De äldre sover i vindskydd, och de minsta sover i huset. På somrarna anordnas det populära sommarlägret Torparliv här då barn får komma hit och leva torparliv under dagarna fem. Lägren är alltid fullbokade. Det hålls också en del gudsjtänster och lite andra aktiviteter här som kyrkan anordnar. Det är alltså en viktig plats för många, men svårtillgänglig för en del.

Människor som har svårt att röra sig utan hjälpmedel får svårt att ta sig in i till både matplats och dass. Dassen är små och har trånga ingångar, matplatsen med sina höga trösklar krånglar till det. Men detta ska det alltså bli ändring på.

– Ja, snart så kan fler vara med på våra verksamheter. Nu ska inte lokalerna vara något hinder längre. Ambitionen är att alla ska kunna vara häruppe, så att alla som vill ska kunna vara på Skomakarbygget, säger Andreas Möllås Sjödén som är ordförande i Equmenia Vaggeryd.

"Värdshuset Sulan" ska få en upprustning. Snart blir det lätt att komma in, för alla. Bild: Jenny Almlöf

Equmenia Vaggeryd har sökt och fått bidrag, 140 000 kronor, av Allmänna arvsfonden för att bygga dass och bygga om matplatsen. Bygget kommer genomföras med hjälp av ideella krafter. Pengarna täcker materialkostnaderna.

– Vi fick det vi önskade utifrån de kostnadskalkyler vi lämnade in. Det är superroligt att vi får fortsätta förvalta och färbättra den här platsen, säger Andreas när vi går omkring bland byggnaderna på torpet.

Först ut i ombyggnationen blir en ny dassbyggnad. Det nuvarande dasset är inbyggt i ett gammalt hönshus, med höga trösklar och väldigt trångt och svårt att komma in, svårt att hålla rent, enligt Andreas.

– Men nu ska vi bygga en ny dassbyggnad som man kan ta sig in i även om man inte kan gå själv. Vi tror att vi hinner bygga klart den till sommaren och Torparliv där i juni. Så då blir det tillgängligt för fler. Alla som vill ska kunna känna sig trygga i att kunna gå på toa själv, säger Andreas.

I en av gårdens skogskanter ligger ”Värdshuset Sulan”. Det är matplatsen här på Skomakarbygget. Tusentals barn har suttit på bänkarna och ätit från borden härinne under åren som passerat sedan Equmeniakyrkan, eller dåvarande Missionskyrkan, tog över gården för drygt 50 år sedan. Matplatsen håller till i ett gammalt vindskydd för djur. Den här platsen ska också byggas om.

– Det är lågt, mörkt, och det är en hög tröskel in. Så där har vi också fått medel för att förbättra och bygga nytt. Så med de här ombyggnationerna kommer Skomakarbygget att bli mer användbart för fler människor, säger Andreas.

En arbetsgrupp är tillsatt nu, som ska kolla av med Allmäna arvsfonden så att allting blir rätt vad gäller redovisning och liknande. Sen ska de detaljplanera kring inköp och kolla av med sina målgrupper så att bygget blir rätt gjort.

– Vi ser fram emot att våra verksamheter blir mer inkluderande. Att alla som vill ska kunna vara häruppe. Och att fler ska kunna hyra vårt torp, så att fler kan komma utanför 50-skyltarna och vara närmare naturen, på en plats där man inte fokuserar på rinnande vatten, el och skärmar. Det är sådana saker vi försöker visa på i våra verksamheter, säger Andreas Möllås Sjödén.

Det gamla dasset kanske får vara kvar, för minnenas skull.   [1/5]

Dassen är trånga, svårstädade och krångliga att ta sig in i, i alla fall om man har svårt att röra sig.  [2/5]

  [3/5]

Vid skogskanten ligger matplatsen som ska bli tillgänglighetsanpassad.  [4/5]

Andreas är glad för att fler kan komma och vara på Skomakarbygget när allt är klart. Bild: Jenny Almlöf  [5/5]

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *